Pes Samojed a jeho povaha: Proč si ho pořídit?

Samojed je bílý, huňatý a na první pohled přátelský pes. Jeho téměř věčný úsměv a podoba s přerostlým plyšákem k tomu jen přispívá. Jaký ale opravdu je samojed? Hodí se do bytu? K dětem? Je to spolehlivý hlídač?

Pes samojed je původem ze Sibiře, přesto se nedoporučuje mít ho trvale venku na dvoře. I přes svůj původ a hustou srst (o kterou je mimochodem nutné pravidelně pečovat), jde o psa, který je nejšťastnější ve své smečce.

samojed
Zdroj foto: Judita Kreizaite / Shutterstock.com

Jakou má samojed povahu

Tento velký huňatý a typicky bílý pes samoje je inteligentní, milý a přátelský. Řekněme si narovinu, že na hlídání objektů se samojed opravdu nehodí. Původně sice byl určen k hlídání stád sobů, dnes už zůstává jen psem společenským a sportovním. Spíš než hlídač bude vaším ochráncem (už jen proto, že budí respekt). Pokud si ho pořídíte do domu s volným přístupem na dvůr či zahradu, bude nejšťastnější. Bude mít na dosah svou rodinu a přitom neomezenou možnost pobytu na čerstvém vzduchu.

Už jako štěně je samojed přítulný a miluje děti. Pokud se k němu budou dobře chovat, zažijou s ním mnoho krásných chvil plných zábavy. Samojed miluje pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, může tak být společníkem při dětských dobrodružstvích.

Samojed potřebuje pohyb

Toulal se s majiteli po sibiřských sněhových pláních, jeho potřeba pohybu a čerstvého vzduchu je tedy přirozená. Samojed se hodí pro řadu sportů:

  • Dogdancing – tanec se psem. Pes provádí sérii cviků na doprovodnou hudbu.
  • Dogfrisbee – sport, při kterém člověk hází disk a pes ho (nejlépe ve vzduchu) chytá.
  • Agility – v podstatě jde o psí parkur, který samojedi opravdu milují.
  • Flyball – překážková dráha, kde pes zvládá překážky a ještě musí chytit míček.

Asi nejčastěji je ale samojed využíván jako tažný pes. Zapřáhněte ho za saně a rozjeďte se po širokých sněhových pláních. Užijete si to vy i váš samojed. V létě si s vámi rád zaběhá v parku nebo v lese.

pes samojed
Zdroj foto: KatePh / Shutterstock.com

Proč si pořidit štěně samojeda?

Od mala dobře vedený samojed je socializovaný a silně tíhne ke své lidské smečce. To je hlavní důvod, proč není vhodné držet ho venku na dvoře, mimo svou rodinu. On sice budí respekt a dojem, že je statným hlídačem, takže kdokoliv ho uvidí za plotem, bude se držet stranou, jenže skutečnost je jiná. Tenhle bílý huňáč je neagresivní a přátelský.

Na druhou stranu se nemusíte obávat nechat s ním děti samotné. Vždyť v původní domovině doprovázeli národ Něnců, kteří jejich pracovitost dokázali využít na maximum a hlídání dětí byla jedna ze samojedových povinností. Děti prostě miluje.

Celkem dobře se také snáší s jinými psy, ať už ve smečce nebo s cizími. Kdo si ale před ním nemůže být jistý, jsou kočky. Tohoto psa si nepořizujte do domácnosti, kde už kočka je, nebo se chystáte si nějakou pořídit.


Více o jiných plemenech psů

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.