Sněhové řetězy: jaké jsou typy a jaké vybrat pro vaše auto?

Příchod zimy řidičům často přináší nejeden problém. Rychlé změny počasí v čele s hustým sněžením testují nejen jejich schopnost sledovat dění na silnicích, ale především prověřují jízdní vlastnosti vozu.

Pokud nechcete riskovat komplikace při jízdě, je dobré být na takové situace připraven. Očekává-li se vydatné sněžení po několik dní nebo pravidelně cestujete v horských oblastech, pak se doporučuje sáhnout po účinném doplňku výbavy vašeho vozu – sněhové řetězy.

Co vědět před nákupem řetězů

Předtím, než se rozhodnete si řetězy pořídit, je důležité mít nějakou představu. Jedním z prvních kroků při správném výběru je znát velikost kol a typ vozidla. Ne každé řetězy se hodí pro všechna vozidla. Obecně platí, že řetězy musí na kolo přesně sedět, ale nemusíte se bát složitého hledání ve specializovaných obchodech. Většina osobních aut si vystačí s jednou univerzální velikostí.

Zdroj foto: r.classen / Shutterstock.com

Určitě byste měli také vědět, v jakých podmínkách chcete řetězy používat. Pokud sněhem projíždíte téměř každý den, určitě bude lepší investovat do kvalitních řetězů, co mají delší životnost. Naproti tomu v nížinách, kde už se dnes s hlubokým sněhem téměř nesetkáte, vám budou stačit například jednorázové sněhové řetězy.

V poslední řadě by řetězy měly vyhovovat vašim požadavkům. Preferujete pohodlné nasazení řetězů za cenu nižší rychlosti jízdy? Nebo vám nevadí jejich dlouhé sundávání se ziskem lepší ovladatelnosti vozu? Na trhu je dnes mnoho typů, které jsou vyrobené z různých materiálů. Každý si určitě přijde na své.

Jaké jsou typy sněhových řetězů?

V dnešní době existuje několik typů sněhových řetězů, co se podstatně liší. Mezi nejpoužívanější typy patří:

  • ocelové sněhové řetězy,
  • textilní sněhové řetězy,
  • jednorázové sněhové řetězy,
  • rychloupínací a automatické sněhové řetězy,
  • tekuté sněhové řetězy.
Zdroj foto: Checubus / Shutterstock.com

Ocelové sněhové řetězy

Patrně nejznámější typ ocelových sněhových řetězů zaručuje dlouhou životnost a je jednoznačně nejspolehlivější do těžkých podmínek. Je proto běžné se s tímto typem setkat u velkých strojů jako jsou traktory a nákladní auta, pro které hlučnost při jejich používání není překážkou.

Textilní sněhové řetězy

Textilní sněhové řetězy ocení zejména ti, kdo preferují skladnost a snadné nasazování. Navíc je během jízdy prakticky neuslyší. Musí se ale smířit s tím, že se tento typ rychleji opotřebuje.

Jednorázové sněhové řetězy

Pro jednorázové sněhové řetězy platí, že fungují jako „záchranný kruh“. Pokud jste se s autem dostali do nepříjemné situace a je nutno ho vyprostit, tento typ je nejlepší řešení.  Jak už ale název napovídá, tento typ se využívá ve výjimečných případech, a vícenásobné použití těchto řetězů tak nemusí mít velký účinek.

Rychloupínací a automatické sněhové řetězy

Tento typ řetězů je v současné době velký trend. Vynikají především snadným používáním, kdy lze řetězy dálkově ovládat během jízdy přímo z vozu. Cestujete-li v oblastech, kde je několik centimetrů čerstvého sněhu na denním pořádku, jejich pořízením opravdu neprohloupíte.

Tekuté sněhové řetězy

Jsou samostatným typem, jenž se značně odlišuje od těch ostatních. Na pneumatiky se snadno a rychle aplikuje speciální kapalina, která krátkodobě zlepší přilnavost k vozovce. Ideálně se hodí do města, kde je větší šance, že má vozovka lepší podmínky pro jízdu.

S narůstající oblibou sněhových řetězů lze objevit celou řadu hybridů, co kombinují prvky jednotlivých typů.

Zdroj foto: mezzotint / Shutterstock.com

Na co si dát pozor při výběrů řetězů

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, nezapomínejte, že pokud máte možnost, tak si řetězy vyzkoušejte. Zaprvé zjistíte, jestli vám vyhovuje daný typ řetězů, a zadruhé se je v klidu a suchu naučíte nasazovat. Není nic horšího, než uprostřed vánice „googlit“, jak se to dělá. Před jízdou je vhodné zkontrolovat stav řetězů, aby nedošlo k poškození řetězů nebo samotného vozu. Ze stejných důvodů se také doporučuje si při jízdě s nasazenými řetězy hlídat rychlost.

Určitě si před zimou pořiďte řetězy do auta, ať vás nic nepřekvapí.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.