Německý ovčák vám bude věrným přítelem. Jak jej chovat?

Německý ovčák je snad nejznámějším plemenem v České republice, ale milují ho i lidé ve světě.  V řadě filmů i seriálů byl ukázán jako neohrožený hrdina, který pomáhá policii a jiným záchranným složkám. Tento pes se však může stát i vaším parťákem, protože má mnoho bezkonkurenčních vlastností.

Zdroj foto: Rita_Kochmarjova / Shutterstock.com

Byl vyšlechtěn k hlídání dobytka

Německý ovčák byl vyšlechtěn někdy na přelomu 19. a 20. století – a jeho hlavní úlohou tenkrát bylo hlídání stád ovcí a dobytka před nechtěnými vetřelci. Z tohoto důvodu byl u tohoto plemene hlavně kladen důraz na odvahu, poslušnost a pracovitost. Své uplatnění našel i v 1. světové válce. V té době byl také převezen do USA a Velké Británie – a postupně se rozšířil prakticky do celého světa. V mnoha zemích je oblíbený pro svou všestrannost dodnes.

Německý ovčák je výborný hlídač

Německý ovčák se vám stane skvělým partnerem, protože je mimořádně inteligentní a rychle se učí. Je to vynikající hlídač a ochránce. S ním si můžete být jisti, že je váš majetek v bezpečí. Mezi jeho další klady patří i to, že vystupuje sebevědomě, odvážně a rád štěká. To je ovšem spíš i nevýhoda, protože tím může rušit lidi ve vašem okolí. Už jen to však odradí zloděje a jiné vandaly, aby se pokusili dostat nelegálně k vašim věcem.

Uplatnění našel u policie i záchranářů

Toto plemeno je velmi oddané a věrné svému pánovi, a pokud je s ním zacházeno správně, udělal by pro něj cokoliv. Potřebuje však neustálou pozornost. Velmi se osvědčil i u záchranných složek. Využívá je policie k hledání drog nebo chytání zločinců, ale také horští záchranáři při hledání pohřešovaných osob. Neméně ceněný je i jako vodicí pes pro zrakově postižené lidi. S ostatními psy dokáže vyjít, ale není to pravidlem.

Zdroj foto: DTeibe Photography / Shutterstock.com

Jak se starat o německého ovčáka

Tento pes v prvé řadě potřebuje dostatek pohybu – a rozhodně to není plemeno do bytu. Víc mu vyhovuje pohyb venku. Zvládne celoroční pobyt v kotci. Jeho srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí ji občas vykartáčovat. Jen si musíte dát pozor na jeho uši, které by měly být neustále udržovány v čistotě. Už od raného mládí potřebuje pevnou ruku a hodně se učit. Naučit se povely a příkazy má vyloženě v genech.

Proč si pořídit německého ovčáka?

 • Je přirozeně inteligentní a podle toho vypadá i jeho výcvik.
 • Toto plemeno, přestože je to výborný hlídač, oplývá láskou k lidem.
 • Není vhodný pouze pro nevidomé, ale dokáže pomáhat lidem s jakýmkoliv hendikepem.
 • Tomuto psovi svědčí jakékoliv povětrnostní podmínky, takže se nemusíte bát nechat ho venku celoročně.
 • Přestože je to poměrně velký pes, hodí se i do rodin s malými dětmi, které bude bezmezně milovat.
 • Německý ovčák se stane vaším nepřekonatelným partnerem v mnoha činnostech.
 • Dokáže se přizpůsobit i životu s jinými zvířaty bez toho, aby jim jakkoliv ublížil.
Zdroj foto: Prepperka / Shutterstock.com

Kdy si německého ovčáka nepořizovat

 • Pokud máte rádi sedavý způsob života a aktivní životní styl vám nic neříká, tohoto psa si nepořizujte. Potřebuje spoustu pohybu, a protože jsou to psi pracovití, je třeba ho neustále zaměstnávat.
 • Chybí vám pevná vůle? Nepořizujte si toto plemeno, protože pokud zanedbáte výchovu, může váš pes být do konce jeho života nezvladatelný.
 • Při koupi můžete narazit na psa, který bude agresivní a nevyjde s ostatními lidmi ani zvířaty.
 • Tohoto psa nemůžete na dlouho opustit. Na svém pánovi je zcela závislý a tesknil by.
 • Také se může stávat, že vyjí a hodně štěkají, když odejdete do práce.
 • Jsou náchylní na dysplazii kyčlí, což je poměrně závažný problém.

Německý ovčák dorůstá do výšky 63 cm a dožívá se průměrně 12 let. Může se stát vaším skvělým partnerem, potřebuje však opravdu velkou péči, poměrně pevnou ruku a disciplínu.

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
 1. Dave říká

  Vzdycky jsem chtel takoveho psa, no nakonec mam kočku xD

 2. Daniel říká

  Vzhledem k tomu, že se jedna o jedno z nejnemocnejšich plemen, kdy i bezpecnostni složky radši berou maliňáky tak bych se německému asi vyhnul.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.