Jak vybrat psací stůl pro žáka, studenta či do kanceláře? Poradíme vám

Při vybírání psacího stolu je nezbytné vzít v potaz i to, zda bude využíván pouze na psaní nebo také na práci s počítačem. A rovněž záleží i na požadavcích na úložný prostor, případné šuplíky a velikost desky. Změřte si tedy prostor, do kterého psací stůl umístíte a pak se s poznamenanými údaji vrhněte do výběru.

psací stůl
Zdroj foto: Mr.Whiskey / Shutterstock.com

Velikost psacího stolu je základ

Jak jsme již nastínili, základní věc, kterou musíte před výběrem psacího stolu vědět, je jeho velikost.

  • Vybíráte malý psací stůl, střední nebo větší?
  • Jak velkou desku stolu si můžete pořídit, aniž by vám zabrala celou místnost?
  • A může mít stůl i poličky a zabírat tak i kus stěny před sebou nebo ho budete mít u okna?

Toto jsou klíčové vlastnosti stolu, které si musíte rozmyslet před tím, než si začnete prohlížet katalogy a obcházet prodejny s nábytkem.

Využití psacího stolu

Budete stůl využívat na psaní nebo na práci na počítači? Kupujete ho pro dospělého, žáka základní školy nebo studenta? I to, k čemu bude stůl využíván, ovlivní jeho výběr.

  1. Studenti umění a architekti či jiné umělecké profese využijí velkou pracovní plochu stolu k vytváření návrhů, proto je vhodné vybírat pro ně čisté linie a případně i možnost stůl naklopit, aby mohl sloužit jako stojan.
  2. Žáci základní školy zase ocení spoustu šuplíků, neboť jejich školní aktovka obsahuje tolik knížek, sešitů a pracovních listů, že je bude potřeba někde uskladnit. A žáci střední školy určitě také ocení hodně úložného prostoru na studijní materiály a podklady.

Výška psacího stolu a jeho nastavitelnost

S předchozím bodem úzce souvisí i možnosti nastavitelnosti stolu. V případě, že stůl bude využíván dospělým, není nutné pořizovat stůl, který lze velikostně nastavovat. Ale pokud bude stůl pro malé děti, které ještě porostou, stůl s nastavitelnou výškou je nutnost! Dítě totiž ještě poroste a nechcete mu přeci kupovat nový pracovní stůl každé dva roky.

Materiál psacího stola

Milujete dřevo a masivní dřevěný stůl je přesně to, co do své domácí pracovny potřebujete? Díky němu budete vypadat impozantně a budete při pracovních schůzkách budit náležitý respekt? Tak si takový stůl pořiďte. Jestliže ale pořizujete stůl dítěti, vsaďte na lehčí materiály, například lamino či dřevotřísku, neboť s tím, jak bude dítě růst, bude se pozměňovat i vzhled jeho pokoje.

A ne, opravdu nechcete pravidelně stěhovat těžký masivní stůl sem a tam. A s materiálem je úzce spjato i to, zda budete stůl využívat k psaní. Pokud ano, volte hladkou pracovní desku, na které se vám bude příjemně psát. A nezapomínejte ani na odolnost psacího stolu. Preferujte povrchové úpravy, které budou voděodolné a také se lehce nepoškrábou.

Barva psacího stolu je také důležitá

Plynule na materiál navazujte i celkový vzhled stolu, a tedy i jeho barva. Do interiéru se nejčastěji volí psací stoly v barvě dřeva – zejména pokud je stůl ze dřeva vyrobený. Další dvě oblíbené barvy jsou bílá a černá. Ty se totiž hodí k jakékoliv barvě a přizpůsobí se vzhledu každého pokoje a nebudou v něm působit nepatřičně.

Psací stůl s šuplíkem na klávesnici nebo bez

I pokud nevlastníte stolní počítač s klávesnicí, zvažte, zda by se vám šuplík na klávesnici přeci jen nehodil. Je praktický i na odkládání notebooku, knih, důležitých desek a šanonů. A jeho hlavní výhoda je zřejmá: je praktický díky tomu, že je neustále po ruce.

Místo na všechny nezbytné kabely

Potřebujete si dobít baterku ve svém mobilním telefonu? Mít notebook neustále zapojený v síti? Pořiďte si psací stůl, který má na pracovní desce otvor, do kterého všechny kabely jednoduše schováte a nebudou vám tak zabírat místo na celé pracovní ploše. A když zrovna otvor na kabely nebudete využívat, snadno jej schováte záslepkou.

Volte kvalitu: psací stůl je investice

Při výběru dbejte i na kvalitu psacího stolu. Nejedná se totiž o impulzivní koupi, u které nemusíte přemýšlet nad životností, nýbrž o investici do vás a do vašeho zdraví. Protože pokud u stolu každý den strávíte několik hodin, musíte mít jistotu, že se vám u něj bude pohodlně sedět a bude vám ve všech ohledech vyhovovat. Zaměřte se tedy na prodejce nábytku, s kterými máte pozitivní zkušenosti a jejichž výrobky jsou synonymem kvality. Psací stůl si totiž nepořizujete na jednu či dvě sezony, ale klidně i na celý život nebo minimálně na několik desítek let.

Než se pustíte do výběru psacího stolu, sepište si seznam požadavků, které máte. Tento seznam by měl zahrnovat jak velikost stolu, tak i jeho výšku a případnou nastavitelnost, materiál, barvu a další části stolu jako například šuplíky, přihrádky a přídavné kusy.


Tipy jak vybrat další nábytek

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.