Kopretina: její druhy a jak ji pěstovat?

Existuje velké množství různých odrůd a kultivarů kopretin. Kopretina vůbec nemusí být jen čistě bílá, pořídit si můžete i barevné či chundelaté a kadeřavé rostlinky.

Všechny tyto rostlinky mohou být vysoké klidně jen pár centimetrů, ale i metr a půl.

kopřetina
Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Oblíbené druhy kopretin

Mezi jednotlivými kultivary mohou být markantní rozdíly, které dokážou z obyčejné kopretiny udělat opravdu elegantní květinu. Záleží jen na tom, jakými listy a květy chcete ozdobit svůj záhon nebo květináč.

Kopretina podzimní

Tato kopretina je specifická hlavně svou velikostí, dorůstat totiž může až 1,5 metru. Její úbory jsou velké, mohou být jednoduché, nebo plnokvěté. Květy si užijete v období od září do října. Jejich vzhled se pak liší od jednotlivých kultivarů. Ať už tedy hledáte jednoduchý květ, nebo nakadeřené okvětní lístky, mezi kopretinami najdete bohatou nabídku. Některé kultivary jsou dokonce také mrazuvzdorné. Snadno tak najdete rostlinky, co se budou hodit přesně pro vaši zahradu.

Kopretina velkokvětá

Vyznačuje se velkými úbory, které mohou mít až 15 centimetrů v průměru. Má ráda dostatek sluníčka a propustné půdy. I u tohoto druhu kopretiny existuje spousta různých kultivarů. Od toho se odlišuje jejich velikost a doba květu.

Pěstování

Kopretiny si můžete vysadit v jarním období, či na podzim, dokud půda není promrzlá. Zemina by měla být dobře propustná a lehká, s velkým obsahem živin. Pro lepší podmínky pro růst rostlin můžete do půdy přidat kompost nebo kostní moučku, tím zajistíte bohaté květy. Po odkvětu kopretinu seřízněte u země, aby mohla další rok znovu silně růst. Zálivka stačí pouze v dobách sucha. Důležité je také rozsazování trsů, aby kopretiny měly dostatek prostoru pro kvetení. Zhruba po dvou až třech letech tedy jednotlivé trsy rozdělte.

Dělení trsů v jarním období nejen prospěje rostlinám, ale hlavně je tak snadno rozmnožíte. Další možností množení je také výsev semen na jaře či na podzim, ideálně v pařeništi nebo skleníku. Nezapomeňte při zasazení nové rostliny chránit její kořeny před teplotami pod nulou mulčovací kůrou.

Přírodní ozdoba

Kopretiny jsou svou jednoduchostí okouzlující, hodí se na různá místa. Vysadit si je tedy můžete na zahradě, nebo je zasadit do květináčů, které se hodí třeba na terasu. Pokud chcete opravdu vyzdobit svou zahradu, vyzkoušejte kopretiny zkombinovat s jinými rostlinami. Skvěle se hodí plamenky, vlčí bob, lilie či zvonky. Kopretiny se hodí také k aranžování do vázy, vydrží totiž poměrně dlouho svěží.

Kopretiny jsou nenáročné květiny, jejich vzhled navíc nikdy neomrzí. Nabízí se tolik kultivarů, že záhony můžete snadno kombinovat zcela podle svého vkusu. Jejich pěstování navíc není složité.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.