Proč si vybrat právě rolety den a noc? Přinášíme vám jejich výhody

Málokdo má rád, aby okna neměla žádné stínění a do místnosti bylo vidět. Při světle lamp na ulici se nespí právě nejlépe, někomu může dělat problém vůbec usnout. A tak dříve nebo později na oknech visí minimálně závěsy. Vyzkoušejte kvalitní rolety den a noc.

rolety den a noc
Zdroj foto: Studio Harmony / Shutterstock.com

Moderní design rolet den a noc dodá místnosti na atraktivnosti

Závěsy jsou osvědčenou klasikou, která je stále oblíbenou variací na stínění oken. Ovšem jde to i jinak. Říká vám něco rolety den a noc? Možná namítnete, že na roletách není nic zajímavého a proč byste je tedy měli ve svém bytě vůbec mít. Jenže doba pokročila a dávno pryč jsou rolety v obyčejné šedé či zelené barvě, jež visely snad v každém panelákovém bytě a které se stahovaly dolů a vytahovaly opět nahoru jemným zaškubnutím.

Dnes jsou hitem tzv. rolety den a noc, jež s klidem můžete dát do své ložnice, pokoje dětí stejně jako do obývacího pokoje nebo pracovny. Jsou výbornou alternativou žaluzií, dokonce o něco lepší.

Jak rolety den a noc vlastně vypadají

Z pohledu konstrukce jsou rolety den a noc klasickými roletami, ale z hlediska principu stínění fungují spíš jako žaluzie. Rolety den a noc tvoří dvě navzájem se překrývající vrstvy voděodolné textilie v horizontálních pruzích, z nichž jeden je poloprůhledný a druhý zatemňovací. Díky tomu lze plynule regulovat intenzitu světla v místnosti tak, že si nastavíte různou míru jeho průchodu roletami.

Zvlášť dobře se vyjímá tento typ rolet na francouzských oknech, ale není to podmínka jejich umístění, protože je možné je dát na jakékoliv okno, klidně i do koupelny. Ovládají se velmi pohodlně buď ručně pomocí řetízku, nebo jsou na elektrický pohon a lze s nimi manipulovat na dálkové ovládání. Jednoduchá je i montáž těchto rolet. Připevňují se buď na zeď, nebo strop, dokonce je možné je bez vrtání umístit přímo na rám okna, přičemž profil může být plastový (vhodnější pro menší okna), nebo hliníkový (pro větší šířku okna).

Rolety den a noc jsou běžně k dostání i v hobby marketech, ovšem lze se je nechat vyrobit na míru, máte-li atypická okna. Jejich cenu pak ovlivňuje zvolený materiál i barva stejně jako způsob jejich ovládání.

Jaké výhody rolety den a noc nabízejí

O první velké výhodě jsme se již zmiňovali – lze jimi plynule regulovat přístup světla do místnosti, což může být pro řadu zákazníků podstatné. Při posouvání rolet se pruhy zatemňovací a poloprůhledné látky se různě vzájemně překrývají a umožňují přesně nastavit výšku mezery, přes kterou bude světlo procházet dovnitř. Tím v interiéru může vznikat i hra světla, kterou milují zejména domácí mazlíčkové. Intenzitu osvětlení si zvolíte tedy sami, klidně lze mít až 100 % zatemnění i ve dne, aby vás nerušily vlivy z venku, když chcete spát po noční směně. Neplatí to ale pro světlé typy rolet, pro tento případ je třeba zvolit tmavší látku. Zastínit lze celé okno, nebo jen jednu jeho část.

Velký je pak jejich výběr, co se barevnosti týká. Dají se tedy velmi dobře sladit s interiérem. Velikost okna není pro jejich montáž limitující. Určitě na roletách den a noc oceníte, že do bytu vpouštějí světlo, přitom ale brání okolojdoucím lidem, aby vám do něho nahlíželi. Získáte tak příjemné soukromí. Neméně důležitou výhodou je i izolace od chladného vzduchu venku v zimním období, což se projeví na úspoře za vytápění. V létě naopak rolety nedovolí, aby vám ostré sluneční paprsky příliš rozehřívaly ovzduší v místnosti.

Údržba rolet den a noc je sice o něco náročnější než u klasických žaluzií, které lze přetřít vlhkým hadříkem. To u rolet nelze, ale zase je můžete s klidem vysávat, a tím je zbavit prachu, který na nich ulpěl.


Tipy jak vybrat další nábytek

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.