LetničkyRostliny a květinyZahrada

Řimbaba obecná: Kopretina se skvělými účinky na zdraví

Řimbaba obecná: Kopretina se skvělými účinky na zdraví

Vytrvalá bylinka řimbaba s krásnými, něžnými květy. Takto bychom mohli stručně popsat řimbabu obecnou. Pokud se ale podíváte na tuto bylinu blíž, rychle zjistíte, že je plná úžasných vlastností a pozitivních účinků na lidské zdraví. Podívejte se na detailní informace o řimbabě.

řimbaba
Zdroj foto: nakasea / Shutterstock.com

Kopretina řimbaba

Řimbaba obecná (lat. Tanacetum parthenium) roste a kvete volně v přírodě ve střední a jižní Evropě. Můžete ji najít na loukách či u lesů, ale také i na střešních zahradách a neudržovaných polích. Svými květy vás zaujme na první pohled, kdy ji často můžete zaměnit s kopretinou. Ta má však květy o něco větší a samotná rostlina je vyššího vzrůstu.

Jak pěstovat řimbabu obecnou?

Řimbaba je trvalka, která roste v menších trsech, lze ji pěstovat na zahradě i v květináčích.

  • Díky krásnému květenství můžete řimbabu vysadit v okrasné části zahrady, dobře se ale uchytí i mezi bylinami.
  • Více se však hodí právě do záhonu k bylinám, jelikož včely její vůni nesnáší, a tak by se mohly vyhnout také ostatním okrasným květinám.
  • Krásné květy poznáte na první pohled žlutým středem a bílými květy.

Řimbabu je vhodné vysadit ze semen hned na začátku jara nebo naopak na podzim. Najděte jí polostín s dobře propustnou půdou, do zeminy přidejte také trochu hnojiva. Díky tomu vám bylina dobře poroste i pokvete.

Doporučujeme: Šanta kočičí

Účinky řimbaby na lidské zdraví

Řimbaba obecná je oblíbená nejen díky krásným kvítkům, mezi českými bylinkářkami si udělala jméno také díky skvělým účinkům na lidské zdraví. Je úžasným pomocníkem na migrény a klasickou bolest hlavy. Často se spojuje také s příznivými účinky při menstruačních bolestech. Uklidní i střeva a celé zažívací ústrojí.

kopretina řimbaba
Zdroj foto: Nadezhda Nesterova / Shutterstock.com

Lidé také čtou: Čekanka obecná

Řimbaba tlumí všechny bolesti, uklidňuje tělo i mysl. Je skvělým pomocníkem pro nespavost, a tak se často připravuje spolu s heřmánkem nebo meduňkou na klidnou noc. Z řimbaby si můžete připravit lahodný čaj nebo také sirup vhodný pro ochucení vody nebo slazení čaje. Dobře fungují vlastnosti byliny ve formě tinktury. Pro účinné bylinné směsi se připravuje nejen květ, ale také sušený list řimbaby.

Čaj z řimbaby

Čajový nálev z řimbaby obecné vám pomůže vyvolat menstruaci, zmírnit menstruační bolesti nebo třeba žaludeční nerovnosti.

  1. Pro přípravu čaje budete potřebovat jednu lžičku sušených listů, které zalijete horkou vodou.
  2. Nechte nálev louhovat alespoň deset minut a poté sceďte přes jemné síto.
  3. Výsledný lahodný čaj pijte teplý po malých doušcích, čaj neslaďte cukrem ani medem pro udržení maximálních účinků.

Doporučujeme: Kontryhel

Řimbaba tinktura pro krásnou pleť

Skvělým přípravkem je také pleťové mléko z řimbaby. Léčí akné a podporuje krásnou, pevnou a hebkou pleť.

  1. Připravte si jednu hrst listů řimbaby a nechte vařit v asi 300 ml mléka po dobu půl hodiny.
  2. Po uvaření stáhněte z varné desky a nechte vychladnout.
  3. Mléko sceďte a přelijte do láhve s těsným uzávěrem.
  4. Skladujte v chladu a používejte na suchou pleť s akné každý den.

Řimbaba je skvělým pomocníkem na bolesti hlavy i břicha, vedle skvělých účinků na vaše zdraví bude i nádhernou luční květinou na vašem jídelním stole.


Tipy na další trvalky

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)