Dálniční známka Maďarsko a vše, co potřebujete vědět

Již nějaký ten pátek žijeme ve svobodném světě, a proto by bylo hříchem pořád sedět doma u televize. Proč se například nevydat do krásného Maďarska, které sice nepatří k obvyklým dovolenkovým destinacím, ale i přesto můžete v této zemi objevit mnoho nepoznaných skvostů a památek. Stejně jako v jiných státech, je i dálniční síť v Maďarsku zpoplatněna. Pojďme se tedy společně podívat na pár užitečných rad a tipů, na které byste si měli dát při cestě pozor. V hlavní roli dálniční známka.

Na koho se zpoplatnění silnic vztahuje?

Dálniční známku v Maďarsku si budou muset pořídit všechny:

  • motocykly,
  • osobní automobily,
  • nákladní automobily do 3,5 tuny,
  • karavany,
  • autobusy.

Na tyto typy dopravních prostředků se vztahuje zpoplatnění některých úseků maďarských silnic a dálnic. Nákladní auta nad 3,5 tuny pak platí mýto na základě skutečně najetých kilometrů pomocí elektronického systému. K dispozici jsou také regionální dálniční známky s platností na jeden rok, které ovšem platí pouze ve vybraném regionu.

Kterou dálniční známku koupit?

Maďarská dálniční známka se na hraničních přechodech shání relativně snadno. Můžete si samozřejmě zvolit trasu hned po několika dálničních obchvatech, díky kterým bude vaše cesta do cílové destinace o dost pohodlnější a rychlejší. Samotné dálniční známky si pak můžete pořídit na kterékoliv benzínové pumpě a v okolí hraničních přechodů. K dispozici jsou 3 různé délky platnosti, které se mimo jiné liší cenou. Pro lepší přehlednost uvádíme jejich srovnání v následující tabulce.

Platnost známky Do 3,5t a 7 míst Do 3,5t a nad 7 míst Autobusy Přívěsy pro nákladní vozidla
10 dní 2 975 HUF 5 950 HUF 13 385 HUF 2 975 HUF
1 měsíc 4 780 HUF 9 560 HUF 21 975 HUF 4 780 HUF
1 rok 42 980 HUF 42 980 HUF 199 975 HUF 42 980 HUF

 

Týdenní dálniční známka má platnost 9 dní a její platnost končí o půlnoci na konci 10. dne. Jde o ideální volbu v případě, že jste do Maďarska vyrazili například na obvyklou týdenní dovolenou. Roční známka má platnost vždy od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku, a je proto vcelku jedno, zda si ji pořídíte na začátku února nebo na konci srpna. Na délce její platnosti se to nijak nepodepíše.

Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Kde je možné dálniční známku koupit?

Dálniční známka Maďarsko je samozřejmě k dispozici i v České republice. Každý rozumný motorista by si totiž známku pořídil už v tuzemsku, aby se poté jejím nákupem nemusel obtěžovat. Stačí zajít na pobočku směnárny Tourist centrum nebo na ÚAMK, kde si dálniční známku do Maďarska pořídíte s předstihem. Pokud jste známku zapomněli koupit, nic se neděje. koupíte ji na hranicích. Pak postačí pouze zastavit u příslušného okénka a zaplatit. Platit můžete jak v eurech, tak i forintech, ale pouze v hotovosti. Pro osvědčení vozidla si připravte malý technický průkaz, kterým se u okénka prokážete.

Lze známku koupit přímo v Maďarsku?

Maďarská dálniční známka je k dispozici i v Maďarsku na obvyklých prodejních místech. Nalezli byste ji prakticky na všech benzínových pumpách a hraničních přechodech, a proto není potřeba panikařit. Místo, kde dálniční známku pořídíte, je viditelně označeno nápisem e-VIGNETTE nebo MATRICA. Známku ovšem pořídíte i u Žlutých andělů ÚAMK, v některých provozovnách ABA, a protože žijeme v době moderních technologií, můžete si pořídit maďarskou dálniční známku online.

Jak nakoupit známku přes internet?

Jestliže se chcete vyhnout osobnímu kontaktu s pověřeným pracovníkem na hranicích nebo na jiném prodejním místě, můžete si samozřejmě maďarskou dálniční známku koupit online. Při samotné cestě tak nebudete muset přemýšlet nad tím, kde ji budete kupovat. Přes online oficiální stránky si pořídíte dálniční známku snadno a rychle. Nemusíte se bát ani jazykové bariéry, neboť je tento portál plně přeložený do rumunštiny, angličtiny nebo němčiny. U nás nakoupíte maďarské známky online v prodejní síti MTX.

