Krtonožka – Co to je a jak se zbavit krtonožky?

Krtonožka je poměrně neobvyklý hmyz, jedná se o úporného škůdce, kterého může být velmi složité se zbavit. Na zahradě je však značně nežádoucí, požírá totiž klíčící semínka, kořínky, ale i vzrostlé rostliny.

krtonožka
Zdroj foto: Afanasiev Andrii / Shutterstock.com

Co je krtonožka?

Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa) je hmyz, který můžete často objevit na vaší zahradě. Stavějí si nory a žijí asi 10 cm – 20 cm pod zemí. Pokud se vám u rostlin a zeleniny objeví tento hmyz máte velký problém a je velmi obtížné zbavit se ho. Vzhledem bývá zbarven do hněda a velikost krtonožky dosahuje kolem 6 cm.

Život krtonožky

Na jaře nejen hluboko v záhonech dospívají larvy krtonožky. V období od května do června samičky krtonožky vytváří v půdě členité chodbičky, ve kterých později vytvoří hnízdo. Ovšem aby získala co nejlepší podmínky, musí nejdříve překousat všechny kořínky. Důvod je prostý, potřebuje, aby nic nestálo v cestě slunečním paprskům, které prohřívají půdu. Rostliny jsou navíc také hlavní součástí jejího jídelníčku. Hnízdo je umístěno zhruba deset až dvacet centimetrů pod zemí, samička je do něj schopna naklást stovky vajíček. Z těch se pak po měsíci líhnou larvy krtonožky, které za další měsíc opouští hnízdo. To může být pro pěstované rostliny devastující.

Jak se zbavit krtonožky?

Co na krtonožky zabírá? Dáme vám několik tipů, pokud se tohoto nežádoucího škůdce chcete zbavit a přitom nechcete použít chemické prostředky.

Kuchyňský jar

Poměrně oblíbeným řešením pro boj proti krtonožkám se stal obyčejný kuchyňský jar. Ovšem značnou nevýhodou je, že budete potřebovat opravdu hodně trpělivosti. Je nutné najít chodbičky a hnízda – ty snadno poznáte podle popraskané a nadzvednuté půdy. Pokud najdete chodbičku, stačí už se jen dopracovat až k hnízdu a kápnout do něj pár kapek jaru, které pak zalijete vodou. Během krátké chvíle opustí své hnízdo – a vzhledem k tomu, že přes den nebývá aktivní, můžete se jí pak snadno zbavit.

Pokud nechcete do záhonů používat chemický saponát, můžete najít i jeho ekologickou alternativu. Důležité je po hledání hnízd zalít zahradu, díky tomu se totiž již existující chodbičky zarovnají. V případě, že v půdě krtonožka zůstala, nezbude jí než vyhrabat si novou cestičku. Díky tomu je další den opět snadno odhalíte.

Past na krtonožku

Další možností, jak tyto nepříjemné škůdce vyhnat ze svých záhonů, je nastražení jednoduchých pastí. Potřebovat k tomu budete květináč, zavařovací sklenici, či podobně velkou nádobu. Jak chytit krtonožku?

 1. Sklenici je třeba zakopat do země, aby v půdě byla celá.
 2. Pak už jen ke každé nádobě stačí paprskovitě rozložit několik latí, jejichž výška by měla být alespoň dva centimetry. Je důležité, aby jeden z konců dosahoval až na hrdlo nádoby.
 3. Krtonožky se v noci vydají za potravou na záhony. Ovšem laťky se postarají o to, aby nemohly dát prolézt, takže nakonec skončí v nastražené pasti.

Nejlepším řešením je pak nachytané krtonožky odnést do jejich přirozeného prostředí. Tak se budou moci dále množit, aniž by přitom poškozovaly vaše záhony. Bojovat s krtonožkami není zrovna jednoduché, tento hmyz je totiž opravdu vytrvalý. Kromě těchto způsobů, jak se jich zbavit, vám mohou pomoci také přirození nepřátelé krtonožek. Těmi jsou hlavně ježci a slepice.

Mohlo by se Vám také líbit
4 komentáře
 1. Janek říká

  Každý rok nám tyto potvory sežerou polovinu zasazených rostlin – ředkvičky, kedlubny, papriky, rajčata, hrášek, prostě všechno, co mám na zahradě v období května a června. Nechci používat chemii, tak mám v zemi sklenice s latěmi vedoucími k pasti, stejně tak sklenici v zemi a nad ní vrstvu hlíny a kachličku. Chytnu jich tak 10-15, což je malé množství z těch, které tam máme.

 2. David říká

  Konvička s vodou, pár kapek jaru (eko) a zábava může začít. Je to jak lovit nějaké vetřelce z vesmíru a někdy to může být svým způsobem zábava.

 3. Dawis říká

  No nevím, je to vzácný hmyz a my se budeme bavit jen o tom, jak se ho zbavit – po nás potopa kvůli pár podělaným ředkvičkám. Přijde mi to hloupé.

  1. Alžběta říká

   No kdyz vám zničí po několikáté všechny květiny třeba na hřbitově, jako me,tak ho po pár nepodařenych pokusech ho zničit začněte opravdu nenávidět, a to může být chráněny jak chce

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.