Sušení bylinek nemusí být příliš složité. Poradíme vám, jaké bylinky jsou vhodné ke sušení a jak je sbírat. Jak správně sušit bylinky ve snopku, v troubě či v sušičce?
Jaké bylinky sbírat k sušení?
Nemusíte být žádnými zkušenými bylinkáři, abyste věděli, že heřmánkový čaj je výborný na trávení a s navozeném spánku vám pomůže meduňka. Výborným kořením do kuchyně na sušení jsou bazalka, rozmarýn, majoránka, tymián nebo libeček. Další seznam bylinek, které můžete sušit:
- heřmánek,
- jitrocel,
- kopřiva,
- levandule,
- máta,
- meduňka,
- pampeliška,
- plicník,
- řepík,
- sedmikrásky,
- šalvěj a další.
Jestliže máte svoji vlastní zahrádku, možná jste se do pěstování zmíněných rostlin pustili. Není nad to, když si člověk vyrobí koření sám. Alespoň ví, co do něho dává a kde bylinky rostly. Sušení bylin je někdy hotová věda. Je třeba dodržet správnou teplotu a vybrat vhodné místo k sušení.
Jak na sušení bylin?
Bylinky určené k sušení vybíráme zásadně zdravé, bez poškození škůdci. Suché listy a stvoly musíte odstranit. Abyste zbavily rostliny nežádoucích nečistot, třeba abyste drobný hmyz oklepali. I proto je vhodné když budete bylinky sklízet tehdy, kdy je sucho a půda není rozmáčená. Pokud máte potřebu bylinky propláchnout studenou vodou, měli byste je pak dobře usušit, nejlépe papírovou utěrkou nebo ubrouskem. Vlhkost totiž zvyšuji riziko vzniku plísní.
Sušení bylin svázané ve snopku
Víte, jak to vypadalo v minulosti u babky kořenářky? Ve snopcích měla svázané jednotlivé bylinky po pěti šesti stvolech, jež sušila na vzduchu. Je to nejstarší způsob, stále však používaný, protože přináší velmi dobré výsledky. Chce to ale najít prostor, kde není vysoká vzdušná vlhkost, aby byliny neplesnivěly; případně je umístit tam, kde je dobré proudění vzduchu.
Také houby, respektive pravé hříbky, je možné sušit na čerstvém vzduchu. Očištěné klobouky a nožky se nakrájí na tenké plátky a navlečou na nit. Ta se pak zavěsí do prostoru.
Jak na sušení máty? Mátu raději sušte pomaleji a nedoporučujeme sušit ji v troubě.
Sušení bylinek v troubě
Rychlou metodou jak nechat bylinky uschnout k sušení bylin troubě. Zde je ovšem třeba dávat pozor, abyste to se sušením nepřehnali a bylinky nespálili. Jak sušit bylinky v troubě?
- Čerstvě nasbírané bylinky uložte na plech, ideální na pečící papír, a vložte do trouby.
- Troubu zapněte na přibližně 50 stupňů celsia a dvířka nechte pootevřená. Teplota uvnitř trouby by měla být do cca 35 stupňů celsia.
- Bylinky občas na plechu otočte. Když budou bylinky jemné a budou se lámat, měly by být správně usušené.
Jak sušit meduňku? Meduňka má raději rychlejší sušení. Zvolte tedy spíše sušení meduňky v sušičce nebo v troubě.
Sušení bylinek v sušičce
K sušení bylin i hub lze využít také moderní pomocníky v kuchyni. Tentokrát bychom sáhli po sušičce bylinek. Nikdy bychom neměli kombinovat sušení bylin současně s ovocem, protože by do sebe navzájem natáhly vůni, což není zrovna žádoucí. Někdo používá k usušení i troubu, která se jeví vhodná spíše pro sušení hub než bylin, jež by tímto postupem mohly přijít o zdraví prospěšné látky. Rozhodně by teplota v troubě při sušení neměla překročit 45 °C.
Jak na sušení levandule? Má raději pomalejší sušení. Sušení levandule doporučujeme ve snopce.
V čem skladovat sušené bylinky?
Jakmile máme byliny usušené, je třeba je vhodně uložit. Jak skladovat sušené bylinky?
- Uzavíratelné nádoby na sušené bylinky – například od skleněné zavařenin. Ale lze využít i plastové.
- I když dříve se využívaly i látkové pytlíky na sušené bylinky, nejsou pro uskladnění bylin a hub příliš vhodné. Látka do sebe může nasát vzdušnou vlhkost a došlo by ke vzniku plísní.
Dobře uložené bylinky vydrží asi dva roky. Pak ztrácejí na chuti.
Zdroj: thespruceeats.com, allrecipes.com, herbcottage.com