Myčka na nádobí: 10 důvodů, proč ji mít doma

Myčka nádobí je skvělým pomocníkem. Jaké jsou výhody, proč mít doma myčku na nádobí? Získáte čas, ušetříte peníze – o těchto a dalších 8 výhodách se blíže dozvíte v článku.

V tomto pokojném období lidstva můžeme předat strojům různé nepříjemné, otravné a monotónní činnosti, jako třeba mytí špinavého nádobí.

První automatická myčka byla patentována v roce 1886 ženou – Josephine Garis Cochraneovou. Traduje se, že už nemohla dále snášet pohled na své služebnictvo rozbíjející její oblíbené porcelánové nádobí. Velký boom přišel po roce 1920. Je tedy až s údivem, že dnes myčku nádobí vlastní zhruba jen třetina českých domácností. To je celkem malé množství vzhledem k výhodám, které přináší.

Zdroj foto: Leszek Glasner / Shutterstock.com

10 důvodů, proč mít doma myčku nádobí

Některé přínosy myčky na nádobí nám v mžiku problesknout hlavou. Možná vás však překvapí, že těch podstatných je minimálně deset. Pojďme se na ně blíže podívat. Majitele myčky připomenutí benefitů potěší, zastánce ručního mytí možná změní názor.

1) Pohodlně se usaďte, vyvarujte se stresu

Je velký rozdíl mezi tím, když několik minut strávíte u dřezu nebo zmáčknete čudlík a klidně program myčky sledujete s nohama nahoře. Nejde tu jen o lenost, životní energii můžete investovat do něčeho více smysluplného, proč se tedy ubíjet hordou nádobí. Navíc má většina lidí tendence tyto nepříjemné činnosti odkládat, což ještě více znesnadní mytí a může to až způsobit stres. Pokud chcete mít kuchyň vždy uklizenou, může vám pohodu narušit, když musíte po výborném jídle ještě omýt talíř.

2) Zbyde vám více času

Ruční mytí nádobí zabere někdy i několik desítek minut, a ještě o něco více, utíráme-li nádobí, abychom ho mohli hned sklidit. S myčkou tento strávený čas redukujeme na zavření dvířek a zmáčknutí tlačítka (a případný úklid, který není z estetického hlediska neprodleně nutný). Některé myčky navíc oplývají funkcí AquaStop, což znamená, že se nemusíme obávat nechat myčku zapnutou bez dozoru. AquaStop hlídá jakýkoliv únik vody, v případě problému pak ukončí stávající program, uzavře přívodní ventil a odčerpá veškerou vodu. Takže máte na výběr – procházka v přírodě nebo poloha stojmo u dřezu?

Myčka na nádobí
Zdroj foto: Cicero Castro / Shutterstock.com

3) Úspora peněz

Peníze myčka na nádobí ušetří díky menší spotřebě vody a chytré úspoře při jejím ohřevu. Při průměrném ručním mytí snadno spotřebujeme i více než 20 litrů teplé vody, puntičkáři klidně 40 litrů. Oproti tomu dnešní myčky zvládnou umýt várku nádobí i do 10 litrů.

Pojďme si to zhruba spočítat. Dejme tomu, že průměrná rodina myje nádobí třikrát týdně, to je 156 mytí za rok a při ruční práci uvažujme spotřebu 30 litrů vody. To dá dohromady 4680 litrů neboli 4,68 kubíku. Průměrná cena vodného a stočného v ČR za rok 2019 byla 90 Kč za kubík, a dodávka elektřiny pro rok 2019 vycházela na 4,58 Kč za 1 kWh. S těmito údaji se dopočteme na hodnotu okolo 1500 Kč za rok v případě ručního mytí. Oproti tomu uvažujme novější myčku například značky BOSCH, která na jeden cyklus spotřebuje 0,92 kWh a 9,5 litru vody. Při stejném počtu mytí jsme na hodnotě cca 800 Kč.

Rozdíl je tedy okolo 700 Kč ročně, tedy myčka nádobí myje téměř o polovinu levněji! A to je jen hrubé odhadované minimum. V případě větší rodiny je úspora ještě o něco větší, a navíc jsou dnešní moderní myčky vybaveny senzory plnosti, senzory čistoty nádobí, a tak zkrátí dobu mytí, nastaví menší teplotu pro ohřev nebo úplně vyškrtnou nežádoucí oplachování. Zoufat nemusí ani páry a singles, kromě 60 cm myček jsou běžně k dostání i myčky nádobí 45 cm, či dokonce stolní a jiné kompaktnější typy s nižší pořizovací cenou. Vhodné je se poohlédnout po myčkách typu A++.

Myčka nádobí
Zdroj foto: REDPIXEL.PL / Shutterstock.com

4) Šetrnost k našemu zdraví

Může to znít podivně, ale myčky nádobí jsou opravdu „zdravější“. V první řadě se vyhneme máchání rukou ve vodě se zbytky jídla, které mohlo ležet bůhví jak dlouho ve dřezu. Chytit přes ranku infekci je opravdu ojedinělý jev, ale je nevyvratitelné, že ručním mytím své ruce moc nešetříte. Saponáty bývají agresivní a případné latexové rukavice také nejsou zrovna šetrné.

Dále pak myčky používají vyšší teplotu vodu, než jakou jsme schopni snést při ručním mytí. Výsledkem je lépe umyté nádobí, dalo by se říct téměř sterilní. To je žádoucí stav, vzhledem k tomu, že dřez bývá místem, kde se dobře daří bakteriím. Zabijte je vařící vodou.

5) Menší riziko rozbití nádobí

Neradi byste přišli o talíř po babičce nebo svůj oblíbený hrnek darovaný z lásky? To byste s nádobím raději neměli manipulovat mokrýma a kluzkýma rukama. I citlivost v prstech může být po několika minutách vodní lázně nižší. Riziko se zvětšuje při odkladu do odkapávače, který bývá leckdy víc než plný. Komu se nikdy nepodařilo rozbít talíř při mytí nádobí?

6) Šetrnost k životnímu prostředí

Jak již bylo zmíněno při úspoře peněz, myčka šetří vodu a energii pro její ohřev. Pokud tedy nejste vyložený eko nadšenec, který myje nádobí bez saponátů někde v potoce, můžete šetřit přírodu i tímto pohodlným způsobem. Protiargumentem mohou být náklady na výrobu tohoto spotřebiče, zde je na místě vzhledem k mnoha jiným benefitům lehce přimhouřit oči. A co jeho častá obměna? Zde se dá vina přenést na výrobce, spotřebitelé si přejí myčku s co největší životností.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

7) Mytí zvládne snadno (skoro) každý

Děti není třeba dlouze vybízet a zvládne to i manžel. Lépe tedy vznikne dělba práce a vyčistí se vzduch. Po jasné instrukci se přestane všude kolem hromadit nádobí. A pro ty úplně nejmenší pomocníky se pro jistotu vyrábějí myčky nádobí s dětskou pojistkou.

8) Spokojená partnerka

Pokud své drahé polovičce pořídíte myčku, určitě to ocení, že ano, slečny čtenářky? Tento nesobecký čin může způsobit nejeden projev vděku.

9) Lepší společenský status

Přehnaný egoismus je škodlivý, ale někdy je třeba udělat dojem. Čekáte cenou návštěvu? Možná uděláte nepatrný dojem tím, že u vás v kuchyni uvidí myčku. Svědčí to o vaší životní úrovni a schopnosti přizpůsobit se pokroku. Lidé se všímají a při návštěvě kuchyně bývá myčka jedna z podvědomě vyhledávaných věcí.

10) Větší zájem o bydlení

Pokud pronajímáte nebo dokonce prodáváte alespoň částečně zařízený byt či dům, myčka na nádobí je jedna z vhodných investic. Udělá dojem a naláká více potenciálních zákazníků. Nejen že vám to pomůže nemovitost lépe udat, může to ovlivnit obchod vašim směrem.

Myčka na nádobí
Zdroj foto: Budimir Jevtic / Shutterstock.com

Využijte ušetřený čas

Máme na světe pouze vymezený čas a ten má určitou hodnotu. Netřeba pátrat po smyslu života, abychom si uvědomili, že bychom měli čas věnovat něčemu, co nás naplňuje. Pokud nejste vášnivý umývač nádobí, ta nejhlavnější výhoda pro myčku je zřejmá.

Zdroj: reviewed.com, thespruce.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.