Kontryhel je zázračný lék z přírody pro každou ženu

Každá žena, která se snaží o miminko, pravděpodobně věří všem různým bylinkám i babským povídačkám. Někomu se početí povede téměř ihned, jiní doufají v zázraky. Sama matka příroda má pro každého z nás nějaký plán. Postará se o všechno sama. Pro situaci, kdy se páru nedaří otěhotnět, si připravila pravý zázrak v podobě bylinky zvané kontryhel.

kontryhel obecný
Zdroj foto: sasimoto / Shutterstock.com

Co je to kontryhel?

Kontryhel (lat. Alchemilla vulgaris) je bylinka, kterou můžeme najít ve volné přírodě po celé Evropě. Nazývá se také alchemilka. Není výjimkou, že roste i v Severní Americe, či Asii. Nejčastěji ji nalezneme v horských oblastech, kde kvete v období od května do srpna. Pro léčivé využití se používá nať z kontryhelu, ze které lze uvařit například kontryhelový čaj, nebo lze použít i v sušeném stavu. K dispozici jsou také kontryhel kapky.

Léčivé účinky kontryhelu

Pro mnoho žen jde o velice vzácnou bylinku. Pro její zázračnou moc je hojně využívána při ženských potížích, jako jsou problémy s menstruací, plodností, ale i s porodem. Jedná se o takzvanou ženskou bylinku.

Kontryhel v těhotenství

Jelikož se kontryhel hojně využívá při řešení všech ženských problémů, je hodně opěvován. Jeho účinky posilují všechny ženské orgány, dělohu především. Slouží tedy k podpoře otěhotnění, plodnosti a vývoji plodu v břiše matky.  Je to velice dobrá prevence proti samovolným potratům. Není skvělý jenom pro nastávající maminky, ale také pro všechny ženy a dámy. Tlumí totiž menstruační bolesti a celkově upravuje menstruační cyklus.

Doporučujeme: Šanta kočičí

Proti zánětům

Své využití má i v bakteriální oblasti. Kontryhelová nať má protizánětlivé účinky a je hodně využívána pro léčbu různých ran a poranění. A to nejen u žen, jako jsou záněty například vaječníků a ženských orgánů, ale ji běžných zranění. Tlumí krvácení. Je doporučeno užívat kontryhel před porodem, i po něm. Je dokázáno, že pomáhá i v dentální oblasti. Kdo z nás někdy neměl problémy se záněty po vytržení zubu? V takové situaci se velice doporučuje výplach právě čajem z kontryhelu.

Ostatní účinky

Dalo by se říct, že kontryhel je takový všelék. Užívá se při různých onemocněních, ale i jako prevence. Nejen, že řeší ženské problémy, ale je také skvělý jako pomocník při nespavosti, či jako hydratující lék pro každou pleť. Podporuje také růst vlasů. Najdeme dokonce i různé šampony s příměsí kontryhele. Tato bylinka je vhodná i pro pomoc s hubnutím a pohybem obecně.

Kontryhel je bylinka, jejíž účinky mají nespočet využití. Jen pro představu, užívá se nejen jako zázrak při ženských potížích, ale také

  • obecně hojí rány,
  • pomáhá s různými nádory a myomy,
  • čistí pleť,
  • pomáhá s růstem a ochranou vlasů,
  • řeší problémy s trávením i jinými žaludečními potížemi.

Doporučujeme: Řimbaba

Čaj, nebo jiná forma využití?

Z kontryhelu se využívá nať, která se suší a děláme z ní čaje. Najde své využití nejen v podobě čajů, ale i v různých sirupech. Mnoho lidí zná kontryhel i jako přísadu do koupele, kdy nám pomáhá k očištění pleti a pokožky. V takovém případě je potřeba udělat z kontryhelu silnější výluh a jeho směs přidat do samotné vany. Pomáhá také při léčbě akné a starší ženy určitě ocení mast na vrásky.

kontryhel čaj
Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Doporučujeme: Čekanka obecná

Jak si udělat čaj z kontryhelu

Je nutné zprvu vědět, že nelze čekat zázraky po vypití jednoho šálku. Čaj kontryhel, tak jako čaj z každé bylinky, má svůj čas. Je třeba takový čaj pít pravidelně a po delší časové období. Je obecně doporučováno čaj užívat ráno, tedy na lačno.

Nejlepší je užívat čaj, který pořídíme přímo ve specializovaném obchodě nežli ten porcovaný v sáčku.

Dobrodružnější povahy mohou klidně zkusit nasbírat si kontryhel samy v přírodě. Při léčbě jakýchkoliv problémů se doporučuje užívat dva až tři šálky denně a pít je po menších doušcích.

Této bylince se všeobecně říká ženský zázrak. Je to vděčná trvalka, kterou si můžeme sami vypěstovat i na vlastní zahradě. Pomáhá při řešení různých neduhů a tím se řadí mezi léčivé bylinky. Není pravidlem, že její užívání slouží jen ženám, ale je také vhodná i pro muže, či děti. V dnešní době tuto rostlinku najdeme ve volné přírodě, jakožto i v kamenných obchodech v podobě hotových čajů.


Tipy na další trvalky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.