Pes akita Inu: Povaha, péče, výchova a důvody, proč si ho pořídit

Vyhlédli jste si plemeno Akita Inu? Je to velmi věrný a inteligentní pes. Vysvětlíme vám, jak o tohoto psa správně pečovat. Nezapomeňte zvážit výhody a nevýhody Akita Inu plemene.

Češi jsou velcí milovníci psů, o čemž svědčí to, že v mnoha rodinách najdete plemeno Akita Inu jako společníky. Při výběru vhodného plemene je třeba vždy přihlédnout k tomu, kde bude pes žít, jaké jsou pro něho nejlepší životní podmínky a ke komu není plemeno vhodné.

akita inu
Zdroj foto: Yura Dobro / Shutterstock.com

Když pohlédnete na příslušníka plemene Akita Inu, uvidíte sebevědomého psa, který bezmezně bude milovat svého pána a rodinu. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba už od štěněcího věku psa vychovávat. Přitom je nutné mít na paměti, že vyžaduje individuální přístup, protože tento pes je velmi citlivý. Díky své vysoké inteligenci se rychle a snadno učí. Povely vykonává rád, ale velmi často tehdy, až se jemu samotnému chce.

Výběr vhodného plemene do rodiny není jednoduchou záležitostí, proto se vždy snažte vybírat takové plemeno, které se hodí k vašemu charakteru.

Charakteristika plemene Akita Inu

Psí plemeno Akita Inu (nazývaný také akita-ken) je v domácnostech velmi oblíbené, tito pejsci jsou velmi milí společníci a dobří přátelé. Toto plemeno je velmi učenlivé a to, co je naučíte už více nezapomenou. Svou rodinu milují a nedali by ji za nic na světě.

Původ Akita Inu

Domovinou Akita Inu je Japonsko, konkrétně ostrov Honšú. Patří mezi nejstarší psí plemena, jeho předchůdci člověka doprovázeli již před 5 tisíci lety jako lovečtí psi. Uměli zadržet i medvěda, pomáhali při lovu ryb.

Později se Akita Inu stal společníkem samurajů a dostal se až na císařský dvůr, zatímco poddaní ho vlastnit nesměli. Dokonce existovaly zákony, které nařizovaly, jak se k psovi chovat. Na počátku třicátých let minulého století se toto plemeno stalo japonským národním pokladem a jeho vývoz byl zakázán. Toto bylo prolomeno až po druhé světové válce, kdy si američtí vojáci psy dovezli z Japonska domů.

Povaha akita Inu

Inteligentní, odvážní, věrní a přátelští – takoví jsou psi Akita Inu. Typická vlastnost jejich charakteru je laskavost a odvaha – brání všechny členy rodiny. Jelikož je u nich vyvinut obranný mechanismus, nemají rádi cizí lidi, tehdy se chovají velmi předvídavě a obezřetně, pokud by je někdo vyprovokoval může to dojít až k agresi.

Vzhled akita Inu

Plemeno patří mezi středně velké rasy. Mají robustní tělo, silný krk a typickým rysem je vzpřímený postoj těla. Většinou mají hnědé až černé oči a špičaté uši, které poukají na neustálou ostražitost psa. Typickým znakem tohoto plemene je také velmi specificky zatočený ocas.

Péče

Akita Inu patří obecně k plemenům, která nejsou náchylná na psí onemocnění, avšak ani tato rasa není zcela odolná vůči všem zdravotním problémům. Nejčastější problémy, se kterými se u tohoto plemene setkáváme, jsou narušený pohybový aparát, problémy s klouby.

Srst akita Inu

Akita Inu má samočistící srst, která nezapáchá, takže váš pes bude vypadat stále jako vymydlený. To ale neznamená, že nelíná. Líná, a hodně. Dvakrát ročně je třeba přetrpět výměnu srsti. Budete-li Akita Inu chovat doma, počítejte s tím, že jeho chlupy během línání budou všude. Chce to pak pravidelně ho kartáčovat, abyste obměnu srsti přežili bez zbytečného stresu.

Výchova akita Inu

Tvrdohlavé plemeno, u něhož je třeba trpělivost a důslednost, se nehodí pro každém chovatele. Minimálně ne pro teprve začínajícího, který nemá dostatek zkušeností se psy. Je třeba také počítat s tím, že Akita Inu je poměrně velké plemeno, dorůstající výšky až 67 centimetrů.

