Bernský salašnický pes – dokonalý mazel pro milující rodinu s dětmi. Znáte temperament tohoto věrného plemene?

Bernský salašnický pes dokáže být věrné a láskyplné, velmi rádo potěší svého majitele. Kromě toho je to pes velice inteligentní. Řadí se do skupiny švýcarských plemen a původně byl vyšlechtěný pro farmářské účely.

Jeho úkolem bylo hlídání a nahánění ovcí a dobytka. Také se používal jako tažné zvíře nejen u vozíku, ale také pro tahání břemen. Ke svému majiteli velmi snadno přilne a stává se tak jeho věrným společníkem. Díky své vyrovnané povaze se stal oblíbeným rodinným psem.

Bernský salašnický pes
Zdroj foto: Vesna Kriznar / Shutterstock.com

Chování, temperament a povaha Berňáka

Tento druh psa není rozhodně vhodnou volbou pro panelákový byt. Nejlépe se mu bude dařit v domku se zahradou, ideálně pokud bude umístěný na vesnici nebo na okraji města. Oblibu si získal především díky své klidné a mírumilovné povaze.

Přestože se jedná o psa většího vzrůstu, vždy bývá v dobré náladě, je poslušný a velmi vnímavý. Nedělá problém jej vycvičit, a to díky jeho přirozené inteligenci. Je však potřeba jej pozitivně motivovat a občas použít i nějakou tu odměnu. Kromě toho má velmi dobrý vztah k dětem a i vůči zvířatům nevyhledává žádné konflikty.

Na první pohled může vypadat divoce, ale zdání klame, toto psí plemeno je mírumilovné a krotké. Svoji lidskou smečku miluje. Agresivní chování se u něj téměř nevyskytuje. Nevadí mu ani rozpustilé dětské hrátky, pokud se mu něco nezamlouvá, odejde. Vzhledem k tomu, že se chová velmi přátelsky i k cizím osobám, rozhodně z něj nevychováte dobrého hlídače.

Vzhled bernského salašnického psa

Jedná se o plemeno většího vzrůstu, s podsaditým tělem. Srst má dlouhou, ve třech barvách – černá, hnědočervené pálení a bílá. Existuje však také krátkosrstý bernský salašnický pes, toho však můžete najít jen výjimečně. Převládá barva černá, pálení nalezneme na lících, v místě punčošek a v okolí očí, bílá barva se objevuje na hrudi, prstech, v okolí čumáku a někdy i na špičce ocasu.

Srst bernského salašnického psa

O srst je potřeba se náležitě starat, pravidelně je nutno ji vyčesávat a kartáčovat, ideálně 1x za týden. Má totiž tendenci vytvářet žmolky. Pohyb zhoršuje srst, která vyrůstá mezi polštářky na tlapách. I když je o srst důkladně postaráno, nevyhneme se línání a chlupy jsou přítomné vždy a všude. Průměrný jedinec dosahuje výšky v kohoutku v rozmezí 58-70 centimetrů a jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí 30-55 kilogramů.

Bernský salašnický pes štěně
Zdroj foto: otsphoto / Shutterstock.com

Péče a chov bernského salašnického psa

Jak již bylo řečeno výše, toto psí plemeno vyžaduje domek se zahradou a milující rodinu. Velmi špatně snáší samotu a strádá. Nejvíce šťastný bude, když mu umožníme účastnit se rodinných aktivit.

Díky pomalejšímu duševnímu zrání zůstává dlouhou dobu bernský salašnícky pes štěnětem, i když vzrůstem se to nezdá. Je potřeba jej socializovat již od útlého věku, jen tak se z něj stane klidný a vyrovnaný jedinec, který si snadno zvykne na všechny běžné životní situace spojené se svým pobytem u lidí.

Velký bernský salašnický pes je odolný vůči chladnu, ale velmi špatně snáší horko a pobyt na slunci. Nevystavujeme jej zbytečně slunečním paprskům. Vzhledem k tomu, že se jeho pohybový aparát vyvíjí do dvou let, není dobré jej v tomto období příliš zatěžovat.

Během doby línání, což je 2x do roka, je nutno srst kartáčovat každý den. I když se jedná o plemeno mírumilovné, je potřeba základní výcvik, s důsledností. Jakmile je péče v oblasti výcviku nedostatečná, může se u psa objevit tvrdohlavost.


Více o jiných plemenech psů

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.