Zabijačková polévka: Recept na černou polévku s kroupami 

Zabijačková polévka patří mezi ty nejzákladnější pokrmy, které se vaří právě na zabijačce. Zabijačka bez prdelačky by snad ani zabijačkou nebyla. Umíte si tuto dobrotu připravit?

Černá polévka a masopust k sobě prostě patří. Vepřová krev dodává polévce tu pravou barvu, díky níž je nezaměnitelná. Kroupy, majoránka a česnek jsou jen třešničkou na dortu. Někdo k ní přikusuje čerstvý chleba, jiný zase obyčejné placky z vody a mouky. Připravte si tuto zabijačkovou klasiku i v pohodlí domova.

Co je zabijačková polévka „prdelačka“?

Černá zabijačková polévka známá spíše pod pojmem „prdelačka, prdelanka“ je polévka, jejímž základem jsou kroupy a prasečí krev. Prdelačka vznikla z vývaru, kde se vařily jelita a jitrnice v prasečích střevech. Někdy se stalo, že jelito prasklo a vyteklo do vývaru. Vzhledem k tomu, že jelita praskala téměř při každé zabijačce, prdelačka byla na světě.

zabijačková polévka
Zdroj foto: Vojtech.Postulka / Shutterstock.com

Někdo považuje za prdelačku také klasickou světlou polévku, která se stejně jako černá polévka na zabijačce vaří. Ovšem bílá zabijačková polévka neboli ovarová polévka je vývar z ovaru (vepřová hlava, jazyk, podbradek, kolena, ocásky apod.), do kterého se přidávají kroupy, kořenová zelenina, brambory a také obrané maso.

Recept na zabijačkovou polévku prdelačku

Obtížnost:IntermediateČas přípravy: 15 minutČas vaření: 30 minutCelkový čas: 45 minutPorce:6 porce

Recept na zabijačkovou polévku není vůbec složitý, dávejte si pozor pouze na krev, která se musí neustále míchat.

Suroviny

Postup

  1. Jestliže si ovarový vývar připravujete sami, dejte si záležet, nespěchejte a nechejte ovar pořádně vyvařit. Pokud máte vývar hotový, ohřejte ho, ale pozor, nesmí se vařit.
  2. Krev přeceďte přes jemné sítko a vmíchejte do polévky.
  3. Důkladně míchejte klidně i půl hodiny, aby se krev nesrazila.
  4. Ke konci přidejte kroupy, které si dopředu uvařte.
  5. Do polévky také přidejte prolisovaný česnek, majoránku (rozmělněte ji v dlaních).
  6. Polévku dochuťte až přímo na talíři pepřem a solí.

Tipy pro vylepšení polévky

Zvolit můžete i jiný způsob přípravy, zabijačková polévka z jelitového prejtu nebo z jelita je o něco jednodušší. Stačí jelito vložit do vývaru. Prdelačku je také zapotřebí důkladně míchat jak při vaření, tak při jejím chladnutí. Pamatujte, krev by se mohla srazit stejně jako při bodu varu.

  1. Co se hodí do prdelačky, kroupy nebo vločky?

    Prdelačku můžete podávat jak s kroupami, tak s vločkami, ovšem vločky mohou konzistenci polévky narušit.

  2. Jak dlouho se vaří kroupy do polévky?

    Kroupy do polévky vařte přesně podle návodu, to je zpravidla mezi 20 až 30 minutami – kroupy by měly být “křupavé”.TIP: Jak uvařit kroupy, proč jsou zdravé a do čeho se používají?

  3. Jak dlouho vydrží zabijačková polévka?

    Dobře připravená zabijačková polévka vám v lednici vydrží i čtyři dny. Při správném uskladnění může vydržet i několik měsíců.

  4. Jak uskladnit černou polévku prdelačku?

    Pokud se stane, že jste zabijačkovou polévku rozdali a ještě vám zbyla, máte hned několik možností, jak ji uskladnit. Buď ji vložte zamrazit do mrazáku, nebo ji hned snězte.

  5. Jak zavařit zabíječkový vývar do sklenic?

    Zavařování vývaru do sklenic není žádná novinka, horkou polévku nalijte do sklenic, uzavřete a zavařujte 50 minut na 100 stupňů.

Patříte k milovníkům domácích zabijaček a rádi si pochutnáváte na tradiční zabijačkové polévce nebo jste opak, a tyto zabijačkové speciality vám nic neříkají?

Zdroj: myplate.gov, pauladeen.com


Další recepty na polévky

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.