Přemýšlíte nad myčkou nádobí? Poradíme vám jaké jsou klady

Moderní doba si žádá moderní spotřebiče – a myčka na nádobí je sice už léta známý, avšak stále nepřekonaný prvek většiny domácností.  Významně šetří náš čas, proto poptávka po myčkách nádobí roste. Avšak klady a zápory takového nákupu jsou stále předmětem debaty.

Zdroj foto: Leszek Glasner / Shutterstock.com

Je myčka opravdu tak prospěšná, nebo se bez ní dá s klidem obejít? V tomto článku jsme se rozhodli podívat se na její klady a zápory, a hlavně na to, zda myčka opravdu šetří náklady.

Pozitiva myčky na nádobí jsou veskrze známá

Nejprve koukneme na klady, což se opravdu nabízí, neboť myčka na nádobí je často velebena jako jeden z nejlepších spotřebičů, co můžete v domácnosti mít. Co na ní ale většina společnosti vidí? Zejména to bude úspora času. Hlavně v podmínkách moderního rytmu života, kdy jsou velmi cenné i dvě hodiny denně. Lidský úkon se tak omezuje na pouhé naskládání a vyskládání nádobí. A Co nás na myčce může ještě uchvátit?

  • Přívod teplé vody není nutný, jelikož má vlastní režim ohřevu vody.
  • Používá vroucí vodu k dezinfekci nádobí, což je užitečná funkce pro rodinu s dětmi.
  • V případě užití myčky prakticky nedochází ke kontaktu s chemií.
  • Podle výrobců myčka spotřebuje mnohem méně vody, než kdybyste myli stejný objem nádobí ručně.

Ohledně úspory je tu jedno velké ale!

Úsporou za vodu zároveň zaplatíte více za elektřinu, jejíž platba také tvoří významný podíl na účtech. Nezapomeňte také, že speciální mycí prostředky pro myčky jsou mnohem dražší než běžné mycí prostředky na mytí nádobí. Toto je tedy velmi kontroverzní výhoda, protože posouzení konečného přínosu závisí na několika faktorech. Třeba jak hospodárně umýváte nádobí ručně, nebo jak drahé přípravky na mytí nádobí si kupujete.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/opened-new-empty-dishwasher-machine-kitchen-1682969656

Problém představuje hlavně kvantita nádobí

Bez ohledu na to, jak si výrobci a kupující chválí myčku nádobí, má několik zjevných a objektivních nedostatků. Tak třeba – abyste myčku zcela naplnili, musíte hromadit nádobí. Což je problém, pokud máte nádobí nedostatek. Nebo jste velká rodina a nádobí máte naopak dost, ale rychle jej vyčerpáte. Řešením v této situaci může být také nákup myčky s možností polovičního zatížení. Při polovičním naplnění se spotřebuje jen takové množství vody, které je nutné k umytí onoho polovičního množství špinavého nádobí.

Jsou čisticí prostředky do myčky bezpečné pro zdraví?

Na internetu najdete spoustu recenzí, že některé typy prášků do myčky po umytí zanechávají na nádobí zbytky. Takové nádobí bude samozřejmě nutné před použitím umýt. Problém tedy může nastat v důsledku nekvalitního čisticího prostředku nebo v případě, že bylo přidáno příliš mnoho prášku a špatně nastavená teplota mytí. Abyste se nemuseli bát o své zdraví, důsledně dodržujte pokyny k myčce, starejte se o ni a dávejte přednost pouze spolehlivým výrobcům a vysoce kvalitním čisticím prostředkům.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Některé minusy vás mohou překvapit

A jaké jsou další nevýhody myčky na nádobí? V myčce nelze umýt všechno, často tam nepatří dřevěné, hliníkové a měděné předměty, tenké sklo, křišťál, starožitné nádobí citlivé na velmi horkou vodu apod. Špatně čistí složité nečistoty, usazeniny na hrncích a pánvích. Nakonec ještě podotkneme, že myčka vyžaduje pravidelnou údržbu a použití speciálních čisticích prostředků a změkčovačů vody. Minusů jsme vyjmenovali nakonec více než kladů, i když fakt, že myčka šetří hlavně váš čas, je docela velký argument.

Výsledek

Používání myčky nádobí v každém případě znamená další finanční náklady. Úspory vody jsou často vyváženy náklady na elektřinu a na speciální čisticí prostředky, které jsou dražší než běžné ruční mytí. Zisk proto u myčky nádobí není nejdůležitějším faktorem, který hraje při rozhodování o její koupi roli.

Myčka se v domácnostech jednoduše stává nepostradatelným pomocníkem, který vám ušetří určitě takovou půlhodinu denně.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.