Topinambur: jeho pěstování a využití v kuchyni

Slunečnice topinambur nebo jenom zkráceně topinambur. Tak zní jméno u nás nepříliš rozšířené byliny podobné hlavně slunečnici. Dnes něco málo o jeho pěstování. Lidově židovské brambory.

Přitom se od brambor jako takových výrazně liší. A jak ho tedy pěstovat?

Zdroj foto: StockphotoVideo / Shutterstock.com

Proč pěstovat topinambur?

Je to jednoduché. Patří mezi zdravé potraviny. Konkrétně jeho hlízy, jež mají léčivé účinky.  Spadá mezi rostliny, které rostou opravdu velmi bujným způsobem. Přitom jsou velmi nenáročnou bylinou na výsadbu. Velmi často mohou být vidět v podobě živých plotů. Co mají společného se slunečnicí roční – že vyrostou do výšky až tří metrů. Díky tomu potřebují co nejvhodnější oporu. Pěstování topinamburů není náročné. Zvládne to i ten, jenž neoplývá tzv. zelenou rukou.

Hlavní potřeba topinamburu:

  • slunné stanoviště,
  • snesou i chlad, chudou půdu či sucho.

Hlízy topinamburu se vysazují na jaře. Hloubka by měla být 10 až 15 cm a ve sponu 20 až 30 cm. Jedna rostlina topinamburu dokáže vyprodukovat 1,5 kg hlíz.

Zdroj foto: Brent Hofacker / Shutterstock.com

Rozmnožování topinamburu

Není nutností zalévat ani hnojit, což je vcelku pozoruhodné. Minimálně z hlediska zalévání. Ve srovnání s bramborami tedy vycházejí lépe. Brambory totiž potřebují spíše průměrné teplo a jsou náročné na zálivku. Pokud tohle nemají, vyrostou opravdu velmi malé. Na rozmnožení topinamburu stačí i velmi malá hlíza. Tím pádem je to vcelku snadná záležitost. V podstatě je jako plevel – roste pořád. Na rozdíl od jiných rostlin se mohou nechat v zemi i během zimy.

Ale ještě je tu jiný zájem. Topinambur se dá pěstovat výlučně jen jako okrasná rostlina. Půjde-li o invazivní druh, je třeba mít na paměti zásadní věc. Rychle se rozrůstá. Proto se doporučuje zábrana zapuštěná do země, případně mobilní nádoba. To bylo v krátkosti něco o pěstování. A když už sklízíte plody své práce, půjdeme se podívat, co z nich vytvořit.

Zdroj foto: kostrez / Shutterstock.com

Topinambury patří do kuchyně stejně jako brambory

To zcela jistě. Tudíž je patrné, že se stejně jako brambory mohou vařit, péct, smažit, dusit. Dokonce se dají připravit i jako klasické řízky. Co je na nich ještě pozoruhodné – mohou se jíst dokonce syrové. To si u brambor lze představit jen stěží. Jako syrové se přidávají obvykle do salátů. Nicméně dříve to tak nebylo, že by se používaly jako pokrm. Minimálně tedy ne pro člověka. Naopak. Pěstovaly se výhradně pro černou zvěř jako krmení.

Zdroj foto: AS Food studio / Shutterstock.com

Topinambury byly na talíři lidí ještě dříve než brambory. Tato jedna z vůbec nejrozšířenějších zelenin je později vytlačila. Nejoblíbenější pokrm z topinambur je bezpochyby bramborák, který můžete servírovat jako svačinku, nebo klidně i hlavní chod pro celou rodinu.

Odkud topinambury pocházejí?

Úplně prapůvodně pochází z Mexika. Ještě předtím, než se masově rozšířily, si na nich pochutnávali Indiáni. Jestliže je chcete například smažit, měli byste si topinambury opravdu hlídat. Stačí chvilinka. Pak jsou měkké.

Z topinambur se dá připravit i speciální šťáva. Vždycky by měla být nalévána jako čerstvá. Nikdy do kovových nádob. Na to je nesmírně citlivá.

Syrové topinambury

Ano, už bylo výše řečeno, dají se konzumovat i zasyrova. Nicméně se dají doplnit vhodnou přílohou – jogurt, majonéza, tatarská omáčka, jablka, kedlubny, syrové zelí.

Zdroj foto: Chatham172 / Shutterstock.com

Vzácnost, kterou už dnes skoro neznají

Často se stane, že lidé ani nevědí, co je to topinambur. Není se co divit. Na druhé straně, proč nevyzkoušet znovu něco, co už tady bylo, akorát dnešní generace u toho nebyla. Když je kupujete, dávejte pozor, aby nebyly potlučené nebo vyschlé.

Nemyslíte, že je na čase zkusit tuhle alternativu brambor?

2 komentáře
  1. Vladimr Kružík říká

    Potřebuji vědět kde se dá na pěstování sehnat Topinambur

  2. Zuzana říká

    Dá se sehnat na každém druhém poli. U nás je to nevyžádaná plevelná rostlina.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací