Slunečnice jsou nenáročné na pěstování. Kdy ji vysadit a jak se o ni starat

Slunečnice jsou nádherné, barevné a velmi nenáročné rostlinky, jejichž pěstování zvládne úplně každý, a dokonce i dítě. Tato nenáročná květinka miluje hlavně vodu a samozřejmě sluníčko.

Existují stovky druhů a odrůd, všechny můžete pěstovat doma na zahradě, ale i na balkóně. Jak slunečnice pěstovat, rozmnožovat a jak díky nim zabavit děti? To se od nás všechno dozvíte!

Zdroj foto: madmonkey0328 / Shutterstock.com

Pro malé i velké pěstitele

Slunečnice se dají množit za pomocí semínek – a ty zvládne zasadit opravdu každý, i dítě. Po několika měsících se pak může malý pěstitel těšit na svou vlastní. Tyto sluníčko připomínající rostliny se pěstují snadno v podstatě kdekoliv. Své místo mohou najít v zahradě, v květinových záhonech, na travnatých plochách, ale i nádobách.

Zvláště pak menší druhy jsou vhodné pro pěstování v domácích podmínkách na balkonech, na terasách nebo na okenních parapetech. Slunečnice má stovky druhů a odrůd. Liší se velikostí, stavbou květů a jejich barvou. Kromě typicky žluté barvy může mít slunečnice barvu i oranžovou nebo červenou. Vysoké slunečnice je potřeba chránit před větrem, protože silnější vánek by je mohl polámat nebo vyvrátit z kořenů. Ty malé jsou pak méně ohrožené – i přesto si ale slunečnice s větrným počasím moc nerozumí.

Zdroj foto: Mykhailo Baidala / Shutterstock.com

Za sluníčkem se klidně sama otočí

Naopak slunečnice samozřejmě miluje sluníčko, za kterým je také schopná se otáčet. Kromě toho, že kytku umisťujeme na slunná místa, je zapotřebí dopřát jim hodně zálivky – v letním parném počasí je nutné je zalévat denně. Jakmile se rostlina ocitne bez vláhy, začne viditelně schnout. Dobrou zprávou je ovšem to, že jakmile má zase vody dost, začne se opět obnovovat a roste vesele dál. Slunečnice tak vyžaduje dobře propustnou, vzdušnou a výživnou půdu. V případě, že je půda dostatečně výživná, už je není potřeba přihnojovat.

Kdy vysadíte semínko?

Slunečnice se množí výsevem – a semínka se běžně vysazují přibližně v polovině dubna. Spíše se ale řiďte jiným pravidlem. Rostliny by měly být vysazovány vždy až po odeznění posledních mrazíků – doba vhodná na výsev se tak může každý rok lišit. Vysazovány mohou být do květináčů nebo přímo do země – záhonku. Většina pěstovaných slunečnic jsou jednoletky. V každém případě je zapotřebí zeminu, do níž semínka sázíme, udržovat stále vlhkou.

Zdroj foto: K-Smile love / Shutterstock.com

Většinou začnou slunečnice klíčit do jednoho týdne, do velikosti, ve které jsou schopné tvořit květy, pak vyrostou obvykle za tři měsíce. To znamená, že i když si budete chtít vysadit slunečnici během léta, je to možné. V případě, že vysadíte semínko v červenci, v říjnu si můžete užívat její krásy. Podmínkou je však příznivé počasí plné podzimního sluníčka.

Při vysetí semínek je zapotřebí dávat si pozor na nenechavé slimáky, kteří si na slunečnicích rádi pochutnávají. Semínka vám pak mohou ze slunečnic občas vyzobávat ptáčci. Pokud jim chcete dopřát, můžete pěstovat tyto kytky přímo určené jako krmivo pro ptáky. Krmit jimi můžete i své domácí opeřené mazlíčky.

Zdroj foto: Torychemistry / Shutterstock.com

Jedlá krása

Slunečnice jsou také velmi významnými a známými zemědělskými plodinami. Vyloupaná semínka se jí, vyrábí se z nich olej a zelené zbytky rostlin se dávají jako potrava pro hospodářská zvířata. I její květy se ale dají konzumovat. Jazykovité květy se skvěle budou vyjímat na vašem stole. Mohou se využívat jako ozdoba – do slaných i sladkých pokrmů, skvěle ale chutnají i v letním salátku nebo na obložených chlebíčcích. Květy stejně jako její semínka nejen výborně chutnají, ale obsahují také řadu cenných a zdraví prospěšných látek.

Slunečnice jsou velmi krásné i prospěšné rostliny. Jejich pěstování je užitečné i zábavné.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací