Zahrada krok za krokem: Jak bude naprosto dokonalá?

Ať už se jedná o prostor u domu nebo chalupy, asi každý sní o tom, že jeho zahrada bude dokonalou oázou klidu. Mít vlastní zelený plácek je obrovská výhoda, zvláště pak, pokud máte děti.

zahrada dizajn
Zdroj foto: Autobahn / Shutterstock.com

Jenže, než se taková zahrada vybuduje, stojí to nemalé úsilí a samozřejmě i nějaké finance. Pokud nemusíte s penězi šetřit, je jednodušší pozvat si rovnou zahradního architekta, který všechno naplánuje a zařídí přesně podle vašich představ. Pokud se do toho ale chcete pustit sami, můžete. Ušetříte a také se na dlouhou dobu zabavíte. Zahradu můžete budovat krok po kroku i delší dobu, čím ale začít?

Jasná představa

Každá zahrada může vypadat jinak, je jen na vás, jak si vy naplánujete tu svou. Máte už jasnou představu? Ta je totiž úplně nejdůležitější.

  • Ze všeho nejdříve si musíte namyslet, co byste na zahradě chtěli mít, k čemu by vlastně měla sloužit.
  • Může jít o místo, kde budou vysázeny jen stromky, keře nebo květiny, můžete si vybudovat vlastní bylinkový záhon, na zahradě můžete pěstovat ovoce a zeleninu.
  • Je třeba rozmyslet si také, zda chcete na zahradě i jezírko nebo třeba rovnou bazén.
  • Pokud máte malé děti, určitě pro ně budete chtít vyčlenit kousek zahrady na hraní, je tedy potřeba vědět, zda na zahradě budou i dětské prolézačky, trampolína nebo skluzavka.

U velkých zahrad není problém najít kousek místa pro všechno, pořádně se rozhlédněte a klidně i na papír si zakreslete, kde by co mělo být – a podle toho se můžete dále odrazit. Pokud už máte vizi, první krok k vytvoření své zahrady snů jste učinili.

Správně rozdělte jednotlivá místa na zahradě

Chtěli byste na zahradě mít skalku, jezírko, malý bazén, vysadit si několik květin nebo plodin, a ještě k tomu toužíte i po místě na odpočinek nebo na posezení s přáteli? Jasně, místo na posezení nebo na lehátka, která slouží k odpočinku, by na žádné zahradě chybět nemělo.

Rozhlédněte se a ujasněte si, jaký terén vaše zahrada má. Zahrada může být rovná, ale nemusí, pokud na zahradě máte svah, i ten se dá využít a osázet. Je tak potřeba rozvrhnout si, kam co můžete umístit a vysadit.

Určitě budete sadit zelený trávník nebo květiny, jedno místo si nechte vždy holé, tam můžete dát posezení.

Zvolit můžete i kobercový trávník.

Také si zjistěte, jaký druh půdy na zahradě máte. Pokud je zahrada na slunné straně, můžete si vysadit několik stromků, které se vám postarají o přirozený stín.

Návštěva zahradnictví

Pokud přijdete do zahradnictví a začnete si vybírat rostliny jen podle toho, zda se vám líbí, nebo ne, můžete se dopustit chyby. Je třeba si nejprve rozdělit zahradu na část užitkovou a část, kde budou vysázeny okrasné rostliny, popřípadě ještě na část, kde budete pěstovat zeleninu nebo bylinky. Popřemýšlejte i o tom, do jakých rozměrů se jednotlivé rostliny dorůstají, neměly by si vzájemně stínit. U okrasných rostlin se snažte dosáhnout barevnosti, vždy ale kupujte několik sazeniček, nikdy ne pouze po jedné. Řiďte se také tím, že stromy nebo keře je lepší vysazovat u plotu, menší rostliny můžete dávat do středu zahrady.

Kolik budete mít času?

Nezapomeňte i na to, že péče o zahradu vyžaduje nesmírně mnoho času. Záleží samozřejmě i na tom, co všechno na své zahradě budete mít, co tam budete pěstovat.

  • Pokud víte, že máte náročné zaměstnání, a když k tomu připočítáte ještě péči o samotný dům, kolik vám asi zbude volného času na zahradu? I od toho se pak může odvíjet výběr vhodných rostlin, protože se najdou i rostliny takové, které jsou takřka bezúdržbové.
  • Jde zejména o rostliny a stromy, které kolem sebe vídáme denně, tedy ty, co rostou u nás ve volné přírodě.
  • Práci nebudete mít například s keříky, s jehličnany nebo s trvalkami. Když si ale pořídíte vyšlechtěné nebo exotické druhy rostlin, budete se o ně muset náležitě starat, a to opravdu zabere mnoho času. Odvíjí se to samozřejmě i od velikosti zahrady nebo osázené plochy.

Kytky vybírejte na zahradu i podle toho, kdy kvetou. Pak můžete mít rozkvetlou zahradu téměř celý rok.

Zdroj: drevostavitel.cz, abecedazahrady.dama.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.