Výhody elektrického zubního kartáčku

Rozdíl mezi oscilačním a sonickým kartáčkem na zuby neznají často ani prodejci. Tak který si vybrat? A jaké výhody nám tedy elektrický zubní kartáček přináší?

V dřívějších dobách nebylo neobvyklé, když problém se zuby dohnal nešťastného až k sebevraždě. Postupem času si lidé začali uvědomovat, že je třeba zubům věnovat péči. Začali si je čistit různě, třeba větvičkami, štětinami nebo zvířecími kostmi, než byl v 18. století vynalezen zubní kartáček, takový, jaký známe dnes. Technologický vývoj se nevyhnul ani této oblasti, a tak si v roce 1880 nechal Dr. Scott patentovat první elektrický zubní kartáček. Bohužel to byl nápad nadčasový a v té době neproveditelný. Sestrojen byl až o padesát let později. K nám, běžným uživatelům, se elektrické kartáčky na zuby začaly dostávat až v devadesátých letech, kdy napájecí napětí kleslo na bezpečnějších 12 V.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Druhy elektrických zubních kartáčků

Dnes máme na výběr ze dvou druhů zubních kartáčků – oscilační (rotační) a sonický (vibrační). Každý funguje na úplně jiném principu, avšak co se týče účinnosti, není mezi nimi výrazný rozdíl. Vybírat byste si měli podle toho, který vám bude příjemnější k užívání. Oscilační (zjednodušeně rotační) zubní kartáčky mívají kulatou hlavici, která se rychle otáčí v určitém rozmezí (tzn. nemusí se vyloženě točit kolem dokola). Pro někoho to může být nepříjemné, neboť oproti sonickému kartáčku dochází v ústech k většímu pohybu. Principem sonického zubní kartáčku je tedy vibrace, proto se mu také říká vibrační. Vibrace jsou rychlé až několik desítek tisíc kmitů za minutu a nerozpohybují jen štětiny kartáčku, ale i vodu, sliny a zubní pastu. Může být však o něco málo dražší.

Zapamatujte si:

  • Oscilační = rotační, hlava osciluje, rotuje,
  • Sonický = vibrační, štětiny kartáčku vibrují (jako vibruje zvuk, odtud slovo „sonický).

Proč je elektrický kartáček lepší než manuální

O výhodách se někdy vedou spory, ale nejeden zubař vám poví, že každý elektrický kartáček je lepší než ten manuální. Může to být hned z několika důvodů.

Zdroj foto: LezinAV / Shutterstock.com

Čistí lépe a bez práce

Elektrický zubní kartáček je další elektronická vymoženost, která šetří vaší energii. Prostě si jen stoupnete, zmáčknete tlačítko a dáte kartáček do úst. Ano, úspora energie je minimální, ale i to se cení.

Pokud navíc přenecháte práci elektronickému kartáčku na zuby, zároveň je pak čištění efektivnější. Současný sonický zubní kartáček zvládne až 62 000 pohybů za minutu, oscilační až 8800 pohybů za minutu. Kolik se jich tak asi dá zvládnout za minutu s běžným kartáčkem?

Výsledkem jsou pak mnohem lépe vyčištěné zuby. Plak je lepkavý film bakterií, který se může tvořit mezi zuby a dásněmi. Elektrický zubní kartáček lépe odstraňuje zubní plak a výrazněji masíruje zubní dáseň. Účinně tedy bojuje i proti zánětu dásní (gingivitidě). Je dokázáno, že lidé mají ve zvyku čistit si jednu stranu tváře více. I tento neduh dokáže elektrický kartáček odstranit.

Technologický vývoj v rozkvětu

Když byl v 18. století vynalezen první zubní kartáček, výraznější vývoj dentální hygieny se na dlouhou dobu zasekl. S příchodem elektrických zubních kartáčků se výzkum opět uvedl do pohybu. Mnoho profesionálů a špiček oborů si tak den co den lámou hlavu nad tím, jak ještě více vylepšit dentální hygienu, a tím celkově přispět k našemu zdraví. I v tom tkví rozdíl oproti běžným kartáčkům.

Jedním z takových skvělých nápadů bylo vložení časovače do samotného kartáčku. Naši rodiče, ve školkách, školách, všude nás učili, jak dlouho si čistit zuby. Říká se, že správně bychom si je měli čistit alespoň 2 minuty. Ale dodržujete to i v dospělém věku? Pokud si pořídíte elektronický zubní kartáček, pravděpodobně bude mít v sobě zabudovaný časovač, a dám vám tedy přesně vědět optimální dobu čištění. Navíc je dokázáno, že s elektrickým zubním kartáčkem se člověk více soustředí na čištění zubů.

A tím to nekončí, vývoj pokračuje dál. Dražší modely, tzv. chytré zubní kartáčky, nabízejí možnost propojení s chytrým telefonem. S pomocí mobilní aplikace tak čištění zubů dovedete k dokonalosti. Ukáže vám, kde čistit, jak dlouho čistit, a moderní kartáčky mají navíc senzor tlaku, takže vám poví, jakou silou přitlačit. S nadsázkou by se dalo říct, že si v tomto případě pořídíte malého dentálního specialistu.

Zdroj foto: Monika Wisniewska / Shutterstock.com

Pomáhá lidem se sníženou mobilitou

Nemusí to být hned těžké tělesné postižení, které znesnadní čištění zubů. Znepříjemnit tento každodenní rituál vám může i syndrom karpálního tunelu anebo artróza. Lidem s těmito komplikacemi elektronický kartáček usnadní život. Větší rukojeť se lépe drží a netřeba bolestivých pohybů i pro čištění v zadní části úst.

Pro děti jak dělaný

Je to taková malá, roztomilá, vrnící věcička, a pokud dětem nepořídíte vlastní elektrický kartáček, pravděpodobně vám v blízké době budou chtít ošmakat ten váš. Na některé děti to působí jako magnet. Běžně se prodávají elektrické kartáčky pro děti od 3 let, které ještě navíc nalákají na hezký obrázek. Když už tímto způsobem nedonutíte vaše děti k častějšímu čištění, alespoň si můžete být jisti, že si zuby vyčistí pořádně. I pro děti existuje možnost chytrého kartáčku, kdy je možné ho propojit se zábavnou, interaktivní aplikací.

Tipy pro nákup

V první řadě se rozhodněte, který typ by vám mohl více vyhovovat. Jak už bylo napsáno, v účinnosti se téměř neliší, přesto mnoho uživatelů raději volí kartáček sonický (vibrační). Čištění s ním bývá příjemnější a měl by být i o něco šetrnější k dásním. Další vhodnou možností je tzv. 3D čištění, které kombinuje vibrační a rotační pohyb, navíc ještě pulzuje. Výsledkem je pak mnohem větší účinnost při odstraňování zubního plaku, ale lidé s citlivými dásněmi a obnaženými krčky by se měli této možnosti raději vyhnout. Pokud často cestujete, poohlédněte se po kompaktnější verzi a cestovním balení. Některé modely navíc umožňují dobíjení přes USB.

Vzhledem ke krátkodobému užívání není třeba tolik věnovat pozornost kapacitě baterie. Přesto je dobré vědět, že existují buď kartáčky s možností výměny baterií (baterie typu AA nebo AAA) anebo kartáčky se zabudovanou baterií, a tedy se speciální dokovací stanicí pro nabíjení.

Jestliže výrobce nabízí více druhů výměnných hlavic, volte typ dle své potřeby. Nemáte-li doporučení od svého zubního lékaře, volte raději jemnější štětiny. Cena výměnných hlavic je také rozhodující faktor, neboť se doporučuje hlavici vyměnit zhruba po 3 měsících.

Další funkce závisí na vašich nárocích. Hodí se možnost změny intenzity čištění, šikovný je zabudovaný časovač a pro šetrné čištění se hodí senzor tlaku. Příznivci moderních technologií ocení možnost propojení pomocí Bluetooth s mobilním telefonem a využití aplikace. Výborná věc je UV sterilizátor, který váš kartáček účinně zbaví bakterií a virů v době, kdy ho nepoužíváte.

Zdroj foto: Kira_Yan / Shutterstock.com

Někdy stačí málo

Rozdíl mezi běžným a elektrickým kartáčkem je znatelný. Opět bych rád zmínil, že pokud máte k dispozici dostatek finančních prostředků, zajímejte se o to, jak můžete přispět vašemu zdraví. Elektrický zubní kartáček je účinnější než běžný kartáček, ale nenechte se příliš strhnout reklamní kampaní. Někdy stačí málo. Ideální volbou tak může být sonický kartáček např. s časovačem. Ve snaze najít co nejvíce výkonný kartáček byste si mohli i ublížit, a aplikace pro chytrý telefon by vás stejně mohla časem omrzet.

Nezapomínejte, že součástí správné ústní hygieny je i čištění prostorů mezi zuby. K tomu slouží mezizubní kartáček nebo zubní nit.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.