Akita inu: Proč byste si toto psí plemeno měli pořídit a ke komu se nehodí?

Češi jsou velcí milovníci psů, o čemž svědčí to, že v mnoha rodinách je najdete jako společníky. Při výběru vhodného plemene je třeba vždy přihlédnout k tomu, kde bude pes žít, jaké jsou pro něho nejlepší životní podmínky a ke komu není plemeno vhodné. Líbí se vám akita inu? Vysvětlíme vám, jak o tohoto psa pečovat.

Zdroj foto: Yura Dobro / Shutterstock.com

Když pohlédnete na příslušníka plemene akita inu, uvidíte sebevědomého psa, který bezmezně bude milovat svého pána a rodinu. Aby tomu tak skutečně bylo, je třeba už od štěněcího věku psa vychovávat. Přitom je nutné mít na paměti, že vyžaduje individuální přístup, protože tento pes je velmi citlivý. Díky své vysoké inteligenci se rychle a snadno učí. Povely vykonává rád, ale velmi často tehdy, až se jemu samotnému chce.

Až z dalekého Japonska

Domovinou akita inu je Japonsko, konkrétně ostrov Honšú. Patří mezi nejstarší psí plemena, jeho předchůdci člověka doprovázeli již před 5 tisíci lety jako lovečtí psi. Uměli zadržet i medvěda, pomáhali při lovu ryb. Později se akita inu stal společníkem samurajů a dostal se až na císařský dvůr, zatímco poddaní ho vlastnit nesměli. Dokonce existovaly zákony, které nařizovaly, jak se k psovi chovat. Na počátku třicátých let minulého století se toto plemeno stalo japonským národním pokladem a jeho vývoz byl zakázán. Toto bylo prolomeno až po druhé světové válce, kdy si američtí vojáci psy dovezli z Japonska domů.

Fyzické tresty nejsou žádoucí

Tvrdohlavé plemeno, u něhož je třeba trpělivost a důslednost, se nehodí pro každém chovatele. Minimálně ne pro teprve začínajícího, který nemá dostatek zkušeností se psy. Je třeba také počítat s tím, že akita inu je poměrně velké plemeno, dorůstající výšky až 67 centimetrů. Jestliže ale jeho majitel zvládne výchovu, získá věrného společníka, který bude milovat i děti. Vůči druhým psů se však akita inu chová dominantně, někdy až agresivně, což je možné potlačit dobrou socializací, když je štěnětem. Chovatel by si měl také pamatovat, že fyzickým trestáním u akita inu ničeho nedosáhne, maximálně se jejich tvrdošíjnost ještě více utvrdí. Výchova by měla být rázná, ale bez výprasku. Ideální je se štěnětem navštěvovat kynologické výcvikové středisko, a to až do věku jednoho roku.

Pes, který by pro svou rodinu dýchal

Chovatel, která má rád být se svým psem v úzkém propojení, v akita inu najde psa přesně tohoto typu. Akita inu v osamocení trpí, nejraději je ve svým páníčkem a jeho rodinou, a to kdekoliv. Je to tedy plemeno vhodné pro toho, kdo se psem rád podniká výlety, chodí na procházky a nevadí mu ho mít stále v patách. Psi s vámi budou klidně lenošit a užívat si klidu, stejně jako rádi půjdou na výlet objevovat zajímavosti v neznámém terénu. Pro akita inu je typická velká fixace na rodinu. Hledáte-li hlídacího psa, který bude pořád venku nejlépe uvázaný na řetězu, raději si pořiďte jiné plemeno. Akita inu nebude nadšený z agility nebo coursingu, protože se rád rozhoduje sám, a ne aby na povel běhal mezi překážkami. Na pohyb mu budou stačit každodenní procházky se svým páníčkem.

Zdroj foto: AntonMaltsev / Shutterstock.com

Srst, která nezapáchá

Akita inu má samočistící srst, která nezapáchá, takže váš pes bude vypadat stále jako vymydlený. To ale neznamená, že nelíná. Líná, a hodně. Dvakrát ročně je třeba přetrpět výměnu srsti. Budete-li akita inu chovat doma, počítejte s tím, že jeho chlupy během línání budou všude. Chce to pak pravidelně ho kartáčovat, abyste obměnu srsti přežili bez zbytečného stresu.

Pozor na potravinovou alergii

U akita inu je možné se setkat s potravinovou alergií. Ta s může projevovat kožní vyrážkou nebo ztrátou srsti. Je proto vhodné kontrolovat, co granule obsahují. Alergenem je zejména sója. Vhodné není krmivo ze supermarketu, které zpravidla není tolik kvalitní.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací