Je lepší elektrický zubní kartáček než manuální?

Elektrický zubní kartáček již dnes nahrazuje ten klasický. Jaké jsou výhody elektrického zubního kartáčku, jak vybrat ten správný a zda je vhodný pro děti, se dočtete v článku.

V dřívějších dobách nebylo neobvyklé, když bolest zubů dohnalo nešťastného až k sebevraždě. Postupem času si lidé začali uvědomovat, že je třeba zubům věnovat péči. Začali si je čistit různě, třeba větvičkami, štětinami nebo zvířecími kostmi, než byl v 18. století vynalezen zubní kartáček, takový, jaký známe dnes.

Elektrický zubní kartáček

Technologický vývoj se nevyhnul ani této oblasti, a tak si v roce 1880 nechal Dr. Scott patentovat první elektrický zubní kartáček. Bohužel to byl nápad nadčasový a v té době neproveditelný. Sestrojen byl až o padesát let později. K nám, běžným uživatelům, se elektrické kartáčky na zuby začaly dostávat až v devadesátých letech, kdy napájecí napětí kleslo na bezpečnějších 12 V.

Sonický a oscilační elektrický zubní kartáček
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Druhy elektrických zubních kartáčků

Dnes máme na výběr ze dvou druhů zubních kartáčků:

  • Oscilační zubní kartáček (rotační)
  • Sonický zubní kartáček (vibrační).

Každý funguje na úplně jiném principu, avšak co se týče účinnosti, není mezi nimi výrazný rozdíl. Vybírat byste si měli podle toho, který vám bude příjemnější k užívání.

Oscilační zubní kartáček

Oscilační zubní kartáčky mívají kulatou hlavici, která se rychle otáčí v určitém rozmezí (tzn. nemusí se vyloženě točit kolem dokola). Pro někoho to může být nepříjemné, neboť oproti sonickému kartáčku dochází v ústech k většímu pohybu.

Sonický zubní kartáček

Principem sonického zubní kartáčku je tedy vibrace, proto se mu také říká vibrační. Vibrace jsou rychlé až několik desítek tisíc kmitů za minutu a nerozpohybují jen štětiny kartáčku, ale i vodu, sliny a zubní pastu. Sonický elektrický zubní kartáček má díky své funkci několik frekvencí, které drhnou tím nejlepším způsobem vaše zuby, neničí dásně a zároveň nejefektivněji odstraňuje zubní plak ze stěn zubu. Kmitání je podobné ultrazvukové frekvenci, která zajistí perfektně hladké a čisté zuby za stále stejnou dobu čištění zubů. Může být však o něco málo dražší.

Zapamatujte si:

  • Oscilační = rotační, hlava osciluje, rotuje,
  • Sonický = vibrační, štětiny kartáčku vibrují (jako vibruje zvuk, odtud slovo „sonický).

Elektrický zubní kartáček versus manuální zubní kartáček

Používání klasického manuálního zubního kartáčku všichni dobře známe z naší každodenní rutiny a času na osobní hygienu. Při manuálním čištění zubů jsme schopni udělat 600 pohybů za minutu, což vypadá, že je docela hodně. Kmitání štětin sonického kartáčku se však dnes může pohybovat ale až kolem 60 000 pohybů za jedinou minutu. Samozřejmě záleží na tom, jaký druh sonického kartáčku zvolíte a kterou funkci na něm budete používat.

O výhodách se někdy vedou spory, ale nejeden zubař vám poví, že každý elektrický kartáček je lepší než ten manuální. Může to být hned z několika důvodů.

Sonický zubní kartáček
Zdroj foto: LezinAV / Shutterstock.com

Výhody elektrického zubního kartáčku

Elektronický čistí lépe a bez práce

Elektrický zubní kartáček je další elektronická vymoženost, která šetří vaší energii. Prostě si jen stoupnete, zmáčknete tlačítko a dáte kartáček do úst. Ano, úspora energie je minimální, ale i to se cení.

Pokud navíc přenecháte práci elektronickému kartáčku na zuby, zároveň je pak čištění efektivnější. Současný sonický zubní kartáček zvládne až 62 000 pohybů za minutu, oscilační až 8800 pohybů za minutu.

Výsledkem jsou pak mnohem lépe vyčištěné zuby. Plak je lepkavý film bakterií, který se může tvořit mezi zuby a dásněmi. Elektrický zubní kartáček lépe odstraňuje zubní plak a výrazněji masíruje zubní dáseň. Účinně tedy bojuje i proti zánětu dásní (gingivitidě). Je dokázáno, že lidé mají ve zvyku čistit si jednu stranu tváře více. I tento neduh dokáže elektrický kartáček odstranit.

Chytré zubní kartáčky s propojením na telefon

Když byl v 18. století vynalezen první zubní kartáček, výraznější vývoj dentální hygieny se na dlouhou dobu zasekl. S příchodem elektrických zubních kartáčků se výzkum opět uvedl do pohybu. Mnoho profesionálů a špiček oborů si tak den co den lámou hlavu nad tím, jak ještě více vylepšit dentální hygienu, a tím celkově přispět k našemu zdraví. I v tom tkví rozdíl oproti běžným kartáčkům.

