Pomněnka aneb jemná kráska s drobnými lístky

Pomněnka – její jemné kvítky ozdobí vaše zahrádky i balkonové truhlíky. Pokud žijete v domnění, že pomněnky mají pouze modré kvítky, jste na omylu. Radost vám mohou dělat i pomněnky růžové a bílé. Jak je pěstovat a na jakém stanovišti budou prospívat?

pomněnky
Zdroj foto: Mariola Anna S / Shutterstock.com

Pěstování pomněnek

Než se pustíte do sázení pomněnek, vyberte jim správné stanoviště. Pomněnkám se v přírodě skvěle daří ve stinných a polostinných stanovištích, mají totiž velmi rády vlhkost. Pokud jim ale budete dopřávat vydatnou zálivku, pokvetou vám i na slunném balkoně. Pomněnky jsou dvouleté rostliny, ale při správné péči mohou být i trvalkami. Předpěstované sazenice umisťujte do záhonů a truhlíků v září. Pokud budete sázet do truhlíků, na dno položte vrstvu štěrku. Jakmile budou sazenice v záhoně či truhlíku, je potřeba být trpěliví. Na jejich krásné kvítky se můžete těšit příští jaro.

Péče o pomněnky

Pomněnky jsou poměrně odolné rostliny. Pokud je budete pravidelně zalévat, ale ne na listy, bude se jim dařit.

Také uklízejte jejich okolí:

  • sbírejte spadané listí,
  • jejich okolí zryjte motyčkou,
  • dopřávejte jim i hnojivo.

Nejlepší je kompost, ale samozřejmě se nebojte použít ani přípravky ze zahradnictví.

pomněnky
Zdroj foto: frasax / Shutterstock.com

Původ pomněnek

Pokud by vás zajímalo, kde přišly pomněnky ke svému jménu, vděčí za to Řekům. Rodové pojmenování pomněnek „Myosotis“ totiž pochází z řečtiny – a znamená myší ouška. Jejich český název má připomínat milencům, aby na sebe navzájem nezapomínali. Což je mnohem patrnější z jejich anglického pojmenování „forget-me-not “, tedy doslova nezapomeň na mě. Pokud tedy chcete někomu vyznat nehynoucí lásku a dát mu najevo hloubku svých citů, obdarujte ho pomněnkami.

Drobné kvítky pomněnek zjemní každou zahrádku, skvěle vypadají ve skalkách, ale krásně se vyjímají i v truhlících na balkonech. Pokud jim nebudete zapomínat dodávat pravidelně vláhu, budou vám dělat radost i několik let.


Tipy na další trvalky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.