Dálniční známka Rakouska – připravte se na velkou jízdu

Říká se, že „kdo je připraven, není zaskočen“, a tak, i když je v této době cestování do ciziny zcela tabu, je dobré se již pomalu připravovat na čas, kdy se otevřou hranice států a my budeme opět moci navštívit naše jižní sousedy. Aby se výlet stal příjemnou zkušeností, a ne noční můrou, přečtěte si v dnešním povídání o cestování po Rakousku, zejména o jízdě po jeho dálnicích.  

Dálniční známka pro motocykly a vozidla do 3,5 t

Již 16 let platí na rakouských dálnicích povinnost dálničních známek pro všechny motocykly a vozidla s nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 tuny (včetně). Přívěsy tažené za těmito vozidly, se do celkové hmotnosti nezapočítávají, tudíž nepodléhají povinnosti dálničních poplatků.  Na některých úsecích rakouských dálnic a rychlostních komunikací, i na vybraných mostech a tunelech platí kromě dálničních známek také „úsekové mýtné“ za průjezd daným místem a tato částka se hradí na místě, přímo v mýtné bráně. Novinkou je její pořízení elektronickou cestou (viz níže).

Zdroj foto: Ioan Panaite / Shutterstock.com

Dálniční poplatky pro kamiony

Pro vozidla nad 3,5 tuny je pro hrazení dálničních poplatků v rámci celého Rakouska připraven elektronický mýtný systém prostřednictvím palubní jednotky Go-Box, jež zajišťuje plynulý provoz bez zastavování či přejíždění do jiných pruhů. 

Jízda po rakouských dálnicích

Rakouské dálnice procházejí v posledních letech rozsáhlými rekonstrukcemi. Jejich celkový stav je velmi dobrý, až na staré úseky, které jsou zatím ještě v ne úplně ideálním stavu. Tyto úseky bývají na dnešní poměry úzké a průjezd jimi bývá svízelnější. Dálniční infrastruktura je na špičkové úrovni. Na každé z dálnic a zpoplatněných úseků je velký počet čerpacích stanic i odpočívadel. Také systém značení umožňuje řidičům skvělou orientaci.

Intenzita provozu se různí. Nejfrekventovanější jsou cesty během víkendů a prázdnin a to v létě i v zimě. V tento čas je zkrátka nutno počítat s kolonami a zácpami značně prodlužující čas cestování. Rakouští řidiči jezdí sice svižně, ale ohleduplně. Doporučujeme dodržovat povolenou rychlost. Po celé zemi je mnoho stacionárních radarů a přísná rakouská policie velmi často provádí kontroly. Pokuta z automatického radaru za překročení rychlosti vás může vyjít na 2500 Kč i více.

Maximální povolená rychlost na dálnicích je zde 130 km/hod.

Zdroj foto: visualpower / Shutterstock.com

Rakouské dálniční známky – druhy, formy

V současné době má Rakousko zpoplatněno necelých 3000 km dálnic, silnic, tunelů a mostů.  Od roku 2018 se zde začaly používat elektronické dálniční známky jako moderní alternativa ke klasickým papírovým. E-známky, jak Rakušané elektronické známky nazývají, lze zakoupit ještě před samotnou cestou. Výhodou je, že odpadá placení přímo na místě a není potřeba se zdržovat zastavováním na mýtné stanici. Doporučujeme využít této možnosti a předejít tak nekonečným frontám na mýtnicích. S úsekovou e-známkou projedete mýtnou stanicí pohodlně a plynule. Vyhrazené pruhy jsou vybaveny kamerami, jež přečtou vaši registrační značku a automaticky otevřou závoru a umožní vám průjezd. Úsekové e-známky jsou buď pro jednu jízdu (směrem tam), dvě jízdy (tam i zpět) nebo celoroční.

Dálniční e-známky jsou k dostání ve třech variantách:

  • Roční (T),
  • Dvouměsíční (M),
  • Desetidenní (J).

Roční varianta známky je platná 14 měsíců – od začátku prosince do konce ledna. Elektronické známky mají stejnou platnost i stejnou cenu jako známky papírové, určené k nalepení na čelní sklo.

U 10 denních a dvouměsíčních známek lze ještě před zahájením doby platnosti tuto dobu změnit, popřípadě i registrační značku auta. Ale POZOR!  Pokud ji kupujete jako fyzická osoba nepodnikající, není jejich platnost možná dříve než 18 dní ode dne zakoupení. Proč? Vše vychází z nařízení, že spotřebitel-nepodnikatel má právo do 14 dní vrátit zboží zakoupené on-line. Mohlo by se tedy stát, že si zakoupíte 10 denní známku, odjedete s ní cestu a pak ji ještě stačíte v limitu vrátit.  Z tohoto důvodu je začátek platnosti těchto známek eliminován. Podnikatelské subjekty nemají možnost vrácení zboží v ochranné lhůtě, proto mohou zakoupenou známku používat v podstatě ihned.

Zdroj foto: Adam Szczepkowski / Shutterstock.com

Ceny dálničních známek Rakouska

V porovnání s rokem 2019 došlo v letošním roce k mírnému nárůstu cen dálničních známek, jenž pro rok 2020 mají světle modrou barvu.

Obyvatelé ČR – držitelé průkazu ZTP – nemají v Rakousku nárok na bezplatnou dálniční známku.

Následující tabulka vám ukáže ceny rakouských dálničních známek pro rok 2020:

Platnost Motorky Vozidlo do 3,5 tuny
10 dní   5,40 €   9,40 €
2 měsíce 13,70 € 27,40 €
rok 36,20 € 91,10 €

Kde lze rakouské dálniční známky zakoupit

Rakouskou známku lze zakoupit buď v Rakousku, v Česku nebo prostřednictvím internetu.

  1. V Rakousku koupíte dálniční známku téměř na každé čerpací stanici. Stačí vyslovit přání: „autobahnvignette“. K dostání je i v trafikách.
  2. V České republice ji koupíte na čerpacích stanicích poblíž rakouských hranic, ale také na jakékoliv pobočce Autoklubu Bohemia Assistance (ABA) nebo Ústředním automotoklubu (ÚAMT neboli Žlutý anděl). Prodávají ji i některé příhraniční směnárny.
  3. Online prodej rakouských známek zajišťuje na svých stránkách ABA (Autoklub Bohemia Assistance) nebo eshop MTX, či česká verze eshopu Asfinaq.at.
Zdroj foto: Gubin Yury / Shutterstock.com

Pozor na jízdu bez platné dálniční známky

Jízda bez dálniční známky je riskantní u nás, i v Rakousku. Rakouští policisté jsou nesmlouvaví a přichytí-li vás bez viněty, může vás to přijít i na 150 €. Neoprávněná manipulace se známkou se taky nevyplácí a může pokuta dokonce navýšit na dvojnásobek. A pokud byste neměli na zaplacení, policista vám může z vozu sejmout registrační značku, až do doby vyřízení pokuty. Pokutují se rovněž špatně nalepené známky. Nesmí být zakryty zpětným zrcátkem nebo stínícím pásem po okraji skla. Nezapomeňte také na nutnost mít u sebe vždy kontrolní kupón od dálniční známky. Dohadování s policií taktéž nikam nevede. Pokud nastanou komplikace a vy se dostanete do správního řízení, mohou se následné pokuty vyšplhat až na 300 až 3000 €.

Tak šťastnou cestu po rakouských dálnicích s platnou známkou!

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací