Trvalka krásnoočko: Jak na pěstování? Druhy a množení

Hledáte nenáročnou rostlinku, co vám bude nádherně kvést a vydrží i suchá období bez vody? Pak byste měli poznat barevné krásnoočko. Tato nádherně pestrá květina vydrží na zahradě i ve vázičce.

Na pěstování není jinak zvlášť náročná. Jelikož krásnoočko pochází ze středoamerických prérií, je tato rostlina zvyklá na sucho, a tak se jí bude dařit i během suchých let, kterých u nás přibývá. Všechno o jejím pěstování vám povíme!

krásnoočko
Zdroj foto: muthugpd / Shutterstock.com

O krásnoočku

Krásnoočko (lat. Coreopsis) jsou nejen pestré a barevné, ale také jedlé letničky. Svou dekorativní funkci tak mohou spolehlivě tvořit i na vašem talíři. Na květy se vám do zahrady slétnou také čmeláci a včelky ze širokého okolí, což je další výhodou. Ať už si vyberete jakýkoliv druh krásnoočka nebo odrůdu, určitě nebudete litovat – vaše zahrada okamžitě ožije.

Druhy krásnoočka

Květy krásnoočka můžete na své zahradě pěstovat v mnoha druzích. Zejména vytrvalé druhy této rostliny jsou velmi odolné právě vůči suchu. Krásnoočka se bohatě vrství, a vytvářejí tak nádherně rozkvetlé malé keříky. Některé rostliny mohou mít až stovky květů najednou.

Krásnoočko přeslenité

Žluté krásnoočko přeslenité (lat. Coreopsis verticillata) patří mezi nejpěstovanější a nejoblíbenější druhy. Jde o trvalku, která kvete od července až do listopadu – pokud budete rostlinku zastřihávat, může se kvetení stále opakovat. Květy jsou žluté, a rostlina se dorůstá až do výšky šedesáti centimetrů.

Je to velmi nenáročná a odolná trvalka, co se rok od roku stále rozrůstá.

Krásnoočko dvoubarevné

Krásnoočko dvoubarevné (lat. Coreopsis tinctoria) patří mezi oblíbené letničky. To už podle názvu vykvétá ve dvou barvách, rostliny se hodí do smíšených záhonků, a vybrat si lze mezi nízkými a vysokými odrůdami – ty mohou dorůstat až do výšky jednoho metru.

Krásnoočko dvoubarevné má menší květy, které však kvetou velmi bohatě.

Krásnoočko velkokvěté

Krásnoočko velkokvěté (lat. Coreopsis grandiflora) má naopak květy větší a především mohutnější. I tento druh se pěstuje jako letnička – a na výběr je opět z několika odrůd. Ty se liší svou velikostí, ale také stavbou květů – některé mohou být jednoduché a další naopak plné a bohaté.

Pěstování krásnoočka

Vytrvalé druhy krásnoočka se zpravidla vysazují na podzim nebo na jaře. Letničky se vysazují vždy v dubnu. Všechny druhy však mají rády stejné podmínky pro pěstování:

  • Svědčí jim slunné místo a mají rády dobře propustnou a hlinitopísčitou půdu.
  • U jednoletých rostlinek se dají sazeničky již předpěstovat například ve skleníku nebo doma za oknem. Docílíme toho, že rostlinky začnou dříve kvést.
  • Kromě toho, že se krásnoočko bude nádherně vyjímat v záhoncích na zahrádce, dají se všechny druhy pěstovat také v nádobách.

Kdy stříhat krásnoočko?

Rostliny je dobré hned po prvním kvetení sestřihnout – obrazí a budou kvést opět znovu.

krásnoočko trvalka
Zdroj foto: Mike Turnage / Shutterstock.com

Péče

Na zalévání je krásnoočko poměrně nenáročné. Stačí mu střední zálivka, takže když občas zapomenete nebo dlouho nezaprší, nic se nestane, a i tak bude rostlinka stále krásně kvést. Vysoké odrůdy rostlin se vysazují vždy tak, aby byly chráněny před větrem, jinak by se mohly polámat.

Krásnoočka hlavně potřebují hodně slunečních paprsků, nikdy je proto nesázejte na stinná místa. Vždy volte dobře prosluněná stanoviště.

Množení krasnoočka

Rostliny je samozřejmě možné i dále množit, a to dvěma způsoby – semeny nebo dělením trsů.

  1. Kdy množit krásnoočko?

    Krásnoočko se vždy množí na jaře nebo na podzim, stejně jako se sází vytrvalé druhy.

V případě, že máte rostlinku už od semínka, je potřeba je vysazovat v březnu nebo v dubnu pod sklo. Na záhony se rostlinky vysazují od května až do června.

Zajisté vás také potěší, že je možné krásnoočko sušit, hodí se do vázy, kde také dlouho vydrží, a jde o mrazuvzdornou rostlinu – není tedy potřeba trvalky na zimu nijak zvlášť připravovat.

Zatímco trvalky si můžete užívat několik let po sobě, letničky nezapomeňte vždy ze záhonu odstranit a vysadit je zase za rok.


Tipy na další rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.