Monitor dechu: Jak funguje a proč koupit tohoto malého hrdinu

Je monitor dechu přístroj opravdu nezbytný pro záchranu života miminka? Podíváme se jak funguje, jaké jsou typy monitoru dechu, a jak ho můžete koupit do domácnosti.

Co je monitor dechu?

Monitor dechu je elektronický přístroj, který má ochránit novorozeně před náhlým úmrtím. Ačkoliv se o hlavních příčinách SIDS (Sudden infant death syndrome, česky Syndrom náhlého úmrtí kojenců) vedou spory, přičítá se mu nejvíce právě zástava dýchání. V tomto případě vystupuje na světlo elektronický hrdina na měření dechu. Jak to s ním doopravdy je? Nestraší matky s bouřícími se hormony zbytečně?

Co je SIDS?

Syndrom náhlé zástavy dechu u dětí do jednoho roku je velikým strašákem. V minulosti byl za vznik náhlého úmrtí novorozence považováno zalehnutí dítěte matkou. Nebyl totiž jediný důvod, aby jinak zdravé dítě zemřelo. Dnes se již ví, že existuje SIDS, kdy za smrtím miminka stojí náhlá zástava dechu. Rodiče se tedy snaží dělat vše pro to, aby tomuto nebezpečnému stavu předešli. Někteří dávají na noc dítěti dudlík, který až o 90 % dokáže snížit riziko vzniku SIDS. Nevhodné je spaní na břiše, příliš měkká matrace, přehřívání dítěte vlivem mnoha vrstev oblečení nebo přetopené místnosti. K rizikovým patří pak nízká porodní váha dítěte, předčasný porod, dušení při porodu či pasivní kouření.

Proč koupit monitor dechu?

Tento malý zachránce miminek hlídá nejen zástavu dechu, ale i jeho nepravidelnost. Přesto rozpoutává diskuze protichůdných názorů. „Když jsem byla já malá, žádný jsem nepotřebovala!“. To ano, a dříve také žádné monitory dechu nebyly. Jenže, ač se o tom možná nemluvilo, k nějakému úmrtí sem tam došlo. Ale abychom nemalovali bubáky na zeď, SIDS postihne opravdu velmi mizivé procento miminek. Přesto tu malinké riziko je, a říkám si, zda je morální o něm psát. Je známý fakt, že v těhotenství (a i krátce po něm) se ženě bouří hormony, mateřský pud se stává silnějším, a je tedy zřejmé, že každá matka bude chtít, aby se jejímu potomkovi nic nestalo. I když je pravděpodobnost téměř mizivá, může to způsobit značný stres. Zároveň bych si nevzal na triko, psát tu o tom, že monitor dechu je zbytečnost.
Dítě spí kontroluje ho monitor dechu
Zdroj foto: FamVeld / Shutterstock.com

Monitor dechu se využívá i v porodnici

Pár kusů naleznete už v samotné porodnici. Kdy se doporučuje monitor dechu používat? Rady od doktorů zní, že je žádoucí především pro předčasně narozené děti, či v případě, že má novorozenec dýchací či srdeční komplikace. Rozhodně se nemá zbytečná starost přehánět. Ale znáte to, když nějakou myšlenku nemůžete pustit z hlavy, v tom případě je lepší oželit pár stovek a pořídit si ho.

Jak funguje monitor dechu?

Monitor dechu je propracovaný přístroj, přesto jeho základní funkce je jednoduchá. Obsahuje snímač, ten snímá dech dítěte, a vyhodnocovací jednotku s alarmem, jenž nás má varovat nastanou-li komplikace. Jestliže bychom měli nějak rozlišit typy provedení monitoru dechu, bylo by to tyto:

Deskový monitor dechu

Toto provedení má snímač řešený jako desku, co se dává pod matraci nebo zavinovačku. Jedná se o nejrozšířenější typ. V případě rozhodnutí pro tuto variantu, dbejte na doporučenou šířku (resp. výšku) matrace. Kromě nepříjemných falešných poplachů by mohlo dojít až k nesprávné funkci. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost desku složitě přenášet. Pro lepší komfort je možné pořídit desek více.

Monitor dechu na plenku

Výhodou plenkového monitoru dechu je, že se dá snadno přenášet. Máte-li však živější miminko, je vzhledem k jeho velikosti monitor poněkud větších rozměrů, a může mu tak v pohybu překážet.

Monitor dechu se spacím pytlem

Malé dítě zabalíte do příjemného spacího pytle. Nabízí tak více možností snímání tělesných funkcí – kromě dechu můžete tak snímat například i teplotu, a navíc v zimě spacák příjemně zahřeje.

Monitor dechu pro dvojčata

Pakliže někoho příroda obdařila hned dvakrát, hledá způsob, jak vyřešit dvojí hlídání. Nejčastěji se to tedy řeší deskovým monitorem dechu pro dvojčata, co má možnost připojit dvě desky. Ty bývají součástí výhodného balení.

Dětská chůvička s monitorem dechu

Pořizovací cena tohoto řešení je o něco vyšší, ale je ideální volbou pro ty, kteří se snaží najít komplexní řešení. Získáte tak monitor dechu a chůvičku 2v1. Eliminujete tak celkové množství elektroniky v bytě. Na druhou stranu, samotnou dětskou chůvičku využijete déle, tak je pak otázkou, jestli tato investice není zbytečná. Záleží na rozhodnutí konkrétního člověka. V tomto případě dbejte na dosah protikusu, zvlášť máte-li s ním v plánu chodit někam dál.
Monitor dechu
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Další funkce monitor dechu

Podle typu modelu může disponovat dalšími praktickými funkcemi:

 • světelná a zvuková kontrolka – upozorňuje na nepravidelné dýchání. Většinou bývá řešení kombinací těchto dvou, tzn. že když je vše v pořádku, problikává nebo svítí světýlko. Pokud by došlo k nějaké komplikaci, zazní zvukový signál, někdy i hlasitější, protože kromě varování směřovaného k vám, může dojít i k probuzení dítěte
 • vibrace – při nepravidelné frekvenci dechu přimějí dítě k pohybu
 • chytrá aplikace – dech dítěte je možné sledovat prostřednictvím smartphonu přes Bluetooth
 • další senzory – snímají tělesnou teplotu, polohu nebo pohyb miminka
 • upozornění na nízký stav napájecí baterie – praktický vychytávka, která udržuje přístroj v kondici.

Cena monitoru dechu

Cena monitoru dechu začíná na 2300 Kč, známější a ověřené typy stojí okolo 3500 Kč. Za opravdu promakané monitory, sloužící zároveň jako chůvičky a přenášející dokonce i obraz, zaplatíte 5000 Kč a více.

Jak ušetřit za monitor dechu

Rádi šetříte, anebo nepatříte mezi movitější? Zde je několik triků. První, nejbezpečnější metodou, je koupit nový monitor dechu, a to potom přeprodat dál. Dejme tomu, že se dá použitý přeprodat dál o 1000 Kč levněji než nový kus. Někdy je však vhodnější si monitor nechat pro případné další potomstvo, anebo si zvýšit karmu tím, že ho darujete nadcházející mamince z rodiny či přátel. Využít můžete i koupu monitoru dechu z bazaru, i tam můžete najít mnoho použitých kusů, co se dají koupit za velice příznivou cenu. Na 99,9 % všechny fungují, jak mají (kdo by se taky vystavoval riziku prodat nefunkční přístroj tohoto druhu), přesto by v tomto případě nebylo od věci si nechat takovýto monitor dechu kalibrovat (měl by se používat název zkontrolovat – kalibrují se speciální měřící přístroje) v autorizovaném servisu. Kouknou se na funkčnost snímače a vyhodnocovací elektroniky. Ptejte se na stáří monitoru a případnou záruku. Různé nadace a centra nabízejí možnost si monitor dechu zapůjčit. Vyjde vás to na pár desítek korun měsíčně, které vám navíc může uhradit pojišťovna. Stačí se jen poptat v okolí, hledat na internetu, zeptat se ve vaší zdravotní pojišťovně nebo dětského doktora.
Moderní monitor dechu
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Nejlepší monitory dechu

Výběr těch nejlepších, které mamičky dnes využívají jsou:
 • Monitor dechu Nanny
 • Monitor dechu Babysense
 • Jablotron monitor dechu
 • Snuza monitor dechu
 • Angelcare monitor dechu
 • Monitor dechu Hisense

Do kdy používat monitor dechu

Nikdo vám neřekne přesnou dobu, do kdy monitor dechu používat. Obecně se tvrdí, že pokud už ho máte, je dobré ho používat alespoň prvních 6 měsíců života dítěte. Někteří tvrdí dokonce 1 celý rok. Jestliže máte o své dítko starost, je to naprosto normální, a můžete ho používat i déle. Pravděpodobně si sami všimnete stavu, kdy rostoucí miminko začne více vnímat svět, a kabel u postýlky, nebo přístroj na plence, začne jaksi překážet.

Co když monitor dechu zahlásí

V drtivé většině případů bývá poplach falešný. To neznamená, že je to důvod k ignorování, to by pak monitor dechu postrádal smysl. Netřeba tedy říkat, že v případě poplachu urychleně zkontrolujte dítě. A teď nepříjemné téma, je však nutné ho probrat – co když dítě opravdu nedýchá? Zkuste ho „probudit“. Většinou to nebývá problém a budete jednat instinktivně. Musí se probrat ihned, pokud tomu tak není, neprodleně volejte 155 popř. 112 a zahajte resuscitaci. Případné bližší instrukce najdete v příbalovém letáku, jenž bývá součástí balení.
Zdroj foto: Andrii Orlov / Shutterstock.com

Pravděpodobnost je mizivá, ale…

Teď už máte dostatek informací, abyste si obrázek o monitorech dechu udělali sami. Já osobně jsem člověk, který má radši jistotu. Je lepší se uskromnit v jiných oblastech života a pořídit si věc, co může zachránit lidský život. Pravděpodobnost, že by se něco stalo, zvlášť máte-li zdravé dítko, je opravdu mizivá. Přesto to malinkaté procento by mohlo způsobit, že byste zbytek života strávili litováním a výčitkami. Nenechte však černé myšlenky, aby vás ovládaly. Myslete pozitivně!
Zdroj: healthline.com, babylist.com,
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.