Klimatizace: Jak vybrat správnou do bytu, domu či práce?

Klimatizace je skvělým pomocníkem pro zvládání horkých letních dní, které nás čekají. Podle čeho byste měli vybírat a jak poznáte kvalitní klimatizaci do bytu či domu?

V současné době je na trhu nabízeno mnoho různých druhů, z nichž může být složité si vybrat. Domácí klimatizace má mnoho parametrů, ve kterých je důležité se zorientovat. Jakmile však odhalíte ty klíčové parametry, bude hračka vybrat si takový přístroj, jež vám bude vyhovovat ve všech směrech.

Klimatizace na stěnu
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Typy klimatizace

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace do bytu patří mezi nejlevnější typy. A to nejen co se týče pořizovacích nákladů, ale i těch provozních. Má několik výhod oproti jiným typům klimatizací do bytu. Velkým plus je, že se jedná o přenosnou klimatizaci, to znamená snadnou manipulaci a jednoduché zapojení, pro které nebudete potřebovat žádné stavební úpravy.

Mobilní klimatizaci tak lze snadno přesouvat z místa na místo dle potřeby. Navíc je vhodná pro umístění tam, kde je instalace pevně zabudované jednotky problematická, až nemožná. Důvodem může být například problém umístit venkovní kondenzační jednotku.

Pevně instalované jednotky do domu ovšem nabízí o něco více výhod. Tou nejvýraznější je ekonomičtější provoz. Navíc můžete klimatizaci využívat nejen jako chlazení, ale také jako vytápění. Nabízí se mnoho různých modelů s různou výkonností a podobně. Díky tomu tak můžete vybrat stroj, který může klimatizovat pouze malý prostor, ovšem i takový, aby dokázal zpříjemnit vzduch v několikapatrovém domu.

Oproti mobilní klimatizaci je také poskytován o něco vyšší uživatelský komfort. Součástí může být také čištění vzduchu, speciální funkce pro snížení spotřeby nebo například vzdálené řízení pomocí internetu.

Klimatizace
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Můžete si vybrat mezi dvěma základními typy pevně instalovaných klimatizací:

Okenní klimatizace

Okenní klimatizace – ta slouží kromě chlazení také k vytápění místnosti. Jedná se o trochu dražší typ, než je ten mobilní. Instalace probíhá do předem připraveného otvoru ve stěně, případně do okenního rámu. Jedná část by měla být na vnější straně stěny, ta druhá pak uvnitř místnosti. Její výhodou je poměrně snadná montáž, jelikož není potřeba žádných rozvodů chladícího média, navíc nemá vnější jednotku.

Ovládání těchto typů může být dálkové nebo manuální. Volit můžete typy s mnoha doplňujícími funkcemi. Čištění je pohodlné, filtry jsou totiž čištěny bez demontáže záslepky. Jedná se o tišší variantu oproti té mobilní, bohužel však nevýhodou může být design, ten se hodí spíše do funkčních objektů.

Nástěnná klimatizace

Nástěnná klimatizace – je nejdražší, ovšem zároveň ten nejefektivnější typ klimatizace a ideální řešení chlazení nejen do bytů ale i do komerčních prostorů. Jedná se o klimatizaci, která nepotřebuje mnoho prostoru, navíc se může pyšnit slušným designem, díky tomu nenaruší váš interiér.

Dělí se na dvě části – tou první je vnitřní jednotka, která je v místnosti. Druhou je vnější jednotka, ta je umístěna na venkovní stěnu či na střechu. Ovšem setkat se můžete i s tímto typem klimatizace, jež nepotřebuje venkovní jednotku. Stejně jako okenní klimatizace může i tento typ kromě chlazení také topit. Nabízí další funkce jako je odvlhčování, filtrace, samočištění a podobně. Největší výhodou je tichý chod a velmi účinné chlazení.

Výkon klimatizace

Ať už zvolíte jakýkoliv typ bytové klimatizace, zaměřit byste se měli také na její výkon. Ten závisí na velikosti prostoru, který chcete chladit či vytápět. Celkový výkon jednotky může ovlivnit také velikost oken a jejich orientace, dále také stavební materiály a jejich izolační vlastnosti. Z toho důvodu může být lepší obrátit se na speciální firmu. Ta vykalkuluje požadovaný výkon dle všech důležitých parametrů. Pokud si chcete klimatizaci vybrat sami, může se stát, že zvolíte poddimenzovaný systém, což povede k tomu, že nedosáhnete v interiéru takového tepelného komfortu.

Klimatizace do bytu
Zdroj foto: Butsaya / Shutterstock.com

Náklady na provoz

Hlavním nákladem na provoz je příkon elektrické energie, který je spotřebováván na provoz kompresoru. Pro dobrou orientaci je dobré řídit se energetickou třídou zařízení, stejně jako je tomu u jiných spotřebičů. Pro to, aby se vám provoz klimatizace vyplatit, je vhodné poohlížet se po přístrojích, jež mají kategorii alespoň A+. Se spotřebou souvisí také účinnost, zkratka SEER vyjadřuje energetickou účinnost klimatizace v období celého roku v režimu chlazení. SCOP pak představuje v podstatě to samé, akorát pro režim topení. Čím vyšší hodnota bude, tím lepší je klimatizace.

Jakou značku klimatizace zvolit?

