Syndrom vyhoření. Jak poznáte, že se k němu blížíte?
Syndrom vyhoření je stav, z něhož se do normálu dostáváte jen obtížně. Naštěstí lze zachytit varování a začít pracovat na tom, abyste se mu vyhnuli.
Je těžké na první pohled poznat, jestli jste unavení, vyčerpaní nebo vyhořelí. Mezi těmito stavy jsou tenké linie a příznaky mohou být dost podobné.
Co je syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření je někdy jen těžko rozeznatelné, protože může jít také o depresi – najednou nemáte na nic energii, nemáte radost z toho, co vás vždycky těšilo. Je to apatie, kolaps mentální i fyzický, chuť všechno vzdát, nezájem o dění kolem. Přidává se nespavost, podrážděnost, cynismus a vztahovačnost, mohou se projevit i konkrétní zdravotní obtíže, například žaludeční problémy, zimnice, panická ataka a podobně.
Příznaky syndromu vyhoření
Podle čeho se dá poznat, že skutečně se skutečně může jednat syndrom vyhoření? existuje 13 základních symptomů, které by vás měly varovat, že se k němu nebezpečně přibližujete. Obvykle se dostavují společně, v různých kombinacích.
Symptomy syndromu vyhoření:
- Úzkost a stres – Jste nervózní, v těle máte vysokou hladinu adrenalinu.
- Ztráta motivace – najednou nejste tak odhodlaní a zapálení, ztrácíte soustředění i chuť pracovat.
- Málo energie – Cítíte velkou únavu, vyčerpání, a to nejen fyzicky. Jde o emoční vyprahlost, neschopnost vyvinout jakoukoliv aktivitu, která vás do nedávna bavila. Odmítáte kontakty s přáteli.
- Cynismus – Máte pocit, že jste nedocenění, odstrčení. Jste cyničtí a negativní, rozmrzelí, ihned jdete do útoku. najednou jste se všemi rozhádaní, nesnesitelní.
- Přehnaná sebekritika – Hlavou se vám neustále honí výčitky na vlastní neschopnost, selhání. Sebekriticky se nutíte k vyšší výkonnosti, k pracovnímu nasazení bez odpočinku, abyste byli ve svých očích lepší. Jenže efektivita se snižuje a pro vás nic není dost.
- Časový nedostatek – Máte pocit, že nic nestíháte. Připadá vám, že není možné všechno, co jste si naplánovali, stihnout v termínu.
- Neuděláte si klid na jídlo – Jíte u počítače, u televize, případně za chůze cestou z obchodu nebo při cestě autem.
- Trápí vás nespavost – Spánek si svévolně zkracujete. Jestli spíte méně než 7 – 8 hodin denně, je to na pováženou.
- Neefektivnost – Dáváte do práce vše a přesto nejsou výsledky. Tím méně pocit úspěchu. Snižuje se vám produktivita i kompetence.
- Pracujete bez přestávky – Dovolená, volno, odpočinek jsou slova, která jste škrtli ze slovníku. Jedete pořád a už si ani nevzpomenete, kdy naposledy jste měli alespoň jeden den bez pracovních aktivit, kdy jste jen relaxovali.
- Pocit otupělosti – Najednou se dostaví, zvýší vám potřebu kofeinu a cukru. Energii získáváte z návykových látek, největší zálibou je televize a konzumace alkoholu či nezdravého jídla.
- Nedostatek pohybu – Ani nemáte zájem se hýbat. Dříve jste byli aktivní, teď jen posedáváte a poleháváte.
- Nemoci – Začíná to pobolíváním hlavy, později se projevují další potíže: bolesti břicha, dlouhodobá rýma, oslabení imunity.

Jak se ubránit syndromu vyhoření
Začněte tím, že si projdete celý seznam a označíte tři symptomy, které vás nejvíc postihují. Potom hledejte možnosti zlepšení těchto tří symptomů. Napište si nejen jak, ale také kdy situaci napravíte. Jíte oběd v práci vždy u počítače? Napište si, že ve středu půjdete s kolegy do kantýny. Necítíte se na kontakt s přáteli? Přesto využijte nejbližší pozvání. Hezky se oblékněte a vyjděte si s nimi do společnosti. Každý člověk totiž potřebuje něco (a někoho) z čeho může čerpat energii, svůj zdroj. Bez tohoto zdroje je boj se syndromem vyhoření vybojovat nedá.
Nebuďte na to sami
Velmi pravděpodobně se vaše pokusy o vyhnutí se vyhoření ztroskotají, pokud na to budete sami. Potřebujete přítele, parťáka, nebo alespoň odbornou pomoc – lékaře, psychoterapeuta, kouče, mentora apod.
Zdroj: helpguide.org, verywellmind.com
Tipy na další zajímavé články