Houby a houbařská sezóna: Jak poznat jedlé od nejedlých?

Houby jsou pro každého milovníka přírody darem. Každý vášnivý houbař se těší na léto a jeseň, kdy může sbírat houby. Jak poznat jedlé houby od nejedlých?

Každý vášnivý houbař se těší na léto a na období, kdy může bezstarostně vyrazit za svou nejoblíbenější zábavou – sbírat houby. Kdo by odolal voňavé smaženici z čerstvě nasbíraných hříbků?

kde rostou houby
Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Avšak pozor, i mistr tesař se někdy utne. I když chodíme do lesa na houby téměř od útlého dětství a myslíme si, jak dobře je známe, můžeme se snadno přiotrávit, či dokonce otrávit. To nás pak houbaření úplně omrzí. V našich lesích roste několik druhů jedovatých hub, které snadno zamění za jedlé i ten největší znalec a vášnivý houbař. Říká se, že každá houba je jedlá, ale některá jen jednou. Měli bychom si při sběru dát pozor na to, který druh vlastně máme v košíku.

Kde rostou houby

Na otázku kde rostou houby většina vášnivých houbařů odpovídá jednoduše – v lese. Je obtížné radit lidem, kam mají na houby vyrazit, doporučujeme vám však zejména na podzim, časté procházky do okolních lesů, je více než zaručeno, že pár hřibů najdete a postupně se naučíte, do kterých oblastí se vyplatí vyrazit.

Pokud jste houbař – začátečník, je dobré najít si někoho, kdo vás ze začátku naučí, jak houby hledat, ale zejména vás naučí, které houby jsou jedlé a které se vyplatí sbírat. Dnes už je velmi moderní přidat se na sociálních sítích do skupin, kde si houbaři radí, kde rostou houby a také které jsou jedlé. Kniha o houbách bude také výbornou pomůckou, a to nejen pro začátečníky, ale i zkušené houbaře, kteří chtějí poznávat nové druhy, případně si v případně nejistoty ověřit zda je houba jídla.

Na začátku je třeba si dát pozor zejména na houby, které jsou svým vzhledem velmi podobné, ale jejich dvojník je jedovatý. Přinášíme vám pár z nich.

Muchomůrka růžovka vs. muchomůrka tygrovaná

Muchomůrka růžovka, lidově masák, patří mezi houby s nejvýraznější chutí. Dříve lidem dokázala nahradit maso, odtud také vznikl její lidový název.

  • Je to velice chutná jedlá houba, která se vyskytuje u nás ve všech lesích.
  • Její klobouk je narůžovělý s bílými lupeny, má polokulovitý tvar, později až plochý.

Její jedovaté dvojče je muchomůrka tygrovaná. Liší se bohužel jen v několika málo znacích. Dorůstají do stejné výšky. Rozeznat je lze díky prstenci. Masák má tento prstenec výrazně rýhovaný, zatímco muchomůrka tygrovaná má úplně hladký prstenec. Dalším odlišným znakem může být to, že růžovka má klobouk pokryt drobnými lupínky, a muchomůrka tygrovaná má tyto lupínky zakončeny bílou obrubou.

Holubinka trávozelená vs. muchomůrka zelená

Holubinku najdeme růst v letních měsících většinou v listnatých lesích. Ale také třeba v parcích, na mezích a v okolí lesa.

  • Poznáme ji podle toho, že je to malá houba, která dorůstá maximálně 10 centimetrů.
  • Má nazelenalý klobouček, který je uprostřed nahnědlý.
  • Nohu má slabou, bílou a velice křehkou.
  • Houbaři je sbírána pro svou chuť, která se hodí do smaženic nebo do vysušených škvarků.

Splést ji můžeme právě s muchomůrkou zelenou, která je prudce jedovatá. Je to dokonce naše nejjedovatější houba, jež dokáže bohužel způsobit i smrt otravou. Nepatrným znakem je barva klobouku, která je nazelenalá, tak jako u holubinky, ale často mívá až bělavou barvu.

Naštěstí základním znakem, jak můžeme tyto dvě houby odlišit, je noha a prstenec. Noha holubinky je slabá a křehká, zatímco muchomůrka má nohu výrazně silnou, kterou obepíná právě na rozdíl od holubinky prstenec.

Hřib kovář vs. hřib satan

Hřib kovář je naše velice oblíbená houba. Sbíráme ji ve všech lesích po celé zemi už od května do podzimu.

  • Oblíbený je hlavně díky své tuhosti a tvrdosti, proto se hodně používá do omáček a polévek.
  • Skvělá je samozřejmě také smaženice, ale i jiné zpracování.
  • Má sametově hnědý až hnědočerný klobouk a dužinatou načervenalou nohu.

Jeho prudce jedovatý bratr je i přesto velice vzácný. Můžeme ho najít jen zřídka, a to spíše v listnatých lesích. Klobouk má spíše bílou až našedlou barvu a nohu pokrývá načervenalá síťka. Nejvíce jedovatý je zasyrova, avšak nedoporučuje se ho sbírat vůbec.

Ryzec smrkový vs. ryzec kravský

Ryzce smrkového nacházíme v podzimních měsících spíše v listnatých lesích a loukách. Je oblíbený pro svou kořeněnou chuť a skvěle chutná naložen třeba v octu.

  • Jeho klobouk zdobí oranžová barva s tmavými kruhy.
  • Často si ho pleteme též s ryzcem, ale tentokrát kravským.
  • Ten na rozdíl od ryzce chutná palčivě hořce.
  • Klobouk má své okraje chlupaté, jinak jsou stejné barvy. Rozdíl mezi těmito dvěma houbami je ten, že ryzec smrkový pouští mléko červené barvy, ale jeho nejedlý bratr roní bílé mléko.

Měli bychom si dávat pozor na všechny typy hub. Jsme jen lidé a splést se můžeme snadno, i když si myslíme, jak les i houby dokonale známe.

TIP: Houbová sezóna aneb vyzkoušejte tyto lahodné pokrmy z hub

Houby jsou doslova poklad v kuchyni. Výbornou houbovou omáčkou, krémovým rizotem či polévkou z čerstvých hub určitě nepohrdne nikdo, kdo má houby rád. Houby lze uskladnit na mnoho způsobů, ať už sušené nebo zmrazené a použít je můžete během celého roku. Je však mnoho lidí, kteří se sbírání hub a otravy stále velmi bojí, začít však mohou s pěstováním šampionů a postupně možná naberou odvahu i na sklizeň hub v lese.

Sbírání čerstvých hub přímo v lese je příjemnou aktivitou k odpočinku a čas strávený v přírodě, proto neváhejte a využijte houbařskou sezónu naplno.

Zdroj: idnes.cz, living.iprima.cz


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.