Psací stůl pro žáka, studenta či do kanceláře: Poradíme vám, jak si správně vybrat a co by mu rozhodně nemělo chybět

Při vybírání psacího stolu je nezbytné vzít v potaz i to, zda bude využíván pouze na psaní nebo také na práci s počítačem. A rovněž záleží i na požadavcích na úložný prostor, případné šuplíky a velikost desky. Změřte si tedy prostor, do kterého psací stůl umístíte a pak se s poznamenanými údaji vrhněte do výběru.

Zdroj foto: Mr.Whiskey / Shutterstock.com

Velikost stolu je základ

Jak jsme již nastínili, základní věc, kterou musíte před výběrem psacího stolu vědět, je jeho velikost.

  • Vybíráte malý psací stůl, střední nebo větší?
  • Jak velkou desku stolu si můžete pořídit, aniž by vám zabrala celou místnost?
  • A může mít stůl i poličky a zabírat tak i kus stěny před sebou nebo ho budete mít u okna?

Toto jsou klíčové vlastnosti stolu, které si musíte rozmyslet před tím, než si začnete prohlížet katalogy a obcházet prodejny s nábytkem.

Využití stolu

Budete stůl využívat na psaní nebo na práci na počítači? Kupujete ho pro dospělého, žáka základní školy nebo studenta? I to, k čemu bude stůl využíván, ovlivní jeho výběr.

  1. Studenti umění a architekti či jiné umělecké profese využijí velkou pracovní plochu stolu k vytváření návrhů, proto je vhodné vybírat pro ně čisté linie a případně i možnost stůl naklopit, aby mohl sloužit jako stojan.
  2. Žáci základní školy zase ocení spoustu šuplíků, neboť jejich školní aktovka obsahuje tolik knížek, sešitů a pracovních listů, že je bude potřeba někde uskladnit. A žáci střední školy určitě také ocení hodně úložného prostoru na studijní materiály a podklady.

Výška stolu a jeho nastavitelnost

S předchozím bodem úzce souvisí i možnosti nastavitelnosti stolu. V případě, že stůl bude využíván dospělým, není nutné pořizovat stůl, který lze velikostně nastavovat. Ale pokud bude stůl pro malé děti, které ještě porostou, nastavitelnost výšky psacího stolu je nutnost! Dítě totiž ještě poroste a nechcete mu přeci kupovat nový pracovní stůl každé dva roky.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Materiál, ze něhož je stůl vyroben

Milujete dřevo a masivní dřevěný stůl je přesně to, co do své domácí pracovny potřebujete? Díky němu budete vypadat impozantně a budete při pracovních schůzkách budit náležitý respekt? Tak si takový stůl pořiďte. Jestliže ale pořizujete stůl dítěti, vsaďte na lehčí materiály, například lamino či dřevotřísku, neboť s tím, jak bude dítě růst, bude se pozměňovat i vzhled jeho pokoje.

A ne, opravdu nechcete pravidelně stěhovat těžký masivní stůl sem a tam. A s materiálem je úzce spjato i to, zda budete stůl využívat k psaní. Pokud ano, volte hladkou pracovní desku, na které se vám bude příjemně psát. A nezapomínejte ani na odolnost psacího stolu. Preferujte povrchové úpravy, které budou voděodolné a také se lehce nepoškrábou.

Barva stolu je také důležitá

Plynule na materiál navazujte i celkový vzhled stolu, a tedy i jeho barva. Do interiéru se nejčastěji volí psací stoly v barvě dřeva – zejména pokud je stůl ze dřeva vyrobený. Další dvě oblíbené barvy jsou bílá a černá. Ty se totiž hodí k jakékoliv barvě a přizpůsobí se vzhledu každého pokoje a nebudou v něm působit nepatřičně.

Šuplík na klávesnici nebo bez

I pokud nevlastníte stolní počítač s klávesnicí, zvažte, zda by se vám šuplík na klávesnici přeci jen nehodil. Je praktický i na odkládání notebooku, knih, důležitých desek a šanonů. A jeho hlavní výhoda je zřejmá: je praktický díky tomu, že je neustále po ruce.

Místo na všechny nezbytné kabely

Potřebujete si dobít baterku ve svém mobilním telefonu? Mít notebook neustále zapojený v síti? Pořiďte si psací stůl, který má na pracovní desce otvor, do kterého všechny kabely jednoduše schováte a nebudou vám tak zabírat místo na celé pracovní ploše. A když zrovna otvor na kabely nebudete využívat, snadno jej schováte záslepkou.

Volte kvalitu: psací stůl je investice

Při výběru dbejte i na kvalitu psacího stolu. Nejedná se totiž o impulzivní koupi, u které nemusíte přemýšlet nad životností, nýbrž o investici do vás a do vašeho zdraví. Protože pokud u stolu každý den strávíte několik hodin, musíte mít jistotu, že se vám u něj bude pohodlně sedět a bude vám ve všech ohledech vyhovovat. Zaměřte se tedy na prodejce nábytku, s kterými máte pozitivní zkušenosti a jejichž výrobky jsou synonymem kvality. Psací stůl si totiž nepořizujete na jednu či dvě sezony, ale klidně i na celý život nebo minimálně na několik desítek let.

Než se pustíte do výběru psacího stolu, sepište si seznam požadavků, které máte. Tento seznam by měl zahrnovat jak velikost stolu, tak i jeho výšku a případnou nastavitelnost, materiál, barvu a další části stolu jako například šuplíky, přihrádky a přídavné kusy.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací