Bazalka pravá – Pěstování oblíbené bylinky. Sklizeň a účinky

Bazalka pravá je ideální bylinkou pro pěstování v období jara. Zakládáte-li si bylinkový záhon, bazalku na něj určitě zahrňte. Má široké využití, například na bazalkové pesto.

Jaro je nejlepší období pro pěstování bylinek. Nejkrásnější roční období bylo letos očekávané více než kdy jindy, a přesto si, navzdory dlouhé zimě, dávalo načas. V době, kdy podle kalendáře už mělo jaro panovat, nám teploty začaly padat k bodu mrazu. Ale nakonec přeci jen jaro přišlo, aby nám dodalo svou životadárnou energii.

bazalka
Zdroj foto: knelson20 / Shutterstock.com

A protože stará pranostika říká, že „pozdní jaro je pravé požehnání“, máme naději, že teplé sluneční paprsky budou tím nejlepším lékem nejen pro naše zahrádky, ale i pro život v naší zemi.

Kromě sluníčka patří neodmyslitelně k jaru i léčivé bylinky. Po dlouhé zimě to jsou první cenné zdroje čerstvých vitamínů a minerálů, které, my lidé, teď potřebujeme jako sůl. Jarních bylinek je celá řada a královnou těch nejoblíbenějších je bazalka.

O bazalke

Bazalka pochází z Indie, kde se začala pěstovat už ve starověku a již tehdy byla bylinou blahořečenou a uctívanou především pro své afrodiziakální účinky. Indové tehdy hojně používali zelenou medicínu a nejstarší psaný bylinář, Shen Nung’s Pen Ts’ao, pocházející z období kolem roku 3 000 před naším letopočtem, se o bazalce rovněž zmiňuje.

Když o mnoho let později dovezl Karel Veliký bazalku do střední Evropy, nebylo snad jediné klášterní zahrady, na níž by nebyla pěstována. Představovala lásku a čistotu a málokterý náboženský obřad se bez ní obešel. Byla symbolem spojení mezi světem naším a duchovním.

Druhy bazalky

Bazalka (Ocimum basilicum) se řadí mezi rostliny hluchavkovité. Na celém světě je jich více než 60 druhů a rok od roku přibývají další. Nejrozšířenější je v Africe a Jižní Americe. Dorůstá do výšky 20 – 60 cm. Je to stálezelená jednoletá rostlina. V dnešní době již existuje kromě zelených odrůd i odrůda, jejíž listy jsou tmavě fialové. Květy jsou bílé, u fialové odrůdy světle růžové.

Nejčastěji pěstované druhy bazalek:

  • Bazalka pravá (Ocimum basilicum),
  • Bazalka posvátná (Ocimum sanctum),
  • Bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum),
  • Indická bazalka (Ocimum tenuiflorum),
  • Americká bazalka (Ocimum americanum),
  • Bazalka trpasličí pravá (Ocimum basilicum).

V posledních letech se do popředí zájmů pěstitelů dostaly i některé nové druhy, jejichž listy voní výrazně citrónově nebo skořicově.

Pěstování bazalky

Bazalku lze pěstovat na zahradě, ale i doma za oknem. Je k tomu zapotřebí jen dodržet několik zásad:

  1. Sazeničku této bylinky můžeme zakoupit, ale větší radost budeme mít z vlastnoručně vypěstované. Proto si obstaráme semínka a březen až duben jsou optimální měsíce pro předpěstování bazalky doma za oknem.
  2. K tomuto účelu používáme výsevné misky či květináče naplněné substrátem smíchaným s perlitem. Ten dodá půdě potřebnou vzdušnost. Několik semínek vložíme na povrch hlíny a jen lehce prstem přitlačíme do hlíny a pak už stačí jen pravidelně zavlažovat. Za 3 týdny máme krásné malinké rostlinky. Tyto přesadíme do truhlíků, které mohou v druhé polovině května už ven na sluníčko na zahradu. Ujistěte se, že v době umístění ven, už nehrozí žádné mrazíky, protože ty by bylinku mohly zahubit.
  3. Nezapomeňte věčně žíznivou bazalku zalévat. Musíte to „vychytat“ tak, aby měla dostatek, ale ne nadbytek vody. Nezalívejte na listy a chraňte ji i před deštěm. Průvan ani vítr ji také nedělají dobře. Naopak tři základní věci, které bazalky k životu potřebují zcela nutně, je dostatek světla, vody a tepla.

Sběr

Z rostlinky využíváme mladé výhonky a lístečky. Největší sílu a taky nejkrásnější aroma mají před květem, což bývá tak v červnu. Chcete-li si trošku prodloužit „voňavé“ období bazalky, zaštipujte první náznaky květenství. Ptáte se, kdy bazalku sklízet? Jakmile začne bylinka kvést drobnými kvítky, nastala doba první sklizně. Sklidíme-li lístky opatrně, nepoškozenou rostlinku pak seřízneme, můžeme v září očekávat sklizeň číslo 2. Tato rostlinka nevyžaduje hnojení, ale pokud ji přihnojujeme, dva týdny před sklizní s tím přestaňte!

Třetí sklizeň už nebude, ale řešení, jak si zajistit bazalku i na zimu, máme. Zasejte ji na podzim doma a umístěte ji na okno, pečlivě se o ni starejte a celou zimu z ní budete mít užitek.

Účinnky bazalky

Bazalka pravá napomáhá našemu trávení jít správnou cestou. Umí zklidnit žaludek, dokonce si prý poradí i s následky bujarých večírků. Tlumí křeče, působí proti nadýmání a celkově zlepšuje metabolismus. Zklidnit umí nejen žaludek, ale i psychiku. Je účinná proti stresu, úzkosti, nespavosti a bolestem hlavy. Obklady zase hojí rány, bodnutí hmyzem nebo opruzeniny.

Komu bazalka neprospívá?

Obecně lze říct, že malé množství bazalky neškodí ani těhotným či kojícím ženám. Při použití bazalky v těhotenství proto buďte raději opatrnější. Pokud máte chuť na salát Caprese s bazalkou, tak si ho klidně dejte, ale denně pít bylinkový výluh, to rozhodně nedělejte!

Využití bazalky v kuchyni

Nejvíce známá je bazalka pravá svým použitím v kuchyni jako koření. Uplatnění bylinek v kuchyni milují zejména Italové, kteří jimi dochucují většinu svých jídel. K dochucení pokrmů se používají hlavně listy sekané nebo drcené. Tato bylinka se používá čerstvá, sušená nebo mražená. Své využití pak najde v omáčkách, polévkách, salátech, těstovinách nebo v kombinaci s rybím masem. Pokud je sklizeň bazalky veliká, doporučujeme zkusit marinády, dresinky nebo pesta.

Skvělý tip: Vyzkoušejte topinku, kde místo česneku potřete opečený chléb pestem.

Zdroj: almanac.com, simplyrecipes.com


Další tipy na pěstování bylinek

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.