Dálniční známka Rakouska 2024: Kde koupit a ceny

Cestujete přes Rakousko? V tom případě si nezapomeňte koupit dálniční známku Rakouska. Poradíme vám, na co si dávat pozor při koupi dálniční známky a jaké jsou aktuální ceny.

V roce 2024 nedošlo k výrazným změnám v ceně dálniční známky, dříve došlo k mírnému zlevnění krátkodobějších známek. Novinkou je 1denní dálniční známka Rakouska, kterou si můžete zakoupit s okamžitou platností, její cena se však přibližuje k ceně 10denní známky, což může být pro mnohé nepřijatelné, ovšem občas jsou situace, kdy toho potřebujeme využít.

Již několik let platí na rakouských dálnicích povinnost dálničních známek pro všechny motocykly a vozidla s nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 tuny (včetně).

Přívěsy tažené za těmito vozidly, se do celkové hmotnosti nezapočítávají, tudíž nepodléhají povinnosti dálničních poplatků. Na některých úsecích rakouských dálnic a rychlostních komunikací, i na vybraných mostech a tunelech platí kromě dálničních známek také „úsekové mýtné“ za průjezd daným místem a tato částka se hradí na místě, přímo v mýtné bráně. Dnes si můžete pořídit elektronickou dálniční známku Rakouska online z domova (viz níže).

Pro vozidla nad 3,5 tuny je pro hrazení dálničních poplatků v rámci celého Rakouska připraven elektronický mýtný systém prostřednictvím palubní jednotky Go-Box, jež zajišťuje plynulý provoz bez zastavování či přejíždění do jiných pruhů. 

Rakouská dálnice
Zdroj foto: Ioan Panaite / Shutterstock.com

Cesty v Rakousku

Rakouské dálnice procházejí v posledních letech rozsáhlými rekonstrukcemi. Jejich celkový stav je velmi dobrý, až na staré úseky, které jsou zatím ještě v ne úplně ideálním stavu. Tyto úseky bývají na dnešní poměry úzké a průjezd jimi bývá svízelnější. Dálniční infrastruktura je na špičkové úrovni. Na každé z dálnic a zpoplatněných úseků je velký počet čerpacích stanic i odpočívadel. Také systém značení umožňuje řidičům skvělou orientaci.

Intenzita provozu se různí podle lokality. Nejfrekventovanější jsou cesty během víkendů a prázdnin a to v létě i v zimě. V tento čas je zkrátka nutno počítat s kolonami u Vídne i na hraničních přechodech a zácpami značně prodlužující čas cestování. Rakouští řidiči jezdí sice svižně, ale ohleduplně. Doporučujeme dodržovat povolenou rychlost. Po celé zemi je mnoho stacionárních radarů a přísná rakouská policie velmi často provádí kontroly. Pokuta z automatického radaru za překročení rychlosti o 30 km/h vás může vyjít od 3800 Kč i více.

Maximální povolená rychlost na dálnicích je zde 130 km/hod.

Dálniční známka Rakousko

Od roku 2018 se zde začaly používat elektronické dálniční známky jako moderní alternativa ke klasickým papírovým. E-známky (Autobahnvignette), jak Rakušané elektronické známky nazývají, lze zakoupit ještě před samotnou cestou. Výhodou je, že odpadá placení přímo na místě a není potřeba se zdržovat zastavováním na mýtné stanici. Doporučujeme využít této možnosti a předejít tak nekonečným frontám na mýtnicích. S úsekovou e-známkou projedete mýtnou stanicí pohodlně a plynule. Vyhrazené pruhy jsou vybaveny kamerami, jež přečtou vaši registrační značku a automaticky otevřou závoru a umožní vám průjezd. Úsekové e-známky jsou buď pro jednu jízdu (směrem tam), dvě jízdy (tam i zpět) nebo celoroční.

Dálniční e-známky Rakouska jsou k dostání ve třech variantách:

 • Roční (T) – Roční dálniční známka v Rakousku je vždy platná 14 měsíců – od začátku prosince do konce ledna. Elektronické známky mají stejnou platnost i stejnou cenu jako známky papírové, určené k nalepení na čelní sklo.
 • Dvouměsíční (M),
 • Desetidenní (J) – U 10 denních a dvouměsíčních dálničních známek v Rakousku lze ještě před zahájením doby platnosti tuto dobu změnit, popřípadě i registrační značku auta.
 • 1denní
 1. Jak dlouho platí rakouská dálniční známka?

  Záleží na tom jakou známku si koupíte. V Rakousku existuje 10denní, dvouměsíční a roční.

 2. Kam se lepí rakouská dálniční známka?

  Dálniční známka Rakouska se nalepuje do středu pod zpětné zrcátko, nebo do levého horního rohu čelního skla. Špatně nalepené známky se pokutují. Nesmí být zakryty zpětným zrcátkem nebo stínícím pásem po okraji skla.

Ceny dálničních známek Rakouska

Následující tabulka vám ukáže ceny rakouských dálničních známek pro rok 2024 (Ceny jsou aktuální z webu shop.asfinag.at)

PlatnostMotocyklAuto do 3,5 tuny
1 rok (14 měsíců)38,50 €96,40 €
2 měsíce11,50 €28,90 €
10-dnová4,60 €11,50 €
1-dnová3,40 €8,60 €

Oproti předchozímu roku je roční známka Rakouska pro auta dražší o 2,6 €, dvouměsíční zdražela o 0,80 € a desetidenní stojí o 0,30 € více.

Přečtěte si také: Dálniční známka Slovinska – Kde koupit a aktuální ceny

Kde lze rakouské dálniční známky zakoupit

Prodej dálniční známky Rakouska probíhá přímo v Rakousku, v Česku nebo online – prostřednictvím internetu.

 • V Rakousku koupíte dálniční známku téměř na každé čerpací stanici. (Seznam naleznete na Asfinag.at). Stačí vyslovit přání: „autobahnvignette“. K dostání je i v trafikách.
 • V České republice ji koupíte na čerpacích stanicích poblíž rakouských hranic, ale také na jakékoliv pobočce Autoklubu Bohemia Assistance (ABA) nebo Ústředním automotoklubu (ÚAMT neboli Žlutý anděl). Prodávají ji i některé příhraniční směnárny.
 • Dálniční známka Rakouska online – Zajišťuje ji na svých stránkách ABA (Autoklub Bohemia Assistance) či spolehlivá česká verze eshopu shop.asfinag.at.

Pokuty za jízdu bez rakouské dálniční známky

Jízda bez dálniční známky je riskantní u nás, i v Rakousku. Rakouští policisté jsou nesmlouvaví a přichytí-li vás bez viněty, může vás to stát hodně peněz. Neoprávněná manipulace se známkou se taky nevyplácí a může pokuta dokonce navýšit na dvojnásobek. Nezapomeňte ani na povinnou výbavu auta.

dálniční známka Rakouska
Zdroj foto: Adam Szczepkowski / Shutterstock.com

Nezapomeňte také na nutnost mít u sebe vždy kontrolní kupón od dálniční známky. Dohadování s policií taktéž nikam nevede. Pokud nastanou komplikace a vy se dostanete do správního řízení, mohou se následné pokuty vyšplhat až na 3000 €.

Tak šťastnou cestu po rakouských dálnicích s platnou známkou!

Zdroj: asfinag.at, austria.info

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.