Dálniční známka Slovinska aneb prodlužte si dovolenou zastávkou v této malebné zemi

Slovinsko, oficiálním názvem Slovinská republika, je malou zemí v jižní části Evropy. Její rozloha je něco málo přes 20000 km², což by se dalo přirovnat k moravské části naší republiky. Nebýt vyhledávaných a opravdu překrásných přírodních scenérií, skoro byste tuto nenápadnou zemi přehlédli. Každoročně ji navštíví kolem 2,5 milionů lidí, ale několikanásobně více jich tudy pouze projede do Chorvatska, sousední země zaslíbené nejen českým turistům.

Patříte-li mezi ty, jejichž cesty vedou přes Slovinsko, pak je tento článek určený právě vám. Primárně v něm najdete informace o dopravní situaci v této zemi, o dálničních poplatcích, ale také o tom, jakou zemí Slovinsko vlastně je, a která místa v něm stojí za návštěvu.

Slovinské dálniční známky podle hmotnosti auta a výšky nápravy

Slovinskem vede asi 590 km dálnic a 155 km rychlostních silnic, z nichž velká část je zpoplatněna.  Od poloviny roku 2008 musejí být auta do 3,5 tuny a motocykly, jedoucí po nich, vybaveny dálniční známkou.  Zároveň tady, pro výši dálničních poplatků, platí rozdělení osobních vozidel do dalších dvou kategorií podle výšky přední nápravy (viz tabulka).

Zdroj foto: Roman Babakin / Shutterstock.com

Skutečnost, že je Slovinsko převážně zemí tranzitní, tedy zemí s největším počtem pouze projíždějících vozidel, si tento stát plně uvědomuje. Proto tomu přizpůsobil i své dálniční poplatky. Jsou poměrně drahé a platí jen po krátkou dobu.  Na místě je zvážení, zda je vůbec nutné volit jízdu po placených úsecích nebo bude pro vás výhodnější tato místa objet.

Cena dálničních známek Slovinska pro rok 2020

Vybrat si vhodnou známku při jízdě na dovolenou, je někdy obtížné. Týden je málo a měsíc je moc. Čtrnáctidenní známka prostě chybí.

Tabulka vám ukáže ceny jednotlivých druhů známek s přihlédnutím na typ motorového vozidla:

Platnost Auto do 3,5 t a do 1,3 metru výšky nad první nápravou (včetně) Auto do 3,5 t a od 1,3 metru výšky nad první nápravou Motocykl
7 dní

15,00 €

30,00 €

  7,50 €

1 měsíc

30,00 €

60,00 €

6 měsíců

30,00 €

1 rok (platnost 14 měs.)

110,00 €

220,00 €

55,00 €

Poplatky vozidel nad 3,5 t

Pokud cestujete na Slovinsko s vozem nad 3,5 tuny, budete za průjezd dálničními úseky platit mýtný poplatek. Ten se stanovuje od ujetých kilometrů a podle Euro emisní třídy auta.

Kde koupit dálniční známku Slovinska

Slovinská dálniční známka je žlutozelené barvy a ve Slovinsku ji zakoupíte především na čerpacích stanicích a samozřejmě i na hraničních přechodech. V České republice je k dostání na všech pobočkách Ústředního automotoklubu, jako je Žlutý anděl, ABA či Autoturist anebo ve směnárnách Tourist centrum a CashPoint. Objednat si je lze také online v prodejní síti MXT.

Umístění dálniční známky

Místo vylepení dálniční známky je přesně definováno v pokynech na rubu známky. V případě této země se umisťuje na levý horní roh čelního skla. Stejně jako v každém jiném státě, není ani zde povolena přenositelnost viněty na jiná auta. Známka nesmí být poškozena, částečně odlepena ani přilepena něčím nestandardním, jako je lepidlo, fólie, páska. V případě poškození nebo rozbití předního skla, je možno zažádat o její výměnu.

Zdroj foto: Yure / Shutterstock.com

Pokuty za jízdu bez dálniční známky

Jezdit po zpoplatněných úsecích bez platné dálniční známky se nevyplácí. Pokuta u vozidel do 3,5 tuny může dosáhnout až 800 €, což je v přepočtu přes 22000 Kč. Slovinská policie uplatňuje zákonný postih pro snížení počtu následně vymáhaných pokut v zahraničí tím, že okamžitě (cash) hrazená bloková pokuta se snižuje na polovinu, ale i tak je jízda bez známky „drahým špásem“.

