Netýkavka – zářivá květina, která je díky velkému množství květů výraznou ozdobou nejen pro zahrady

Netýkavka byla známá již našim babičkám, dříve byla označována jako sultánka, lízinka či ančička. Jedná se o krásnou květinu, pro kterou jsou typické přetékající okouzlující květy. Má zajímavý původ a nabízí několik různých kultivarů. Jak je to s jejím pěstováním?

Netýkavky se skvěle hodí k ozdobě balkonů, teras či zahrad. Jejich dominantou je mnoho květů, díky čemuž jsou velmi zdobné. U nás mezi nejoblíbenější kultivary patří druh New Guinea a Impatiens walleriana. Jedná se o hybridy.

Ve své domovině roste především ve vlhkých tropických lesích na stinných místech, zejména při potocích.

Zdroj foto: Cristina Ionescu / Shutterstock.com

Oblíbené druhy netýkavek

Celkově existuje zhruba 850 druhů netýkavek (Impatiens). Netýkavka balzamína je poměrně malá, dosahuje výšky kolem 20 až 60 centimetrů. Typické jsou pro ni kopinaté listy. Květy rostou z úžlabí listů, proto mohou být někdy lehce skryté. Podobají se květům azalek či kamélií. Kvetou jsou v mnoha barvách, nejčastěji v bílé, růžové či červené.

Další oblíbenou odrůdou je netýkavka turecká, ta tvoří hustý keřík o výšce 20 cm. Listy jsou často přikryty záplavou krásných květů, které kvetou až do zámrazu. Netýkavka Balfourova nabízí kromě okrasných květů také zdobné listy.

Druhy pro zahrady a balkony

Tyto rostliny můžete pěstovat téměř kdekoliv. Je však důležité zajistit jí správné podmínky a zvolit vhodný kultivar. Výhodou je, že si žádají polostín, můžete je tak pěstovat tam, kde se jiným letničkám nedaří.

Impatiens walleriana

V zahradách je často pěstován druh Impatiens walleriana. Může být v polostínu i na slunných místech, potřebuje však stále vlhkou půdu, která v nádobě nesmí vyschnout. Roste do bohatého trsu a kvete po celou sezonu. Vybrat si můžete z mnoha kultivarů, jež v průběhu mohou i mírně měnit barvu. Impatiens walleriana pochází z východní Afriky. Roste planě od území Keni až po Zimbabwe a Mosambik. V ostatních tropických oblastech často zplaňuje, někdy dokonce získává až invazní charakter. To zejména v tropické Americe, Austrálii a na Réunionu. Jako ozdobná rostlina je známa po celém světě.

Zdroj foto: Jeanne Emmel / Shutterstock.com

Impatiens New Guinea

Impatiens New Guinea je také vhodná rostlina pro venkovní prostory, stejně jako stín totiž snáší i slunné prostředí. Pyšní se zelenými listy, mohou mít dokonce až temně fialové či černé odstíny. Vydrží kvést také po celou sezonu až do prvních mrazů. Velké květy mohou být bílé, růžové, červené, oranžové či fialové, jistě si tak vyberete to pravé pro vás.

Druhy do bytu

Vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou rostlinu, můžete ji bez problému pěstovat i v interiéru. Potřebují vlhčí prostor, to znamená, že se hodí například do kuchyně či koupelny, kde se odpařuje voda. Případně ji můžete umístit také do místnosti s jinými rostlinami.

Impatiens niamniamensis.

Slunná okna vašeho domu si oblíbí Impatiens niamniamensis. Její květy připomínají drobné papoušky. Jedná se o rostlinu, která dorůstá zhruba 30 cm, ovšem v přírodě dokáže dorůst i metru. Výhodou je její snadné množení řízky, rozkvétá velmi brzy po zasazení. Důležitá je vlhká půda, v případě vyschnutí ihned opadají listy a usychají kořeny. Dokáže však dobře regenerovat.

Impatiens repens

Mezi další atraktivní druhy patří indický druh Impatiens repens, má plazivé červené stonky a zářivě žluté květy. Můžete ji pěstovat i v závěsné nádobě jako balzamínu převislou. Tato rostlina je poměrně odolná, pokud ji zapomenete zalít, vydrží dlouho a snadno se vzpamatuje.

Impatiens auricoma

Pokud byste chtěli něco většího, nabízí se keřovitá Impatiens auricoma, ta dorůstá výšky přes metr, můžete ji však bez problému zaštipovat a tvarovat. Skvěle se hodí například do zimní zahrady či na chodby. Ve stejném prostředí můžete pěstovat také Impatiens irwingi, Impatiens parasitica a Impatiens kinabaluensis.

Zdroj foto: Tanyata / Shutterstock.com

Impatiens mariae

Drobný druh Impatiens mariae je stínomilný a vlhkomilný. Vhodné je pěstovat ho v misce bez odtokového otvoru. Jestliže nevyschne, dokáže přežít náročné podmínky, například teploty kolem nuly, hluboký stín i dlouhodobé zanedbání. Nekvete příliš často, zajímavější jsou spíše listy. Dobře vypadá v kombinaci s kapradinami.

Pěstování netýkavek

Květina je poměrně nenáročná na pěstování. Pokud dodržíte pár důležitých zásad, bude se jí dařit i při minimu péče. Navíc se odmění mnoha květy a bude výraznou ozdobou.

Stanoviště

Při rozhodování, kde bude netýkavka umístěna, záleží v podstatě jen na vás. Vybrat si můžete jak z nádob na balkon, závěsných nádob či zahradních záhonů. Nejčastěji jsou tyto květiny pěstovány v samozavlažovacích truhlících, aby byla zajištěna dostatečná zálivka. Bez té se totiž neobejdou. Umístit ji však můžete i například pod vyšší dřeviny jako podrost nebo je kombinovat s jarními cibulovinami.

Stanoviště byste měli vybrat světlé až polostinné. To je velkou výhodou této letničky oproti ostatním, kterým se bez slunce většinou nedaří. Rostlinu můžete pěstovat i v úplném stínu, je však důležité počítat s tím, že bude mít výrazně méně květů.

Substrát a zálivka

Substrát byste měli zvolit s takovými vlastnostmi, aby dokázal dobře udržet vodu. Tyto rostliny totiž mají velkou spotřebu vody. Pozor, to však neznamená, že by měly stát ve vodě. Pokud by vám substrát vyschl, netýkavka by na sucho velmi rychle zareagovala. Právě proto jsou skvělým pomocníkem samozavlažovací truhlíky.

Jestliže se vám stane, že květinu zapomenete zalít, měli byste to co nejdříve napravit. Netýkavka totiž poměrně rychle pozitivně zareaguje na zálivku, je však nutné, aby se tento stav neopakoval, pak by hrozil úhyn rostliny.

Hnojení a péče

S hnojivem byste měli začít až poté, co rostliny dokonale zakoření. Přihnojovat můžete jednou týdně, ideálně hnojivem pro balkonové rostliny. Dejte si však pozor, abyste to s množstvím nepřehnali, tím byste totiž mohli přispět k nežádoucímu zasolení půdy, čímž by došlo k pozastavení růstu netýkavky.

Jakmile rostlinka odkvete, o květy se nemusíte starat a odštípávat je. Má totiž samočistící schopnost, to znamená, že se o květy sama postará, podobně jako převislé petúnie.

Zdroj foto: Yui Yuize / Shutterstock.com

Přezimování

Jakmile přestanou kvést, seřízněte je zhruba o dvě třetiny, zbavte je uschlých lístků a umístěte je na světlé místo. Teplota by měla být kolem 15 až 20 stupňů, zároveň byste měli omezit zálivku. V zimě jsou totiž na to velmi náchylné, proto si na to dejte pozor. Při takovéto péči zvládnou květiny přečkat zimu bez problémů.

Pokud máte chladnější místnost, kde se teplota pohybuje kolem 18 stupňů, můžete rostliny nechat v ní. Stačí omezit zálivku, výhodou je, že rostliny budou celou zimu kvést. Na jaře je pak stačí přesadit do nové zeminy.

Množení

Netýkavky si můžete rozmnožit dvěma způsoby, a to výsevem semene či řízkováním. Množení snáší poměrně dobře, nemusíte se proto bát. Výsevem se nejčastěji množí Impatiens walleriana, ideálně na začátku března. Zajímavější však je množení řízky.

Množení řízky je jednoduché a zvládnete ho bez problému v domácích podmínkách:

 1. Řízek seřízněte kousek pod očkem, poté do výšky zhruba 2 cm odstraňte listy, z vrchní části pak odstřihněte všechna poupata a květy.
 2. Pokud chcete zaručit lepší výsledek, můžete řízek namočit do stimulátoru, není to však nutné.
 3. Řízek zapíchněte mírně šikmo do substrátu, který by měl být tvořen jedním dílem rašeliny a jedním dílem perlitu.
 4. Poté takto připravené řízky postavte na teplé místo, nádobu přetáhněte folií či igelitem.
 5. Kořenění by mělo začít zhruba po dvou týdnech.
 6. Můžete sesadit více řízků do jednoho květináče. Jakmile začnou růst, zaštípněte je, aby se rozkošatily.

Tipy při množení:

 • Řízek by měl být zhruba pěticentimetrový.
 • Řízky můžete nechat zakořenit namísto v substrátu i ve vodě.
 • Teplota by se měla pohybovat kolem dvaceti stupňů, dejte však pozor u novoguinejského druhu netýkavky, ta si žádá teplotu vyšší, a to kolem dvaceti dvou stupňů.
 • Do tří týdnů je můžete poté dopěstovat při teplotách do dvaceti stupňů.
 • Po dvou až čtyřech měsících jsou rostliny dostatečně vzrostlé a můžete je vysadit. Opět myslete na dostatečnou zálivku a dejte pozor na přelití. To by drobné rostliny zahubilo.

Jedná se o velmi vděčné rostliny. Můžete je umístit i do stínu, věnovat jim pouze minimální péči, a přesto se vám odmění záplavou krásných květů. Jedná se tak o skvělou volbu, pokud hledáte květinu, která bude dekorativní a zároveň nenáročná.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací