Zahrada v druhé polovině dubna. Co se žádá a na co nezapomenout ve vaší zahradě?

Jarní dny jsou konečně tady, a tak si můžeme užívat sluníčko a krásné počasí venku mnohem déle, než tomu bylo v zimě – a svou krásu nabízí i zahrada. Milovníci pěstování plodin jásají, protože jim právě začíná sezóna a taky pěkný kus práce. Co můžete dělat na zahradě v druhé polovině dubna?

Zdroj foto: Juice Flair / Shutterstock.com

Sluníčko se opírá i do vaší zahrady

Jarní slunce konečně dostává po zimě svou sílu a zahrada se začíná zelenat. Pokud jste čekali na tento pokyn jarních dní, pak se můžete radovat a konečně se pustit do práce na zahradě. Duben je měsícem vysévání nových rostlin. Svou péči si zaslouží také okrasné květiny a traviny.

Vaše okrasná zahrada bude opět nádherná

Po zimě se může zdát, že vaše zahrada plná krásných květin není ve své kondici, opak je ale pravdou. Všechny květiny, které zimu přežily, čekají na první péči po zimě a nemohou se dočkat, až zase ukážou svou pravou krásu květů i opojnou vůni.

V každé okrasné zahradě najdete vedle typických květin také okrasné traviny, které skvěle ladí s barevnými květy a příjemně opticky rozbijí celý záhon. V polovině dubna je nutné traviny zbavit suchých stébel, proto je ustřihněte asi 15 cm nad zemí. V tomto období je skvělý čas i na přesazení traviny, proto neváhejte a trsy přemístěte na požadované místo v zahradě. Nezapomeňte rostlině dodat dostatečné množství čerstvého substrátu.

Opojná vůně i něha okrasných květin

Největší parádu na vaší zahradě však udělají okrasné květiny s těmi nejhezčími květy a opojnou vůní. Mezi nejoblíbenější a nejznámější jarní květiny patří zejména:

Těmto jarním květinám s cibulovitým základem nemusíte věnovat tolik péče, stačí odstranit případné uschlé květy a dodat jim trochu čerstvého hnojiva. Pak už si jen můžete užívat jejich krásu. V polovině dubna je také čas na sázení některých letniček. Mezi ty nejoblíbenější, které nesmí chybět ani na vaší okrasné zahradě, patří určitě jiřiny, dosny nebo montbrécie.

Zelený trávník dělá zahradu krásnější

Vedle květin a záhonů určitě nezapomínejte ani na trávník. Krásný a zelený trávník bez plevelu nebo nevzhledných ploch je základem každé bezchybné zahrady. Pokud ještě trávník nemáte, pak je duben tím nejlepším měsícem pro jeho založení. Půda musí být dostatečně kyprá s příměsí hnojiva a potřebných živin, pak vám travní směs bude dělat radost svým růstem každý den.

Zdroj foto: Andrey tiyk / Shutterstock.com

Vaše zahrada čeká na letošní úrodu

Jestliže jste se postarali o část zahrady s okrasnými rostlinami, je nejvyšší čas věnovat své úsilí také záhonům pro vaši úrodu plodin. Jako první se zaměřte na výsadbu raných brambor, ty totiž do země mají přicházet hned po posledních mrazících. Do dobře zryté půdy přidejte trochu hnojiva pro co nejvyšší obsah živin a zasaďte brambory.

V druhé polovině dubna můžete vysévat také kořenovou zeleninu a oblíbené ředkvičky. Pokud máte skleník, pak se můžete pustit do vysévání ředkviček, salátů nebo červené řepy ještě o něco dříve.

Nejvyšší čas pro první česnek

Jestliže nechcete přijít o první úrodu v podobě jarního česneku, je nejvyšší čas vysadit ho do řádků zahrady. Polovina dubna je totiž nejzazší termín pro jeho výsadbu. Jedině tak si užijete první sklizeň v letních dnech. Česnek je velmi oblíbenou plodinou českých zahradnic i kuchařek, zejména díky jeho pozitivním účinkům na lidské zdraví i výbornou chuť v kdejakém pokrmu.

Zdroj foto: gunsan gimbanjang / Shutterstock.com

Věnujte péči také bylinkám

Vedle typické úrody je důležité zaměřit svou pozornost také na bylinky. Ty vám totiž budou dělat radost po celou sezónu, můžete je využít:

  • na vaření,
  • při grilování,
  • nebo také sušené pro vaření v zimním období.

Navíc jejich výborná chuť i zdravé složení podpoří vaše výsledné pokrmy. Bylinky na vaší zahradě patrně přežijí každou zimu i mrazy, a tak stačí jen sestříhat uschlé větvičky. Bylinky, které si pěstujete od semínek, můžete přesadit do země na zahradě v poslední části dubna.

Pokud jste zvládli připravit vaši okrasnou zahradu i zasadit veškeré plodiny, pak je celá vaše zahrada perfektně připravená na celou sezónu – a vy se můžete těšit z krásných květin i užitečné úrody.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.