Zdravý spánek je pro tělo nezbytný: Naučte se, jak si správně odpočinout!

Spánek tvoří velkou část našeho života a je pro člověka naprosto nezbytný. Tělo i mozek si díky němu odpočinou a mohou regenerovat. Právě to nás udržuje v dobré fyzické i psychické kondici. V této době však existuje celá řada podnětů, které zdravý spánek narušují, a tak tělu nedopřáváme tolik odpočinku, kolik potřebuje.

Zdroj foto: baranq / Shutterstock.com

Význam spánku

Spánek má celou řadu významů a stále se spekuluje, co je tím hlavním. Je jasné, že slouží hlavně k našemu odpočinku a načerpání energie.

  • Kromě toho je však důležitý také pro naši psychiku. Při nedostatku spánku totiž může docházet k zhoršení psychických funkcí jako je myšlení a paměť.
  • Zajímavé také je, že určitá fáze spánku je důležitá pro zrání nervového systému.
  • Mnohdy zážitky, které jsme prožili během dne, zpracováváme právě v noci prostředkem snů.

Kromě toho nám navíc spánek pomáhá také k ukládání nabytých zkušeností a vědomostí, ovšem není přímo nezbytný. Bez něj bychom však byli brzy vyčerpaní a mozek by fungoval výrazně hůře. Proto je důležité nepodceňovat dostatečný odpočinek.

REM fáze spánku

Během několika desítek minut po usnutí nastává REM fáze spánku, která se vyznačuje rychlým pohybem očí. V této fázi je lehké se probudit – a tělo tak neodpočívá úplně. Poté však nastává hluboký spánek, díky němuž se další den cítíme odpočatí. Jestliže se probudíte v této fázi spánku, je velmi pravděpodobné, že budete chvíli zmatení.

Nezdravé návyky

Bohužel mnoho lidí nevěnuje spánku takovou pozornost, jakou by měli. Během dne nás rozptyluje mnoho faktorů, co negativně ovlivňují kvalitu spánku. Častým problémem je modré světlo z obrazovek mobilů, televizí a podobně. Je dobré se mu před spaním vyhnout, jinak totiž můžete mít problémy s usínáním. Měli byste si tedy dopřát alespoň hodinu před tím, než jdete spát, úplný klid a nechat své oči odpočívat.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Časté chyby

Ložnice by měla sloužit výhradně k odpočinku. Mnohdy se však z této místnosti stává také domácí kancelář, prostor ke sledování televize a podobně. To je však velkou chybou!  Postel a její okolí by měly být vyhrazeny čistě pro odpočinek. I to totiž pomůže kvalitě spánku.

Kromě toho je však důležité také to, co před spaním děláme. Jedná se především o konzumaci alkoholu. Pro někoho se totiž sklenička alkoholického nápoje může zdát jako prostředek ke snadnějšímu usínání. Jenže jakmile se organismus musí potýkat s alkoholem, spánek se stává výrazně méně kvalitní. Podobně je tomu také u těžkých a tučných jídel. Těmto neřestem je tedy dobré se před spánkem raději vyhnout.

Důležitá je rutina

Aby se vám dobře usínalo a opravdu jste si odpočinuli, nastavit rutinu je nezbytné. S tím by se navíc mělo začínat už v dětství. Zejména u dětí je totiž problém sledování obrazovky před spaním. Jestliže totiž chcete, aby byl spánek poctivý, je nutné usínat pravidelně v podobný čas. Proto je dobré nastavit si určitá pravidla, kterých se budete držet.

  • Zhruba hodinu před spaním vytvořte svůj vlastní rituál, při kterém se nachystáte do postele.
  • Můžete si třeba pustit hudbu, meditovat a podobně. Tělo se tak na odpočinek lépe připraví.
  • A pokud se naučíte dodržovat tento malý rituál vždy ve stejnou dobu, usínání se stane mnohem jednodušším.

Přečtěte si také: Jak se zbavit chrápání?

Jak na zdravý spánek

Výše zmíněné body vám pomohou s usínáním – a podpoříte tak kvalitu odpočinku. Nejdůležitější je snažit se dodržovat pravidelný režim – kdy jdete spát a kdy se ráno budíte. Pro dobrý spánek pak pomůže také nižší teplota v ložnici. Důležité je, aby mysl i tělo byly připraveny, nezatěžujte je tedy prací ani sportem. Před spaním si můžete přečíst pár stránek knihy, abyste odložili myšlenky na práci a starosti.

Poctivý spánek, při němž si odpočineme, by měl být každodenní prioritou. Díky tomu pak totiž můžeme podávat skvělé výkony. Snažte se proto předcházet nedostatku spánku a rušivým faktorům. Právě to totiž mnohdy vede ke špatné náladě, nedostatku energie a psychickému vypětí.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.