Zdroj foto: Barat Roland / Shutterstock.com

Kam dálniční známku nalepit?

Podstatným rozdílem maďarské a tuzemské dálniční známky je fakt, že se maďarská dálniční známka nikam nelepí. Nemusíte ji tak pracně lepit na čelní sklo svého automobilu a pak ji ještě obtížněji odlepovat. Při nákupu si jednoduše zvolíte požadovanou délku a zadáte evidenční číslo vašeho vozu. Při jízdě po maďarských dálnicích tedy nebudete mít za sklem nalepený obvyklý čtvereček, ale budete si užívat svobodného cestování. Stačí mít zaplacený elektronický poplatek, který je považován za virtuální dálniční známku.

Možná vás překvapí fakt, že maďarské dálniční známky se nikam nelepí. Vaše čelní sklo tak zůstane bez poškození lepidlem. Vše, co vám stačí, je zvolit požadovanou délku a zadat evidenční číslo vašeho vozu. Takže budete jezdit prakticky pořád stejně, bez nevzhledného čtverečku na vašem přením skle. Jediné, co potřebujete, je zaplatit elektronický poplatek aneb virtuální dálniční známku.

Jak je kontrolována platnost dálničních známek?

Stejně jako ve všech vyspělých evropských zemích, probíhá i zde kontrola platnosti dálniční známky Maďarsko pomocí kamerového systému. Speciální kamery snímají SPZ všech vozidel, které projedou v jejím zorném poli a výkonný software okamžitě ověří shodu poznávací značky a zakoupené elektronické dálniční známky. Občas narazíte i na klasickou fyzickou kontrolu příslušníky maďarské policie, ovšem to se nestává příliš často.

Zdroj foto: StockStudio Aerials / Shutterstock.com

Jak vysoké jsou pokuty za jízdu bez platné dálniční známky?

Pokud nebudete mít uhrazený maďarský dálniční poplatek, neměli byste zpoplatněné silnice vůbec využívat. Hrozí vám totiž dost velký postih, který za zlepšené pohodlí a ušetřený čas rozhodně nestojí. Řidičům osobních automobilů hrozí v případě neplatné elektronické e-Viněty pokuta ve výši 14 875 HUF a pro profesionální řidiče autobusů je tato sazba dokonce ve výši 66 925 HUF. Jak můžete sami vidět, nejedná se zrovna o nízké částky v porovnání s cenou pořízení dálniční známky Maďarsko.

Co dělat při nákupu špatné dálniční známky?

Všichni jsme jenom lidé, a tak se vám v nervozitě může stát, že si například koupíte dálniční známku pro autobus. V takovém případě můžete samozřejmě zažádat o výměnu nebo náhradu již zaplaceného poplatku. Výměna by v Maďarsku měla probíhat zdarma, ovšem buďte eventuálně připraveni na úhradu malého penále, které nebude přesahovat 1 500 HUF. Jeho skutečná výše bude záviset na počtu provedených úprav, a proto si před samotným zahájením jednání dobře promyslete, zda se vám ještě vyplatí maďarskou dálniční známku měnit.

Zdroj foto: Kichigin / Shutterstock.com

Je možné požádat o úlevu nebo slevu z dálničních poplatků?

Pro začátek si musíte uvědomit podstatný rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP, tedy TP, ZTP nebo ZTP/P. Tyto dva dokumenty se totiž liší nejen názvem a vzhledem, ale také dostupnými výhodami, na které může jejich majitel v různých evropských státech dosáhnout.

Například evropský parkovací průkaz vám bude sloužit pouze jako povolenka k parkování na vyhrazených místech pro invalidy po celé Evropě. Neposkytne vám však slevu na dálničních poplatcích. V Maďarsku bohužel neuplatníte ani benefity spojené s průkazy OZP.

Na maďarskou dálniční známku totiž není z tohoto titulu možné uplatnit žádnou slevu pro osoby s omezenou možností pohybu s trvalým pobytem v Maďarsku, ale ani pro cizince. Vláda zde tedy nedělá rozdíl mezi turisty a místními, zkrátka měří všem stejným metrem.

Nákup maďarské dálniční známky není nic těžkého, ovšem ještě před cestou byste si měli zjistit potřebné informace. Rozhodně doporučujeme její zakoupení přes internet z pohodlí domova, čímž si ušetříte obrovské nervy na hraničním přechodu. Zbývá pouze dodat, že v Maďarsku platí stejné rychlostní limity jako u nás a stejně tak se je nevyplatí překračovat. Tamější policisté jsou totiž na cizince velice přísní.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací