Lasagne s masem – Recept se zeleninou či fitness

Recept na lasagne můžete připravit na několik způsobů jednoduše i sami doma. Nemusí být pouze s mletým masem, existuje opravdu mnoho variant, například i lasagne ze zeleniny.

Domovem lasagní je jižní část Itálie. Tradičně se z nich jídlo vyrábí střídáním několika vrství – lasagne, bešamel a maso. To je základ, který u lasagní nesmí nikdy chybět. Pak ovšem záleží hodně na kuchaři, co dalšího použije, aby byl výsledek chutný. Lasagne lze připravovat se zeleninou, z celozrnné mouky, se smetanou, dokonce i bezlepkové pro toho, kdo trpí nesnášenlivostí lepku.

Jak připravit těsto na domácí lasagne

Chcete-li se přiblížit pravé italské kuchyni, pak si italské lasagne můžete připravte doma. Domácí těstoviny chutnají totiž úplně jinak než ty kupované. S trochou šikovnosti se vám to podle našeho receptu jistě podaří.

Lasagne nejsou typem pokrmu, jež je hned hotový, pokud počítáte s domácí přípravou těsta. Na druhou stranu získáte jídlo, na němž si opravdu pochutnáte.

  • Na přípravu těsta na lasagne pro 3 osoby budete potřebovat 300 g hladké mouky, 3 celá vejce, špetku soli, 3 lžičky rostlinného oleje a asi 1 dl vody.
  • Do mísy nasypete mouku, osolíte, přidáte vejce a olej a řádně promícháte. Mělo by vám vzniknout hladké a pružné těsto. Bude-li třeba, doplníte vodou. Těsto je třeba dobře propracovat. Vzniklý bochánek pak necháte alespoň jednu hodinu odpočívat, aby se zaležel.
  • Potom jej rozdělíte na 6 stejných kousků, ty vyválíte na pláty velikosti vaší zapékací misky. Těstoviny lasagne nesušíte, ale ihned použijete při přípravě pokrmu.
  • Lasagne ale lze připravit tak, že vyválíte plát a z něho vykrajujete čtverečky o velikosti 5 x 7 cm, které uvaříte ve vodě a následně vrstvíte s různými ingrediencemi podle receptů.

Tipy na přípravu lasagní

  • Používejte vždy hladkou mouku.
  • S vodou opatrně, abyste nepřelili.
  • Plátky lasagní vkládejte do vařící a osolené vody po jednom kusu, aby se neslepily k sobě.
  • Lasagne se vaří asi 8 minut, měly by být al dente.
  • Během vaření ve vodě lasagne opatrně míchejte.

Nádobí na lasagne

Určitě se vám bude hodit zapékací porcelánová miska na lasagne, ta mívá obdélníkový tvar. Některé se vyrábějí i jen pro jednu porci. Vystačíte si však také s obyčejným menším a hlubším plechem nebo pekáčem. Výborným pomocníkem je kolečko na krájení pizzy. Tím lze krájet vyválené těsto na menší obdélníky.

Lasagne s mletým masem
Zdroj foto: stockcreations / Shutterstock.com

Náplň do lasagní

Lasagne se nejčastěji připravují jako slaný pokrm s různými nádivkami. Tou může být boloňská omáčka, mleté maso i zelenina – oblíbený je špenát, lilek, rajčata, cuketa.

Někteří dokonce připravují lasagne na sladko s tvarohem a s rozinkami na způsob naší české zemlbáby. Dá se říci, že meze se fantazii nekladou, a proč by lasagne nemohly být také sladké? Není to právě typicky italské, ale každý národ si recepty upravuje podle svého vkusu a chutí.

Recept na lasagne s mletým masem

Vyzkoušejte recept lasagní pro začátečníky s mletým masem neboli boloňské lasagne (bolognese)

Jak se dělá bešamel?

Na přípravu tohoto oblíbeného receptu budete potřebovat bešamel, který připravíte ze 3 lžic hladké mouky a 3 lžic másla, z nichž se upraží světlá jíška. Tu pak v kastrolu po vychladnutí zalijete horkým mlékem, dáte na plotnu a vaříte do potřebného zhoustnutí. Opepříte, nastrouháte do ní trochu muškátového oříšku a tvrdého sýru a zamícháte.

Ingredience

Na bešamel:

  • 3 lžíce hladké mouky
  • 3 lžíce másla
  • mléko
  • tvrdý sýr
  • muškátový oříšek

Na lasagne:

  • 300 g mleté maso
  • 1 ks rajský protlak
  • oregano
  • mouka
  • tvrdý sýr

Postup přípravy

  1. Masovou omáčku si připravíte jednoduše. Na oleji osmahnete mleté maso, okořeníte oreganem, přidáte rajský protlak, trochu kečupu, případně dosladíte cukrem, zahustíte moukou a povaříte. Bude-li třeba, rozředíte směs vodou.
  2. Zapékací misku vymažete tukem, na dno položíte lasagne, zalijete částí masové omáčky a bešamelu, postrouháte tvrdým sýrem a přiklopíte opět lasagněmi. Tento postup opakujete, poslední vrstvu přitom budou tvořit lasagne posypané strouhaným sýrem.
  3. Dáte do předehřáté trouby péct na 180 stupňů asi po dobu 30 minut.

Lasagne se smetanou a kuřecím masem

Masová směs by v lasagních nikdy chybět neměla. Většinou se používá mleté maso, ale lze tento pokrm vařit také z masa kuřecího. Zvláště báječně chutná ve spojení smetany a špenátu.