Jestliže ale jeho majitel zvládne výchovu, získá věrného společníka, který bude milovat i děti.

Vůči druhým psů se však Akita Inu chová dominantně, někdy až agresivně, což je možné potlačit dobrou socializací, když je štěnětem. Chovatel by si měl také pamatovat, že fyzickým trestáním u Akita Inu ničeho nedosáhne, maximálně se jejich tvrdošíjnost ještě více utvrdí. Výchova by měla být rázná, ale bez výprasku. Ideální je se štěnětem navštěvovat kynologické výcvikové středisko, a to až do věku jednoho roku.

Rodina je pro něj důležitá

Chovatel, který chce být se svým psem v úzkém propojení, v Akita Inu najde psa přesně tohoto typu. Akita v osamocení trpí, nejraději je se svým páníčkem a jeho rodinou, a to kdekoliv. Je to tedy plemeno vhodné pro toho, kdo se psem rád podniká výlety, chodí na procházky a nevadí mu ho mít stále v patách.

Psi s vámi budou klidně lenošit a užívat si klidu, stejně jako rádi půjdou na výlet objevovat zajímavosti v neznámém terénu.

Pro Akita Inu je typická velká fixace na rodinu. Hledáte-li hlídacího psa, který bude pořád venku nejlépe uvázaný na řetězu, raději si pořiďte jiné plemeno. Akita Inu nebude nadšený z agility nebo coursingu, protože se rád rozhoduje sám, a ne aby na povel běhal mezi překážkami. Na pohyb mu budou stačit každodenní procházky se svým páníčkem.

Krmení Akita

U Akita Inu je možné se setkat s potravinovou alergií. Ta se může projevovat kožní vyrážkou nebo ztrátou srsti. Je proto vhodné kontrolovat, co granule pro psy obsahují. Alergenem je zejména sója. Vhodné není krmivo ze supermarketu, které zpravidla není tolik kvalitní.

Důvody, proč si pořídit Akita Inu

  • Věrnost – k rodině i ke svému majiteli, ochrání vás v každé situaci.
  • Inteligentnost – plemeno Akita Inu patří mezi inteligentní psi, snadno se naučí novým povelům.
  • Samočistící srst – tito psi se umí postarat o svou srst, čistí si ji stejně jako kočky, tedy o jejich čistotu je vždy postaráno.
  • Má rád děti – je to plemeno, které je vhodné k dětem, je věrný a přátelský, dětem se stane dobrým kamarádem a bude je ochraňovat.
  • Plemeno do bytu – většina zdrojů a chovatelů uvádějí, že toto plemeno je vhodné i do bytu, rychle si zvykne, velkou výhodou je, že Akita Inu velmi málo štěká a tak nebude otravovat sousedy. Pořídíte-li si ho do bytu, dopřejte mu však dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.
  • Nenáročné krmení – pokud bychom Akita Inu porovnali s plemeny podobné velikosti, zjistili bychom, že toto plemeno sní mnohem méně krmiva, což majitelé ocení z hlediska jejich financí.

Pokud stále váháte, které plemeno je pro vás vhodné, přinášíme vám rady podle čeho si vybrat správné plemeno.

Důvody, proč si nepořídit Akita Inu

  • Tvrdohlavost – Akita je velmi tvrdohlavé plemeno, nerespektuje žádné fyzické tresty a špatné zacházení, jinak se stane nezvladatelným.
  • Není vhodná pro začátečníky – a to z důvodu, že potřebuje pravidelný a velmi důsledný trénink.
  • Společenský typ – pokud necháte tohoto psa o samotě, bude velmi nešťastný, znuděný a může to přerůst až do agresivity. Tyto psi milují společnost, vztahy a kontakt s rodinou.
  • Nemá ráda jiné psy – nehodí se do domácnosti, kde se již nachází jiný pes, protože je dominantní a vůči jiným psům se chová mírně agresivně.

TIP: Border kolie: Vzhled, výchova, povaha. Proč si ji pořídit?

Zdroj: harlingenveterinaryclinic.com, akc.org


Více o jiných plemenech psů

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.