Pokud chcete kvalitní chladící jednotku můžete vyzkoušet Sinclair klimatizace, klimatizace LG, případně klimatizace Samsung. Mezi další oblíbené patří klimatizace Toshiba a klimatizace Daikin.

Výhody a nevýhody klimatizace

Klimatizace přináší mnoho výhod, které si jistě oblíbíte. S tím však samozřejmě přichází i některé nevýhody. Které to jsou?

Výhody

  • Chlazení + topení: Klimatizaci pravděpodobně každý chápeme jako stroj, který slouží k ochlazování vzduchu. Můžete ji však bez problému použít také jako tepelné čerpadlo. Oproti jiným formám vytápění zvládne tato jednotka vyprodukovat až čtyřnásobek tepelné energie v poměru se spotřebovanou energií.
  • Šetření nákladů: Klimatizace je skvělou investicí peněz. Má totiž nízkou spotřebu, energii získává z okolního ovzduší, což znamená, že ušetříte až 80 procent běžných nákladů. Díky tomu se vám rychle vrátí pořizovací výdaje.
  • Pozitivní vliv na zdraví: Tento přístroj dokáže velmi pozitivně ovlivnit vaše zdraví. Je totiž vybaven filtry, ty mají za úkol odstranit ze vzduchu prach a další nečistoty. Díky tomu tak zmírňuje riziko alergií a dalších nemocí.
  • Design a snadné ovládání: V dnešní době můžete pořídit klimatizaci bez obav, že by narušila váš interiér. Mnoho z nich se totiž může pyšnit nadčasovým a elegantním designem. Navíc tyto moderní spotřebiče mají velmi uživatelsky přívětivé ovládání, nastavit ji totiž můžete pomocí aplikace v chytrém mobilním telefonu. Teplotu v místnosti tak můžete upravit již před příchodem domů a nebudete muset čekat.

Nevýhody

  • Vysoká cena: Jestliže si chcete pořídit kvalitní klimatizaci, je nutné počítat s tím, že počáteční investice bude vysoká. Nižší cena bohužel většinou znamená vyšší spotřebu energie, ve výsledku tedy neušetříte.
  • Servis: Pro správný chod je nezbytná pravidelná údržba. Zařízení se totiž postupem času zanáší nejen nečistotami, ale i roztoči a plísněmi. Proto byste servis rozhodně neměli podceňovat, mohli byste totiž ublížit svému zdraví. Pravidelný servis by měl proběhnout zhruba jednou až dvakrát ročně.
  • Nesprávné nastavení: Pokud se nenaučíte se spotřebičem pracovat správně, můžete si přivodit nachlazení. Teplota by se měla od té venkovní lišit maximálně o 6 °C, chladný vzduch by neměl mířit přímo na vás. Pokud dodržíte tyto zásady, nemusíte se však obávat žádného negativního vlivu klimatizace.
Zdroj foto: anystock / Shutterstock.com

Doporučujeme: Nastavení oken na zimu

Jak zajistit správný chod klimatizace?

Jakmile si pořídíte domácí klimatizaci, je nutné naučit se o ni také správně starat, aby vydržela sloužit co nejdéle. Základním klíčem je dostatečná údržba.

Před sezónou

Než začne období vysokých teplot, s kterým přichází také zátěž pro klimatizaci, měli byste realizovat odborný servis jednotky. Je důležité zkontrolovat elektroinstalaci a chladivý okruh – to provádí odborník. Zároveň by mělo proběhnou čištění klimatizace, při tom se vydezinfikují části, jež jsou v kontaktu s vyfukovaným vzduchem. Díky tomu získáte bezpečný provoz zařízení.

V sezóně

Jakmile nastane sezóna a klimatizace se dostane do plného provozu, filtr se začne špinit a bude tak zvyšovat spotřebu zařízení. Navíc také hrozí vznik plísní či množení bakterií, které je nepříznivé pro naše zdraví. Proto byste měli klimatizaci čistit zhruba každé dva týdny, pokud je zařízení v provozu.

Plnění klimatizace – Vyčistit filtr není vůbec složité, po vyjmutí ho stačí vyčistit vysavačem či vlažnou vodou a vysušit. Pokud si i přesto netroufnete na vlastnoruční údržbu, můžete se obrátit na profesionály.

Zdroj foto: Suti Stock Photo / Shutterstock.com

Konec sezóny

Jakmile už klimatizaci nechcete nadále intenzivně používat, měli byste ji připravit na konec sezóny. Ventilátor nechte zapnutý zhruba půl dne, aby se vnitřek jednotky vysušil. Poté stačí zařízení vypnout, odpojit od napájení a vyndat baterie z dálkového ovladače.

Klimatizace je skvělým pomocníkem pro zútulnění vašeho domova. Základem je kvalitní počáteční investice, u té musíte počítat i s tím, že si sáhnete hlouběji do kapsy. Údržbu pak zvládnete sami, případně se na přístroj občas podívá odborník. Díky tomu získáte spolehlivý spotřebič, který vydrží sloužit mnoho let.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Davidová říká

    Bydlíme v podkrovním bytě, takže jsme si poměrně dlouho šetřeili na klimatizaci do všech pokojů a rozhodně je to díky tomu přes léto lepší, ale upřímně nám to pomohlo i tuto zimu, jelikož jsme si díky klimatizaci i přítápěli a dost nám to podle mě pomohlo i od plísní, které se nám objevili jen v koupelně a to se nám docela vydařilo centrovat radama, které jsme si načetli tady na těch stránkách.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.