Draslík – Jak jej efektivně doplnit, když vám chybí

Draslík se podílí na množství důležitých procesů, bez kterých by organismus nefungoval. Vyskytuje se v každé buňce našeho těla, hladina draslíka je zajišťována ledvinami.

Draslík, chemicky známý také pod zkratkou K, společně s dalšími minerálními látkami zajišťuje správné množství tekutin v těle, zároveň napomáhá s trávením bílkovin a cukrů, dokonce také upravuje hodnoty krevního tlaku. Nejvyšší koncentrace je uvnitř buněk, odkud se poté pomocí sodnodraselných kanálů při elektrickém impulzu uvolňuje do těla.

Účinky draslíku

Jedná se o stopový prvek, který je však nezbytný pro mnoho orgánových soustav, bez něj by nefungovaly svaly, nervový, trávicí ani oběhový systém. Pomáhá také regulovat kyselino-zásaditou rovnováhu a osmotický tlak. Dokonce povzbuzuje peristaltiku střev. Dokáže také výrazně ovlivnit správnou funkci pohybového aparátu, působí proti chronickému revmatismu a mírní degeneraci kloubů.

Optimální denní příjem se pohybuje u mužů kolem 2,8 – 3,3 gramu, u žen pak 2,2 – 2,4 gramu. Nedostatek draslíku v těle neboli hypokalémie se projevuje specifickými příznaky, které byste rozhodně neměli přehlížet.

Co způsobuje nedostatek draslíku?

Vaše tělo vám dá velmi specificky najevo, že ho má nedostatek. Hypokalémie se může projevit těmito symptomy:

  • svalové křeče,
  • únava,
  • bolesti hlavy,
  • mravenčení v končetinách,
  • špatná nálada,
  • vysoký krevní tlak,
  • bušení srdce,
  • bolesti kloubů,
  • zácpa.

Svalové křeče jsou typickým příznakem, často se jedná o jeden z prvních symptomů. Křeče jsou často nejhorší během noci, kvůli tomu mohou také ovlivňovat kvalitu spánku, která bude rapidně upadat. Nejčastěji postihují končetiny. Při těchto příznacích není vhodné cvičit, z důvodu, že při pocení dochází ještě k většímu poklesů iontů v těle.

Draslík v ovoci a zelenině
Zdroj foto: Alexander Prokopenko / Shutterstock.com

Dlouhodobým působením nedostatku draslíku může dojít také k ochabnutí a únavě svalových vláken, proto více hrozí natržení svalu nebo namožení i při nízké zátěži. Jestliže vás sužují svalové křeče, je na místě navštívit doktora kvůli krevním testům, díky kterým zjistíte, jaké jsou hladiny minerálů ve vašem těle.

Únava může být dalším výrazným příznakem. Jestliže nemáte zvýšenou aktivitu, a přesto na sobě pozorujete výraznou únavu, je načase zpozornit. Právě nedostatek draslíku v krvi může způsobovat únavu, dokonce také celkovou slabost těla a poruchy koncentrace. Jestliže se tedy necítíte ve své kůži, zvažte, zda to nemůže být způsobeno právě hypokalémií.

Bolesti hlavy jsou poměrně nespecifickým příznakem, i přesto však mohou být ukazatelem na jeho nedostatek. Ten se totiž stará o udržení optimální hladiny cukrů v krvi, kolísání krevního cukru může mít za vinu únavu a úporné bolesti hlavy. Dostatečný pitný režim by měl od tohoto problému ulevit.

Mravenčení a křeče

Mravenčení v končetinách je podobným problémem jako svalové křeče. Draslík v krvi je totiž zodpovědný za elektrické přenosy, díky kterým komunikuje mozek s celým tělem. Jestliže je jeho hladina nízká, může docházet ke špatnému přenosu, a tím končetiny ztrácí cit a z toho důvodu mravenčí. Nejčastěji se tento problém objevuje v chodidlech, na rukách a v ramenou. Mravenčení je často doprovázeno tak drobnými svalovými záškuby.

Draslík a sodík

Draslík při své práci často spolupracuje se sodíkem. Jestliže však je nedostatek jednoho prvku, výrazně to ovlivní i ten druhý, a dojde k narušení rovnováhy organismu. Jeho nízká hladina vede k zužování cév a tím také k poklesu sodíku. Tento problém vás akutně může ohrozit v případě, že trpíte jiným vážným onemocněním, v jiném případě si vysokého krevního tlaku pravděpodobně jen tak nevšimnete. Kromě zúžení cév může mít na svědomí také neobvyklou činnost srdce. Ta se projevuje nejčastěji nepravidelným tepem či výrazným bušením srdce.