Postup přípravy

  1. Smetanovo-masovou směs uděláte snadno. Na rostlinném oleji na pánvi opečete nakrájené kuřecí maso. Opepříte, doplníte bazalkou a zalijete sladkou smetanou. Dobře povaříte.
  2. Dále si připravíte směs ze špenátu, kdy na oleji opečete nakrájený česnek a doplníte špenátem. Vše doměkka podusíte.
  3. Bešamel uděláte z mléka a světlé jíšky a dobře provaříte.
  4. A nyní přichází na řadu vrstvení. Na dno pekáčku přijde polovina bešamelu, na něho položíte lasagne, na ně masovou směs. Pokračujete vrstvou lasagní, druhou polovinou bešamelu, celou špenátovou směsí, kterou posypete strouhaným tvrdým sýrem.
  5. A dáte zapéct do trouby na půl hodiny.

TIP: Pokud je vaším oblíbeným masem právě to kuřecí, připravte si kuře na paprice.

Fitness zeleninové lasagne

Co si budeme povídat, jednoduché lasagne jsou výborným jídlem, ale velice vydatným, když uvážíme, že obsahuje obvykle maso, bešamel a sýr. Kdo drží dietu a nechce přibírat, musí si najít recept méně kalorický. Fitness lasagne jsou dobrým řešením. Vepřové mleté maso lze nahradit libovým hovězím, na parmezán zapomeňte a postrouhejte raději nízkotučný tvrdý sýr a na výrobu bešamelu je možné použít místo másla a mléka spíše kefír. Získáte tak dietní pokrm, jež se hodí konzumovat také po tréninku nebo jako chutnou a lehkou večeři.

Postup přípravy

  1. Na tuku osmažíte nakrájenou cibuli, přidáte nakrájená rajčata a mrkev a opékáte. Pak doplníte mletým hovězím masem, přisolíte a podusíte.
  2. Nakonec přidáte rajčata, rozředíte vývarem nebo vodou a asi půl hodiny dusíte pod pokličkou. Směs dochutíte oreganem, muškátovým oříškem a pepřem.
  3. Na přípravu bešamelu budete potřebovat kefír, v němž rozmícháte mouku a strouhaný tvrdý sýr.
  4. Na dno zapékací misky dáte vrstvu masové směsi, na ni trochu bešamelu, následně lasagne. Vrstvy opakujte, poslední vrstva bude bešamel, který posypete strouhaným sýrem.
  5. Dáte zapéct do trouby asi na půl hodiny.

TIP: Vyzkoušejte také zeleninové ratatouille.

Lasagne recept
Zdroj foto: stockcreations / Shutterstock.com

Lasagne z toustového chleba

I když se nejedná o tradiční italský recept, lasagne lze připravit i z toustového chleba. Nevadí, že se vám nechce pustit do výroby vlastních těstovin, úplně postačí, když budete mít doma toustový chléb. Z něho rychle a snadno vykouzlíte chutnou večeři pro rodinu nebo pohoštění pro přátele.

Jak se takové lasagne bez bešamelu vaří?

Postup přípravy

  1. Nejprve je třeba udělat rajčatovou omáčku. Na oleji osmažíte nakrájenou cibulku, přidáte nakrájený česnek a rajský protlak.
  2. Jakmile začne omáčka vařit, nalijete do ní kelímek sladké smetany a krátce povaříte.
  3. Na dno zapékací misky dáte toustový chléb, nalijete na něho připravenou omáčku, pokladete šunkou, posypete tvrdým sýrem nebo mozzarellou.
  4. Vrstvy opakujete, nakonec bude vrstva strouhaného sýru. Zapečete asi 20 minut při teplotě 200 stupňů Celsia.

Vegetariánské lasagne

Do lasagní se tradičně přidává mleté maso. Ale jak si je připravit, když jste vegetariánem? Vegetariánské lasagne připravíte tak, že maso nahradíte zeleninovou směsí a garantujeme vám, že se určitě také pochutnáte.

Postup přípravy

  1. Na přípravu směsi si připravíte nahrubo nakrájenou cibuli, nakrájíte lilek, cuketu, mrkev, brokolici a papriku. Zeleninu na tuku orestujete.
  2. S česnekem pak rozmixujete rajčata, která dochutíte bazalkou a oreganem. Osolíte, opepříte, případně osladíte, kdo má rád omáčku sladší.
  3. Omáčku spojíte se restovanou zeleninou a společně dusíte alespoň půl hodiny, i více dle potřeby. Potřebujete, aby se chuti navzájem propojily.
  4. Připravíte si bešamel z máslové jíšky a mléka. Ten okořeníte muškátovým oříškem, pepřem, novým kořením a bobkovým listem.
  5. Bešamel nalijete na dno zapékací misky, na něho pokladete lasagne. Zalijete zeleninovou směsí, opět dáte bešamel a postrouháte sýrem. Vrstvy opakujete, poslední by měl být bešamel, jenž posypete sýrem, nejlépe parmezánem.
  6. Pečete po dobu 45 minut v troubě rozehřáté na 200 stupňů Celsia.

Lasagne jsou vydatným pokrmem, který lze připravit jako chutný oběd nebo večeři. Pohostit jimi však můžete také své hosty a blýsknout se před nimi domácími lasagnemi, na nichž si těsto sami vyrobíte.

Zdroj: thewholesomedish.com


Další recepty na těstoviny

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.