Vozidla mající přední nápravu vyšší než 1,3 metru mají svůj samostatný ceník dálničních známek a pokud si řidič takového auta zakoupí běžnou dálniční známku, je to bráno jako podvod.

Karavanke tunnel – zpoplatněný úsek

Tento tunel se nachází na hraničním přechodu mezi Rakouskem (A11) a Slovinskem (A2). Jeho průjezd je obousměrně zpoplatněn částkou 7,40 €.

Držitelé průkazů ZTP/P a evropských parkovacích průkazů

Evropský parkovací průkaz slouží po celé EU pouze k parkování na místech pro invalidy, ale nevztahuje se na úlevy, co se týká dálničních známek.

Průkazy ZTP/P a výhody s ním spojené se vztahují pouze na území naší republiky. Na Slovinsku si musíte dálniční známku zakoupit.

Zdroj foto: Barbara_C / Shutterstock.com

Dopravní informace pro cestující Slovinskem

Možné se vám bude hodit ještě pár důležitých informací k cestování po Slovinsku.  Na jeho území platí povinnost používat celodenně tlumená světla. Mlhovky se používají kdykoliv, pokud viditelnost klesne pod 50%.

Platidlem je zde euro a mezinárodní telefonní předvolba je +386. Posun času zde není, Slovinsko používá středoevropský čas stejně jako ČR.

Přehled povolených maximálních rychlostí:

 • v obci 50 km/h,
 • mimo obec 90 km/h,
 • rychlostní silnice 100 km/h,
 • dálnice 130 km/h.
Zdroj foto: Natalia Deriabina / Shutterstock.com

Nejnavštěvovanější místa Slovinska

Možná patříte taky k té početné části turistů, jež ceduli s nápisem „Vítejte na Slovinsku“ minou takřka bez povšimnutí a míří dál vstříc cíli své vysněné dovolené, Chorvatsku. Pravdou je, že Chorvatsko je překrásnou zemí a strávit v něm dovolenou je bezesporu skvělou volbou. Přesto bude příjemným bonusem při zpáteční cestě zastavit na Slovinsku a na vlastní oči zjistit jaká krásná a mnohdy ještě i nedotčená příroda se zde skrývá.

Mezi turisticky nejatraktivnější místa Slovinska patří:

 1. Jezero Bled – je to jedno z nejfotografovanějších míst naší Země. Kraj jako z pohádky o Jezerní královně. Středověký hrad tyčící se na skalnatém útesu ostrova, jenž se nachází přímo uprostřed jezera plného teplé a průzračné vody.
 2. Jeskyně Postojna – světově proslulá kráska, perla Slovinska, kterou byste neměli minout. Nechejte se speciálním vlakem zavézt do podzemí mezi kouzelné stalaktity a stalagmity a mezi prapodivné živočichy. Na vlastní oči zde uvidíte vzácného až tajemného růžového hada s nožičkama a dračí hlavou, zvaného „lidská ryba“, a taky největší jeskynní hrad světa.
 3. Lublaň – snad nejzelenější město celé Evropy a zároveň i hlavní metropole Slovinska. Krásné místo s mostem hlídaným legendárními draky. Povídá se, že pokud most přejde panna, draci vesele zavrtí svými ocasy. Už jen zjištění, zda je tomu tak, stojí za návštěvu.

  Zdroj foto : Triff / Shutterstock.com

 4. Soutěska Vintgar – z rušného města se přenesete do opravdového kusu přírody, jenž se nachází nedaleko jezera Bled. Pokud máte v sobě odvahu a netrpíte závratěmi, pak se projdete soutěskou dlouhou necelé 2 km. Místy po dřevěných můstcích, poté zase po uzounkých chodníčcích vedoucích místy vysoko nad divokou vodou, ale také překrásnou svěží zelení nad křišťálově čistým tokem řeky Radovny. Že se blížíte k cíli cesty, poznáte podle zesilujícího se hřmění vody, a třešinkou na dortu vám bude impozantní podívaná na 16 metrů vysoký vodopád Šum.
 5. Vodopád Boka – a to nejlepší na konec. K tomuto úžasnému přírodnímu dílu vede dvouhodinová procházka nádhernou přírodou. Chce to trošku fyzičky, nebát se průchodů nad hlubokými propastmi, převýšení 420 metrů a věřte, že nebudete litovat. Na konci cesty se před vámi objeví podívaná, na niž se nezapomíná. Největší vodopád této země, dlouhý neuvěřitelných 106 metrů a 30 metrů široký.

Tak šťastnou cestu na Slovinsko!

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací