Dálniční známka Maďarska 2024 – Kde koupit a ceny

Cestujete přes Maďarsko? V tom případě si nezapomeňte koupit dálniční známku Maďarska. Poradíme vám, na co si dávat pozor při koupi dálniční známky a jaké jsou aktuální ceny.

Od 1. 1. 2024 zdražily všechny druhy dálniční známky Maďarska, připravte si tedy více peněz pokud cestujete do Maďarska.

Proč se nevydat do krásného Maďarska, které sice nepatří k obvyklým dovolenkovým destinacím, ale i přesto můžete v této zemi objevit mnoho nepoznaných skvostů a památek. Stejně jako v jiných státech, je i dálniční síť v Maďarsku zpoplatněna. Pojďme se tedy společně podívat na pár užitečných rad a tipů, na které byste si měli dát při cestě pozor.

Dálniční známka Maďarska pro motocykly a vozidla do 3,5 t

Dálniční známku v Maďarsku si budou muset pořídit všechny:

 • motocykly,
 • osobní automobily,
 • nákladní automobily do 3,5 tuny,
 • karavany,
 • autobusy.

Na tyto typy dopravních prostředků se vztahuje zpoplatnění některých úseků maďarských silnic a dálnic.

Dálniční poplatky pro kamiony v Maďarsku

Nákladní auta nad 3,5 tuny pak platí mýto na základě skutečně najetých kilometrů pomocí elektronického systému. K dispozici jsou také regionální dálniční známky s platností na jeden rok, které ovšem platí pouze ve vybraném regionu.

Maďarské silnice
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Dálniční známka Maďarska

Maďarská dálniční známka se na hraničních přechodech shání relativně snadno. Můžete si samozřejmě zvolit trasu hned po několika dálničních obchvatech, díky kterým bude vaše cesta do cílové destinace o dost pohodlnější a rychlejší. Samotné dálniční známky si pak můžete pořídit na kterékoliv benzínové pumpě a v okolí hraničních přechodů.

Dálniční známky Maďarska jsou k dostání ve třech variantách:

 • Desetidenní,
 • Měsíční,
 • Roční.

Týdenní dálniční známka Maďarska má platnost 9 dní a její platnost končí o půlnoci na konci 10. dne. Jde o ideální volbu v případě, že jste do Maďarska vyrazili například na obvyklou týdenní dovolenou.

Roční dálniční známka Maďarska má platnost vždy od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku, a je proto vcelku jedno, zda si ji pořídíte na začátku února nebo na konci srpna. Na délce její platnosti se to nijak nepodepíše.

Ceny dálničních známek Maďarska v roce 2024

K dispozici jsou tedy 3 různé délky platnosti, které se mimo jiné liší cenou. Jako všechno i ceny dálničních známek v Maďarsku šli nahoru.

Následující tabulka vám ukáže ceny maďarských dálničních známek pro rok 2024 (Ceny jsou aktuální z webu autovignet.hu)

Platnost známkyAuto do 3,5t a 7 místDo 3,5t a nad 7 místMotocyklPřívěsy pro nákladní vozidla
10 dní6 400 HUF (420 Kč)9 310 HUF (605 Kč)3 200 HUF (210 Kč)6 400 HUF (420 Kč)
1 měsíc10 360 HUF (675 Kč)14 670 HUF (955 Kč)5 180 HUF (335 Kč)10 360 HUF (675 Kč)
1 rok57 260 HUF (3 730 Kč)81 280 HUF (5 295 Kč)57 260 HUF (3 730 Kč)57 260 HUF (3 730 Kč)

Přečtěte si také: Dálniční známka Rakouska

Kde koupit maďarskou dálniční známku?

Dálniční známka Maďarska je samozřejmě k dispozici i v České republice. Každý rozumný motorista by si totiž známku pořídil už v tuzemsku, aby se poté jejím nákupem nemusel obtěžovat.

 1. Stačí zajít na pobočku směnárny Tourist centrum nebo na ÚAMK, kde si dálniční známku do Maďarska pořídíte s předstihem.
 2. Pokud jste známku zapomněli koupit, nic se neděje. koupíte ji na hranicích. Pak postačí pouze zastavit u příslušného okénka a zaplatit. Platit můžete jak v eurech, tak i forintech, ale pouze v hotovosti. Pro osvědčení vozidla si připravte malý technický průkaz, kterým se u okénka prokážete.
 3. U nás nakoupíte maďarské známky online v prodejní síti MTX.

Maďarská dálniční známka je k dispozici i v Maďarsku na obvyklých prodejních místech. Nalezli byste ji prakticky na všech benzínových pumpách a hraničních přechodech, a proto není potřeba panikařit. Místo, kde dálniční známku pořídíte, je viditelně označeno nápisem e-VIGNETTE nebo MATRICA. Známku ovšem pořídíte i u Žlutých andělů ÚAMK, v některých provozovnách ABA, a protože žijeme v době moderních technologií, můžete si pořídit maďarskou dálniční známku online.

Přečtěte si také: Dálniční známka Slovenska

Online dálniční známka maďarska

Jestliže se chcete vyhnout osobnímu kontaktu s pověřeným pracovníkem na hranicích nebo na jiném prodejním místě, můžete si samozřejmě maďarskou dálniční známku koupit online. Při samotné cestě tak nebudete muset přemýšlet nad tím, kde ji budete kupovat. Přes online oficiální stránky si pořídíte dálniční známku snadno a rychle. Webová stránka autovignet.hu je dostupná i v českém jazyku. 

Portál hungary-vignette.eu je plně přeložený do slovenštiny, rumunštiny, angličtiny nebo němčiny.

Kam se lepí maďarská dálniční známka?

Podstatným rozdílem maďarské a tuzemské dálniční známky je fakt, že se maďarská dálniční známka nikam nelepí. Nemusíte ji tak pracně lepit na čelní sklo svého automobilu a pak ji ještě obtížněji odlepovat. Při nákupu si jednoduše zvolíte požadovanou délku a zadáte evidenční číslo vašeho vozu. Při jízdě po maďarských dálnicích tedy nebudete mít za sklem nalepený obvyklý čtvereček, ale budete si užívat svobodného cestování. Stačí mít zaplacený elektronický poplatek, který je považován za virtuální dálniční známku.

Možná vás překvapí fakt, že maďarské dálniční známky se nikam nelepí. Vaše čelní sklo tak zůstane bez poškození lepidlem. Vše, co vám stačí, je zvolit požadovanou délku a zadat evidenční číslo vašeho vozu. Takže budete jezdit prakticky pořád stejně, bez nevzhledného čtverečku na vašem přením skle. Jediné, co potřebujete, je zaplatit elektronický poplatek aneb virtuální dálniční známku.

Přečtěte si také: Dálniční známka Slovinska

Jak je kontrolována platnost dálničních známek?

Stejně jako ve všech vyspělých evropských zemích, probíhá i zde kontrola platnosti dálniční známky Maďarsko pomocí kamerového systému. Speciální kamery snímají SPZ všech vozidel, které projedou v jejím zorném poli a výkonný software okamžitě ověří shodu poznávací značky a zakoupené elektronické dálniční známky. Občas narazíte i na klasickou fyzickou kontrolu příslušníky maďarské policie, ovšem to se nestává příliš často.

Zdroj foto: StockStudio Aerials / Shutterstock.com

Pokuty za jízdu bez platné maďarské dálniční známky

Pokud nebudete mít uhrazený maďarský dálniční poplatek, neměli byste zpoplatněné silnice vůbec využívat. Hrozí vám totiž dost velký postih, který za zlepšené pohodlí a ušetřený čas rozhodně nestojí. Řidičům osobních automobilů hrozí v případě neplatné elektronické e-Viněty pokuta ve výši 14 875 HUF a pro profesionální řidiče autobusů je tato sazba dokonce ve výši 66 925 HUF. Jak můžete sami vidět, nejedná se zrovna o nízké částky v porovnání s cenou pořízení dálniční známky Maďarsko.

Přečtěte si také: Povinná výbava auta – Na co nezapomenout?

Co dělat při nákupu špatné dálniční známky?

Všichni jsme jenom lidé, a tak se vám v nervozitě může stát, že si například koupíte dálniční známku pro autobus. V takovém případě můžete samozřejmě zažádat o výměnu nebo náhradu již zaplaceného poplatku. Výměna by v Maďarsku měla probíhat zdarma, ovšem buďte eventuálně připraveni na úhradu malého penále, které nebude přesahovat 1 500 HUF. Jeho skutečná výše bude záviset na počtu provedených úprav, a proto si před samotným zahájením jednání dobře promyslete, zda se vám ještě vyplatí maďarskou dálniční známku měnit.

Nákup maďarské dálniční známky není nic těžkého, ovšem ještě před cestou byste si měli zjistit potřebné informace. Rozhodně doporučujeme její zakoupení přes internet z pohodlí domova, čímž si ušetříte obrovské nervy na hraničním přechodu. Zbývá pouze dodat, že v Maďarsku platí stejné rychlostní limity jako u nás a stejně tak se je nevyplatí překračovat. Tamější policisté jsou totiž na cizince velice přísní.

Tak šťastnou cestu do Maďarska!

Zdroj: autovignet.hu, hungary-vignette.eu

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.