Dálniční známka Slovinska 2024: Kde koupit a ceny

Cestujete přes Slovinsko? V tom případě si nezapomeňte koupit dálniční známku Slovinska. Poradíme vám, na co si dávat pozor při koupi dálniční známky a jaké jsou aktuální ceny.

V roce 2024 se cena dálniční známky ve Slovinsku nezvyšovala, zůstala na stejné hodnotě jako předchozí rok.

O Slovinsku

Slovinsko, oficiálním názvem Slovinská republika, je malou zemí v jižní části Evropy. Její rozloha je něco málo přes 20000 km², což by se dalo přirovnat k moravské části naší republiky. Nebýt vyhledávaných a opravdu překrásných přírodních scenérií, skoro byste tuto nenápadnou zemi přehlédli. Každoročně ji navštíví kolem 2,5 milionů lidí, ale několikanásobně více jich tudy pouze projede do Chorvatska, sousední země zaslíbené nejen českým turistům.

Patříte-li mezi ty, jejichž cesty vedou přes Slovinsko, pak je tento článek určený právě vám. Primárně v něm najdete informace o dopravní situaci v této zemi, o dálničních poplatcích, ale také o tom, jakou zemí Slovinsko vlastně je, a která místa v něm stojí za návštěvu.

Dálniční známka Slovinsko

Slovinskem vede asi 590 km dálnic a 155 km rychlostních silnic, z nichž velká část je zpoplatněna. Od poloviny roku 2008 musejí být auta do 3,5 tuny a motocykly, jedoucí po nich, vybaveny dálniční známkou.  Zároveň tady, pro výši dálničních poplatků, platí rozdělení osobních vozidel do dalších dvou kategorií podle výšky přední nápravy (viz tabulka).

Slovinská dálnice
Zdroj foto: Roman Babakin / Shutterstock.com

Skutečnost, že je Slovinsko převážně zemí tranzitní, tedy zemí s největším počtem pouze projíždějících vozidel, si tento stát plně uvědomuje. Proto tomu přizpůsobil i své dálniční poplatky. Jsou poměrně drahé a platí jen po krátkou dobu.

Na místě je zvážení, zda je vůbec nutné volit jízdu po placených úsecích nebo bude pro vás výhodnější tato místa objet.

Dálniční známky Slovinska můžete dostat na auto ve třech variantách:

 • 7dnová neboli týdenní dálniční známka Slovinska,
 • měsíční dálniční známka Slovinska,
 • 365dnová neboli roční dálniční známka Slovinska.

Na místě je zvážení, zda je vůbec nutné volit jízdu po placených úsecích nebo bude pro vás výhodnější tato místa objet.

 1. Jak dlouho platí slovinská dálniční známka?

  Záleží na tom jakou známku si koupíte. Ve Slovinsku existuje 7denní, měsíční a roční (365-dnová).

 2. Kam se lepí slovinská dálniční známka?

  Dálniční známka Slovinska se s platností od 1. 2. 2022 nelepí na sklo auta. Když si tedy známku zakoupíte, nemusíte nic lepit.

Cena dálničních známek Slovinska v roce 2024

Vybrat si vhodnou známku při jízdě na dovolenou, je někdy obtížné. Týden je málo a měsíc je moc. Čtrnáctidenní známka prostě chybí.

Následující tabulka vám ukáže ceny slovinských dálničních známek pro rok 2024 (Ceny jsou aktuální z webu evinjeta.dars.si)

PlatnostAuto do 3,5 t a do 1,3 metru výšky nad první nápravou (včetně)Auto do 3,5 t a od 1,3 metru výšky nad první nápravou Motocykl
7 dní

16,00 €

32,00 €

  8,00 €

1 měsíc

32,00 €

64,10 €

6 měsíců

32,00 €

1 rok (platnost 14 měs.)

117,50 €

235,00 €

58,70 €

Mýtní poplatek ve Slovinsku za vozidlo nad 3,5 t

Pokud cestujete na Slovinsko s vozem nad 3,5 tuny, budete za průjezd dálničními úseky platit mýtný poplatek. Ten se stanovuje od ujetých kilometrů a podle Euro emisní třídy auta.

Přečtěte si také: Dálniční známka Rakouska: Kde koupit a ceny

Kde koupit dálniční známku Slovinska

Slovinská dálniční známka je žlutozelené barvy a ve Slovinsku ji zakoupíte především na čerpacích stanicích a samozřejmě i na hraničních přechodech. K dispozici je také v České republice, kde je k dostání na všech pobočkách:

 • Na webové stránce evinjeta.dars.si (která je k dispozici také v českém jazyku)
 • Ústředního automotoklubu, jako je Žlutý anděl, ABA či Autoturist
 • ve směnárnách Tourist centrum a CashPoint.
 • Objednat si je lze také online v prodejní síti MXT.

Pokud si chcete kupovat slovinskou dálniční známku online, doporučujeme využít oficiální web evinjeta.dars.si

Pokuty za jízdu bez slovinské dálniční známky

Jezdit po zpoplatněných úsecích bez platné dálniční známky se vám nemusí vyplatit. Pokuta ve Slovinsku, pokud máte vozidlo do 3,5 tuny může dosáhnout až 800 €, což je v přepočtu kolem 20 000 Kč. Slovinská policie uplatňuje zákonný postih pro snížení počtu následně vymáhaných pokut v zahraničí tím, že okamžitě (cash) hrazená bloková pokuta se snižuje na polovinu, ale i tak je jízda bez známky „drahým špásem“.

Vozidla mající přední nápravu vyšší než 1,3 metru mají svůj samostatný ceník dálničních známek a pokud jako řidič takového auta zakoupíte běžnou dálniční známku, je to bráno jako podvod.

Přečtěte si také: Povinná výbava auta – Na co nezapomenout?

Karavanke tunnel – zpoplatněný úsek

Tento tunel se nachází na hraničním přechodu mezi Rakouskem (A11) a Slovinskem (A2). Jeho průjezd je obousměrně zpoplatněn částkou 7,80 €.

Slovinské dálnice. Slovinská známka
Zdroj foto: Barbara_C / Shutterstock.com

Dopravní informace ve Slovinsku

Pokud tedy jedete, ještě vám dáme pár důležitých informací k cestování po Slovinsku, které využijete. Na jeho území platí povinnost používat celodenně tlumená světla. Mlhovky se používají kdykoliv, pokud viditelnost klesne pod 50%.

Platidlem je zde euro a mezinárodní telefonní předvolba je +386. Posun času zde není, Slovinsko používá středoevropský čas stejně jako ČR.

Jak jezdit po dálnici ve Slovnsku? Přehled povolených maximálních rychlostí:

 • v obci 50 km/h,
 • mimo obec 90 km/h,
 • rychlostní silnice 100 km/h,
 • dálnice 130 km/h.

Přečtěte si také: Dálniční známka Slovenska: Kde koupit a ceny

Tak šťastnou cestu na Slovinsko!

Zdroj: evinjeta.dars.si, slovenia.info

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.