Pěstování brambor: Jednoduchý průvodce pro začátečníky

Pěstujete si vlastní rajčata, dýně, papriky, jahody a chtěli byste si vyzkoušet vypěstovat i vlastní brambory? Pokud máte dostatečně velkou zahradu či snad máte k dispozici dokonce celé pole, nebojte se toho. Věděli jste například, že bohatost úrody brambor ovlivníte už samotným sázením?

Zdroj foto: benjamas11 / Shutterstock.com

Kdy vysadit brambory

Doba výsadby brambor se každoročně liší, neboť jejich výsadba záleží také na teplotě půdy. Ta by centimetr pod povrchem měla mít alespoň 6 stupňů Celsia. A jelikož je počasí nevyzpytatelné, dají se sázet od konce března do konce května.

Dávejte také dobrý pozor, kam je vysadíte. Rozhodně je nesázejte do blízkosti rajčat a dýní, neboť si spolu tyto druhy zeleniny nerozumí. K blízkosti brambor naopak rozhodně vysázejte bazalku, neboť její aroma zahání možné škůdce. Podobně bramborám poslouží i tymián.

Jak správně vysadit brambory

Jakmile je teplota půdy pro sázení brambor ideální, dejte se do toho. Brambory sázejte do hloubky od sedmi do patnácti centimetrů. Vzdálenost mezi jednotlivými řádky udržujte podle typu odrůdy brambor:

  1. rané odrůdy vysázejte ve vzdálenosti 45 cm,
  2. polorané a pozdní od 65 do 75 cm.

Rostliny potřebují mít dostatek prostoru, světla a živin. Jakmile budou všechny brambory na svých místech, zahrňte je hlínou a se sázením máte hotovo.

Péče o brambory

Během růstu je důležité se o brambory správně starat. Pravidelně je okopávejte, a pokud uznáte za vhodné, i přihnojujte. Nebojte se ani postřiků proti škůdcům, v případě, že nevyužíváte přírodních odpuzovačů v podobě bylinek. Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou zálivku. Pokud je dlouhou dobu sucho, dopřejte bramborám vláhu konví.

Alternativní způsoby pěstování

Pokud nedisponujete volnou zahradou či vlastním políčkem, dají se brambory pěstovat i jinými způsoby.

  • Jedním z nich je například pěstování ve vyvýšeném záhoně, který vyrobíte pomocí dřevěných rámů, co naplníte půdou a hnojem – a vyrobíte si tak malé pole.
  • Oblíbenou metodou je pěstování na slámě nebo spadaném listí. Naklíčené hlízy položíte na půdu a zakryjete dostatečnou vrstvou slámy/spadaného listí.
Zdroj foto: AnkaFed / Shutterstock.com

Pěstování na balkoně

Další metodou je pěstování například na balkoně v nádobě, nebo pytli. Tato metoda se používá i pro pěstování rajčat.

  1. Nádoba či pytel musí mít na výšku alespoň 50 cm a dole drenážní otvory. Následně do nich nasypte minimálně  20 cm vrstvu hlíny, na tu položte naklíčené hlízy a zasypte další (minimálně 15 cm vysokou) vrstvou hlíny.
  2. Ve chvíli, kdy výhonky měří přibližně 10 cm přidejte další substrát, aby z půdy vyčuhoval pouze vrchní lístek.
  3. O brambory se starejte, pravidelně je zalévejte, přihnojujte – a brzy se dočkáte úrody.

Jak a kdy sklízet brambory

Jakmile se přiblíží doba sklizně, počkejte si na pěkný slunečný den a teplotu minimálně 12 °C. Nať odstraňte již dva týdny před plánovanou sklizní přibližně ve vzdálenosti 5 cm od země.

Zdroj foto: nednapa / Shutterstock.com

Samotná sklizeň probíhá tak, že:

  • brambory vykopete z řádků,
  • hlízy posbíráte,
  • necháte usušit na slunci,
  • uschováte na chladné a tmavé místo.

Po sklizni neopomínejte poskytnout dostatečnou péči i místu, kde jste brambory vypěstovali. Celé ho zorejte, zbavte zbytku natí a plevele, čímž ho připravíte na další výsadbu, ideálně ale jiné plodiny než brambor.

Aby se zabránilo napadení plodin škůdci, je nutné provádět pravidelná „kolečka“ a měnit umístění pěstování.

Jakmile budete mít za sebou svou první sklizeň brambor, zjistíte, že doma vypěstované brambory chutnají úplně jinak, než ty kupované v obchodech.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.