Jedním z takových skvělých nápadů bylo vložení časovače do samotného kartáčku. Naši rodiče, ve školkách, školách, všude nás učili, jak dlouho si čistit zuby. Říká se, že správně bychom si je měli čistit alespoň 2 minuty. Ale dodržujete to i v dospělém věku? Pokud si pořídíte elektronický zubní kartáček, pravděpodobně bude mít v sobě zabudovaný časovač, a dám vám tedy přesně vědět optimální dobu čištění. Navíc je dokázáno, že s elektrickým zubním kartáčkem se člověk více soustředí na čištění zubů.

A tím to nekončí, vývoj pokračuje dál. Dražší modely, tzv. chytré zubní kartáčky, nabízejí možnost propojení s chytrým telefonem. S pomocí mobilní aplikace tak čištění zubů dovedete k dokonalosti. Ukáže vám, kde čistit, jak dlouho čistit, a moderní kartáčky mají navíc senzor tlaku, takže vám poví, jakou silou přitlačit. S nadsázkou by se dalo říct, že si v tomto případě pořídíte malého dentálního specialistu.

Elektrický zubní kartáček
Zdroj foto: Monika Wisniewska / Shutterstock.com

Pomáhá lidem se sníženou mobilitou

Nemusí to být hned těžké tělesné postižení, které znesnadní čištění zubů. Znepříjemnit tento každodenní rituál vám může i syndrom karpálního tunelu anebo artróza. Lidem s těmito komplikacemi elektronický kartáček usnadní život. Větší rukojeť se lépe drží a netřeba bolestivých pohybů i pro čištění v zadní části úst.

Je vhodný elektrický zubní kartáček pro děti?

Běžně se dětské elektrické zubní kartáčky prodávají od 3 let, které ještě navíc nalákají na hezký obrázek. Je to taková malá, roztomilá, vrnící věcička, a pokud dětem nepořídíte vlastní elektrický kartáček, pravděpodobně vám v blízké době budou chtít ošmakat ten váš. Na některé děti to působí jako magnet.  Když už tímto způsobem nedonutíte vaše děti k častějšímu čištění, alespoň si můžete být jisti, že si zuby vyčistí pořádně. I pro děti existuje možnost chytrého kartáčku, kdy je možné ho propojit se zábavnou, interaktivní aplikací. Elektrický zubní kartáček pro děti bude skvělý způsob, jakým je naučit správné péči o své zuby.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

V první řadě se rozhodněte, který typ by vám mohl více vyhovovat. Jak už bylo napsáno, v účinnosti se téměř neliší, přesto mnoho uživatelů raději volí kartáček sonický (vibrační). Čištění s ním bývá příjemnější a měl by být i o něco šetrnější k dásním. Další vhodnou možností je tzv. 3D čištění, které kombinuje vibrační a rotační pohyb, navíc ještě pulzuje. Výsledkem je pak mnohem větší účinnost při odstraňování zubního plaku, ale lidé s citlivými dásněmi a obnaženými krčky by se měli této možnosti raději vyhnout. Pokud často cestujete, poohlédněte se po kompaktnější verzi a cestovním balení. Některé modely navíc umožňují dobíjení přes USB.

Vzhledem ke krátkodobému užívání není třeba tolik věnovat pozornost kapacitě baterie. Přesto je dobré vědět, že existují buď kartáčky s možností výměny baterií (baterie typu AA nebo AAA) anebo kartáčky se zabudovanou baterií, a tedy se speciální dokovací stanicí pro nabíjení.

Jestliže výrobce nabízí více druhů výměnných hlavic, volte typ dle své potřeby. Nemáte-li doporučení od svého zubního lékaře, volte raději jemnější štětiny. Cena výměnných hlavic je také rozhodující faktor, neboť se doporučuje hlavici vyměnit zhruba po 3 měsících.

Další funkce závisí na vašich nárocích. Hodí se možnost změny intenzity čištění, šikovný je zabudovaný časovač a pro šetrné čištění se hodí senzor tlaku. Příznivci moderních technologií ocení možnost propojení pomocí Bluetooth s mobilním telefonem a využití aplikace. Výborná věc je UV sterilizátor, který váš kartáček účinně zbaví bakterií a virů v době, kdy ho nepoužíváte.

Jakou značku zubního kartáčku zvolit?

Na vašem zdraví nešetřete, proto si raději zvolte kvalitnější značku vaší kartáčku. Mezi nejlepší elektrické zubní kartáčky můžeme zařadit:

  • Elektrický zubný kartáček Oral B
  • Elektrický zubný kartáček Philips
  • Dontodent elektrický zubní kartáček
Elektrický zubní kartáček
Zdroj foto: Kira_Yan / Shutterstock.com

Někdy stačí málo

Rozdíl mezi běžným a elektrickým kartáčkem je znatelný. Opět bych rád zmínil, že pokud máte k dispozici dostatek finančních prostředků, zajímejte se o to, jak můžete přispět vašemu zdraví. Elektrický zubní kartáček je účinnější než běžný kartáček, ale nenechte se příliš strhnout reklamní kampaní. Někdy stačí málo. Ideální volbou tak může být sonický kartáček např. s časovačem. Ve snaze najít co nejvíce výkonný kartáček byste si mohli i ublížit, a aplikace pro chytrý telefon by vás stejně mohla časem omrzet.

Přečtěte si také: Jak na bílé zuby?

Nezapomínejte, že součástí správné ústní hygieny je i čištění prostorů mezi zuby. K tomu slouží mezizubní kartáček nebo zubní nit.

Zdroj: healthline.com, livescience.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.