Petúnie: jak vypěstovat tuto nádhernou květinu?

Petúnie patří jednoznačně k těm nejkrásnějším balkónovým květinám, ale potřebují trochu vaší pozornosti, aby byly stále krásné a svěží. Proto jim dopřejte slunné místo, dobrou zeminu a dostatek vláhy a kvalitní hnojivo. Odmění se vám za vaši péči stovkami krásně barevných květů a bude na ně přímo radost pohledět.

Petúnie
Zdroj foto: Yui Yuize / Shutterstock.com

Druhy petúnií

Petúnie (lat. Petunia) jsou víceleté rostliny, ale v našich podmínkách se pěstují pouze jeden rok. Jejich šlechtěním vzniklo hned několik druhů:

  • Grandiflora – má velké květy a tento typ je díky své výšce až 40 cm vhodný i na zahradu.
  • Multiflora – má poloplné květy, které rychle nakvétají.
  • Nana – tento druh je velmi odolný, a proto se velmi často kříží s jinými odrůdami, nekvete však tak rychle.
  • Pendula – je to nejoblíbenější druh, který se hodí do truhlíků. Má bohaté květenství. Květy dorůstají až do velikosti 7 cm.

Jak pěstovat petúnie

Aby se petúnii opravdu dařilo, potřebuje dostatek slunce. V polostínu se jí dařit nebude. Substrát volte přímo učený pro tento druh rostlin, nebo alespoň s pH 6 – 6,6. Protože petúnie mají opravdu bohaté květenství, potřebují často přihnojovat, aby se květina příliš nevysilovala. Není radno podceňovat ani bohatou zálivku, a tak raději volte samozavlažovací truhlíky, pokud ji nechcete zalévat každé ráno i večer.

Rozdíl mezi petúnií a surfinií

Petúnie kvetou v mnoha barvách od bílé, přes růžovou, červenou, fialovou – a výjimkou nejsou ani tmavě modré květy. Naprostou většinu těchto krásných květin však představují hybridy. A jedním z nich jsou i surfinie. Jsou však pro pěstování v truhlících na okenních parapetech naprosto nepřekonatelné, protože jsou převislé a mohou být dlouhé až 1,5 m. Nevýhodou však je, že potřebují ještě větší péči než klasické petúnie, hlavně co se zálivky týče.

Výhodou petúnie je hlavně to, že o její květy se nemusíte starat a odtrhávat je. Mají samočisticí schopnost, a tak staré květy rychle opadávají a květina je stále krásná.


Další oblíbené rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.