Draslík a zácpa

Není neobvyklé, že při nedostatku draslíku dochází k potížím s vyměšováním. Nefunguje totiž podpora přirozené peristaltiky střev, a z toho důvodu může docházet ke špatnému trávení a vylučování. Trávicí trakt je tvořený hladkou svalovinou, jejíž funkci samozřejmě také ovlivňují minerály. S tímto problémem může souviset také nadýmání, bolesti břicha a křeče.

Jak doplnit draslík?

Jestliže si kladete otázku, co způsobuje nedostatek draslíku v těle, odpověď je poměrně jednoduchá. Nízký draslík v krvi způsobuje špatná životospráva nebo případně také vážná onemocnění.

Mezi příčiny nedostatku draslíku patří například:

  • nadměrná konzumace alkoholu či kávy,
  • nadměrné pocení,
  • průjmy, zvracení,
  • poruchy příjmu potravy,
  • užívání některých léků,
  • a další.

Mezi rizikové skupiny patří hlavně intenzivní sportovci. Při pocení totiž dochází k vylučování iontů, a ty je nutné pravidelně doplňovat. Další příčinou je také špatná strava a hrozbou mohou být různé speciální diety, při kterých do těla nedostanete všechny potřebné živiny.

S potravou souvisí také problematika zažívacích obtíží. Například pokud trpíte průjmy či zvracením, tělo vysoké procento z látek, jež se mu snažíte dodat, nepřijme, a tak vzniká akutní nedostatek. Hladinu minerálních látek mohou ovlivňovat také diuretika, antibiotika či pravidelné užívání laxativ. Špatná funkce draslíku se může projevit také pokud trpíte vážným onemocněním jako je cukrovka či poruchy ledvin a nadledvinek.

Jaké jídlo obsahuje draslík?

Když už víte, co nedostatek způsobuje, je důležité znát v čem je draslík a jak jeho hladinu opět doplnit, aby váš organismus mohl správně pracovat. Draslík se přirozeně vyskytuje v mnoha druzích potravin.

Konzumujte čerstvé ovoce. Banány jsou známé jako bohatý zdroj draslíku. Poskytne vám zhruba 390 mg draslíku, sušený pak až 1 490 mg. Dále vám pomůže také kiwi, avokádo nebo například citrusy.

Sušené ovoce je také bohatým zdrojem. Sáhnout můžete po exotických druzích jako jsou například datle, fíky, a také meruňky.

Zařaďte do jídelníčku více ryb. Ryby jsou obecně ceněny pro obsah řady důležitých látek, které našemu organismu prospívají, a stejně tak tomu je i s obsahem draslíku. Jestliže potřebujete navýšit jeho hladinu, skvěle se pro to hodí losos nebo sardinky.

Myslete také na zeleninu. Ta je opravdu bohatým zdrojem, konzumujte proto ve větší míře mrkev, brokolici, červenou papriku, batáty, meloun nebo také listovou zeleninu. Ideální samozřejmě je konzumace v syrovém stavu, kdy zůstává obsah nezbytných látek vyšší.

Draslík v potravinách
Zdroj foto: Elena Eryomenko / Shutterstock.com

Další potraviny bohaté na draslík jsou luštěniny. Nejvíce draslíku najdeme v bílých fazolích, na 180 gramů je to až 830 mg draslíku. Vysoké procento tohoto minerálu ale obsahuje například také čočka (vyzkoušejte třeba recept a připravte si čočku na kyselo zde) a další.

Slunečnicová semínka – ta obsahují opravdu mnoho esenciálních látek. Díky tomu tak posílíte celý organismus.

Minerální vody. Nabízí se celá řada minerálních vod, které jsou bohaté na draslík. Vzhledem k přesným údajům o jeho množství víte, kolik ho do těla dodáváte, navíc se jedná o jednoduchý a rychlý způsob, jak vašemu tělu doplnit ztracené zásoby.

Předávkování draslíkem

Při řešení nedostatku můžete snadno sklouznout až k předávkování, to však může organismus značně ohrozit. Z toho důvodu doplňujte draslík pozvolně. Tablety jako doplňky stravy s vysokým obsahem draslíku mohou nepříjemně podráždit žaludeční sliznici, buďte proto opatrní na příliš vysoké jednorázové dávky.

Při dlouhodobém předávkování by draslík v krvi mohl ohrozit správný srdeční rytmus, a dokonce způsobit až srdeční paralýzu. Je důležité také myslet na to, že u nemocného člověka stačí k předávkování tímto minerálem mnohem menší dávka. Obzvláště pacienti užívající diuretika by se měli o jakémkoliv postupu informovat u svého lékaře.

Draslík je opravdu nezbytným minerálem, bez kterého by se naše tělo neobešlo. Je důležité najít jeho rovnováhu, tělu totiž neprospívá ani nedostatek, ani nadměrná hladina. Z důvodu, že draslík je v kooperaci s několika dalšími minerálními látkami, myslete na rovnováhu všech. To vám zaručí pestrá a pravidelná strava se správnou životosprávou.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.