Německý ovčák vám bude věrným přítelem. Jak jej chovat?

Německý ovčák je snad nejznámějším plemenem v České republice, ale milují ho i lidé ve světě.  V řadě filmů i seriálů byl ukázán jako neohrožený hrdina, který pomáhá policii a jiným záchranným složkám. Tento pes se však může stát i vaším parťákem, protože má mnoho bezkonkurenčních vlastností.

Německý ovčák dorůstá do výšky 63 cm a dožívá se průměrně 12 let. Může se stát vaším skvělým partnerem, potřebuje však opravdu velkou péči, poměrně pevnou ruku a disciplínu.

německý ovčák
Zdroj foto: Rita_Kochmarjova / Shutterstock.com

Historie německého ovčáka

Německý ovčák byl vyšlechtěn někdy na přelomu 19. a 20. století – a jeho hlavní úlohou tenkrát bylo hlídání stád ovcí a dobytka před nechtěnými vetřelci. Z tohoto důvodu byl u tohoto plemene hlavně kladen důraz na odvahu, poslušnost a pracovitost. Své uplatnění našel i v 1. světové válce. V té době byl také převezen do USA a Velké Británie – a postupně se rozšířil prakticky do celého světa. V mnoha zemích je oblíbený pro svou všestrannost dodnes.

TIP: Zajímá vás ovčák? V tom případě si přečtěte o plemeni Australský ovčák.

Vzhled německého ovčáka

Klasicky můžete narazit na dlouhosrstého německého ovčáka. Krátkosrstý jen zřídka. Barvy však mívá různé zajímavý pro vás může být černý německý ovčák. Méně tradičním je bílý německý ovčák, případně vlkošedý.

Německý ovčák je výborný hlídač

Německý ovčák se vám stane skvělým partnerem, protože je mimořádně inteligentní a rychle se učí. Je to vynikající hlídač a ochránce. S ním si můžete být jisti, že je váš majetek v bezpečí. Mezi jeho další klady patří i to, že vystupuje sebevědomě, odvážně a rád štěká. To je ovšem spíš i nevýhoda, protože tím může rušit lidi ve vašem okolí. Už jen to však odradí zloděje a jiné vandaly, aby se pokusili dostat nelegálně k vašim věcem.

Německý ovčák a policie

Toto plemeno je velmi oddané a věrné svému pánovi, a pokud je s ním zacházeno správně, udělal by pro něj cokoliv. Potřebuje však neustálou pozornost. Velmi se osvědčil i u záchranných složek. Využívá je policie k hledání drog nebo chytání zločinců, ale také horští záchranáři při hledání pohřešovaných osob. Neméně ceněný je i jako vodicí pes pro zrakově postižené lidi. S ostatními psy dokáže vyjít, ale není to pravidlem.

Jak se starat o německého ovčáka

Tento pes v prvé řadě potřebuje dostatek pohybu – a rozhodně to není plemeno do bytu. Víc mu vyhovuje pohyb venku. Zvládne celoroční pobyt v kotci. Jeho srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí ji občas vykartáčovat. Jen si musíte dát pozor na jeho uši, které by měly být neustále udržovány v čistotě. Už od raného mládí potřebuje pevnou ruku a hodně se učit. Naučit se povely a příkazy má vyloženě v genech.

Doporučujeme: Co vědět před pořízením belgického ovčáka?

Proč si pořídit německého ovčáka?

 • Inteligence – Je přirozeně inteligentní a podle toho vypadá i jeho výcvik.
 • Hlídač – Toto plemeno, přestože je to výborný hlídač, oplývá láskou k lidem.
 • Ideální pro hendikepované – Není vhodný pouze pro nevidomé, ale dokáže pomáhat lidem s jakýmkoliv hendikepem.
 • Přizpůsobivý – Tomuto psovi svědčí jakékoliv povětrnostní podmínky, takže se nemusíte bát nechat ho venku celoročně.
 • Hodí se k dětem – Přestože je to poměrně velký pes, německý ovčák se hodí i do rodin s malými dětmi, které bude bezmezně milovat.
 • Skvělý parťák – Německý ovčák se stane vaším nepřekonatelným partnerem v mnoha činnostech.
 • Je společenský– Dokáže se přizpůsobit i životu s jinými zvířaty bez toho, aby jim jakkoliv ublížil.
černý německý ovčák
Zdroj foto: Prepperka / Shutterstock.com

Kdy si německého ovčáka nepořizovat

 • Pokud máte rádi sedavý způsob života a aktivní životní styl vám nic neříká, tohoto psa si nepořizujte. Potřebuje spoustu pohybu, a protože jsou to psi pracovití, je třeba ho neustále zaměstnávat.
 • Chybí vám pevná vůle? Nepořizujte si toto plemeno, protože pokud zanedbáte výchovu, může váš pes být do konce jeho života nezvladatelný.
 • Při koupi můžete narazit na psa, který bude agresivní a nevyjde s ostatními lidmi ani zvířaty.
 • Tohoto psa nemůžete na dlouho opustit. Na svém pánovi je zcela závislý a tesknil by.
 • Také se může stávat, že vyjí a hodně štěkají, když odejdete do práce.
 • Jsou náchylní na dysplazii kyčlí, což je poměrně závažný problém.

Více o jiných plemenech psů

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
 1. Dave říká

  Vzdycky jsem chtel takoveho psa, no nakonec mam kočku xD

 2. Daniel říká

  Vzhledem k tomu, že se jedna o jedno z nejnemocnejšich plemen, kdy i bezpecnostni složky radši berou maliňáky tak bych se německému asi vyhnul.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.