Monitor dechu – malý elektronický hrdina

Je monitor dechu přístroj opravdu nezbytný pro záchranu života miminka? Či jen straší nastávající matky? Koupit či nekoupit? Podíváme se na různá provedení monitoru dechu, a jak ho případně získat i v případě omezených financí.

Monitor dechu je elektronický přístroj, který má ochránit novorozeně před náhlým úmrtím. Ačkoliv se o hlavních příčinách SIDS (Sudden infant death syndrome, česky Syndrom náhlého úmrtí kojenců) vedou spory, přičítá se mu nejvíce právě zástava dýchání. V tomto případě vystupuje na světlo elektronický hrdina – monitor dechu. Jak to s ním doopravdy je? Nestraší matky s bouřícími se hormony zbytečně?

Koupit či nekoupit?

Tento malý zachránce miminek hlídá nejen zástavu dechu, ale i jeho nepravidelnost. Přesto rozpoutává diskuze protichůdných názorů. „Když jsem byla já malá, žádný monitor dechu jsem nepotřebovala!“. To ano, a dříve také žádné monitory dechu nebyly. Jenže, ač se o tom možná nemluvilo, k nějakému úmrtí sem tam došlo. Ale abychom nemalovali bubáky na zeď, SIDS postihne opravdu velmi mizivé procento miminek. Přesto tu malinké riziko je, a říkám si, zda je morální o něm psát. Je známý fakt, že v těhotenství (a i krátce po něm) se ženě bouří hormony, mateřský pud se stává silnějším, a je tedy zřejmé, že každá matka bude chtít, aby se jejímu potomkovi nic nestalo. I když je pravděpodobnost téměř mizivá, může to způsobit značný stres. Zároveň bych si nevzal na triko, psát tu o tom, že monitor dechu je zbytečnost.

Zdroj foto: FamVeld / Shutterstock.com

Co povídají o monitoru dechu lékaři? Pár kusů naleznete už v samotné porodnici. Kdy se doporučuje monitor dechu používat? Rady od doktorů zní, že monitor dechu je žádoucí především pro předčasně narozené děti, či v případě, že má novorozenec dýchací či srdeční komplikace. Rozhodně se nemá zbytečná starost přehánět. Ale znáte to, když nějakou myšlenku nemůžete pustit z hlavy, v tom případě je lepší oželit pár stovek a monitor dechu pořídit.

Monitor dechu pod matraci, na plenu, i jako součást chůvičky

Monitor dechu je propracovaný přístroj, přesto jeho základní funkce je jednoduchá. Obsahuje snímač, ten snímá dech dítěte, a vyhodnocovací jednotku s alarmem, jenž nás má varovat nastanou-li komplikace. Jestliže bychom měli nějak rozlišit typy provedení monitoru dechu, bylo by to tyto:

Deskový monitor dechu

Toto provedení má snímač řešený jako desku, co se dává pod matraci nebo zavinovačku. Jedná se o nejrozšířenější typ. V případě rozhodnutí pro tuto variantu, dbejte na doporučenou šířku (resp. výšku) matrace. Kromě nepříjemných falešných poplachů by mohlo dojít až k nesprávné funkci. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost desku složitě přenášet. Pro lepší komfort je možné pořídit desek více.

Monitor dechu na plenku

Výhodou tohoto typu je, že se dá snadno přenášet. Máte-li však živější miminko, je vzhledem k jeho velikosti monitor poněkud větších rozměrů, a může mu tak v pohybu překážet.

Monitor dechu se spacím pytlem

Malé dítě zabalíte do příjemného spacího pytle. Nabízí tak více možností snímání tělesných funkcí – kromě dechu můžete tak snímat například i teplotu, a navíc v zimě spacák příjemně zahřeje.

Monitor dechu pro dvojčata

Pakliže někoho příroda obdařila hned dvakrát, hledá způsob, jak vyřešit dvojí hlídání. Nejčastěji se to tedy řeší deskovým monitorem, co má možnost připojit dvě desky. Ty bývají součástí výhodného balení.

Chůvička s monitorem dechu

Pořizovací cena tohoto řešení je o něco vyšší, ale je ideální volbou pro ty, kteří se snaží najít komplexní řešení. Eliminujete tak celkové množství elektroniky v bytě. Na druhou stranu, samotnou chůvičku využijete déle než monitor dechu, tak je pak otázkou, jestli tato investice není zbytečná. Záleží na rozhodnutí konkrétního člověka. V tomto případě dbejte na dosah protikusu, zvlášť máte-li s ním v plánu chodit někam dál.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Tipy pro nákup

Vybírejte dle svého uvážení. Zajímejte se o způsob upozornění, bývá totiž dvojí: světelné a zvukové. Většinou bývá řešení kombinací těchto dvou, tzn. že když je vše v pořádku, problikává nebo svítí světýlko. Pokud by došlo k nějaké komplikaci, zazní zvukový signál, někdy i hlasitější, protože kromě varování směřovaného k vám, může dojít i k probuzení dítěte. Můžete ocenit také další senzory, jako je senzor teploty těla, pohybu, polohy těla či dokonce pádu. Nabízená vibrace může dítě uklidňovat. Pokrokoví rodiče ocení propojení s aplikací v chytrém telefonu pomocí Bluetooth. Cena monitoru dechu začíná na 2000 Kč, známější a ověřené typy stojí okolo 3000 Kč. Za opravdu promakané monitory, sloužící zároveň jako chůvičky a přenášející dokonce i obraz, zaplatíte 5000 Kč a více.

Jak ušetřit i v tomto případě

Rádi šetříte, anebo nepatříte mezi movitější? Zde je několik triků. První, nejbezpečnější metodou, je koupit nové zařízení, a to potom přeprodat dál. Dejme tomu, že se dá použitý monitor dechu přeprodat dál o 1000 Kč levněji než nový kus. Někdy je však vhodnější si monitor nechat pro případné další potomstvo, anebo si zvýšit karmu tím, že ho darujete nadcházející mamince z rodiny či přátel.

Když byla řeč o bazaru, i tam můžete najít mnoho použitých kusů, co se dají koupit za velice příznivou cenu. Na 99,9 % všechny fungují, jak mají (kdo by se taky vystavoval riziku prodat nefunkční přístroj tohoto druhu), přesto by v tomto případě nebylo od věci si nechat takovýto monitor dechu zkontrolovat (ne zkalibrovat – kalibrují se speciální měřící přístroje) v autorizovaném servisu. Kouknou se na funkčnost snímače a vyhodnocovací elektroniky. Ptejte se na stáří monitoru a případnou záruku.

Různé nadace a centra nabízejí možnost si monitor dechu zapůjčit. Vyjde vás to na pár desítek korun měsíčně, které vám navíc může uhradit pojišťovna. Stačí se jen poptat v okolí, hledat na internetu, zeptat se ve vaší zdravotní pojišťovně nebo dětského doktora.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Do kdy používat monitor dechu

Nikdo vám neřekne přesnou dobu, do kdy monitor dechu používat. Obecně se tvrdí, že pokud už ho máte, je dobré ho používat alespoň prvních 6 měsíců života dítěte. Někteří tvrdí dokonce 1 celý rok. Jestliže máte o své dítko starost, je to naprosto normální, a můžete používat monitor i déle. Pravděpodobně si sami všimnete stavu, kdy rostoucí miminko začne více vnímat svět, a kabel u postýlky, nebo přístroj na plence, začne jaksi překážet.

Co když monitor dechu zahlásí

V drtivé většině případů bývá poplach falešný. To neznamená, že je to důvod k ignorování, to by pak monitor dechu postrádal smysl. Netřeba tedy říkat, že v případě poplachu urychleně zkontrolujte dítě. A teď nepříjemné téma, je však nutné ho probrat – co když dítě opravdu nedýchá? Zkuste ho „probudit“. Většinou to nebývá problém a budete jednat instinktivně. Musí se probrat ihned, pokud tomu tak není, neprodleně volejte 155 popř. 112 a zahajte resuscitaci. Případné bližší instrukce najdete v příbalovém letáku, jenž bývá součástí balení.

Pravděpodobnost je mizivá, ale…

Teď už máte dostatek informací, abyste si obrázek o monitorech dechu udělali sami. Já osobně jsem člověk, který má radši jistotu. Je lepší se uskromnit v jiných oblastech života a pořídit si věc, co může zachránit lidský život. Pravděpodobnost, že by se něco stalo, zvlášť máte-li zdravé dítko, je opravdu mizivá. Přesto to malinkaté procento by mohlo způsobit, že byste zbytek života strávili litováním a výčitkami. Nenechte však černé myšlenky, aby vás ovládaly. Myslete pozitivně!

Zdroj foto: Andrii Orlov / Shutterstock.com

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací