Vůně interiéru: Vyzkoušejte sílu difuzéru nebo aromalampy

Nové bydlení, stylový nábytek … ale něco, co vytvoří z vašeho bydlení dokonalý domov stále chybí? Napadlo vás někdy, že právě vůně interiéru ovlivňují to, jak se doma cítíte?

Zdroj foto: Syda Productions / Shutterstock.com

Trik spočívá ve výběru správné vůně do každé místnosti, které mají svá pravidla k ucelení příjemné atmosféry. Nevěříte?

Předsíň

První dojem je vždy nejdůležitější, a právě předsíň je místem, kde by měla na každého dýchnout hřejivá vůně domova. Tu snadno docílíte pomocí dřevitých tónů, jako je cedrové nebo agarové dřevo či třeba i kůže. Pokud ale nejste příznivcem těchto vůní a máte rádi spíše něco exotičtějšího, co vás nabudí hned při vstupu do domu, rozhodně sáhněte po citronovém nebo grapefruitovém aroma. Všechny zmiňované vůně vám pomohou dobít energii po náročném pracovním dni, navodí vás k relaxaci a zklidní vaši mysl.

Obývací pokoj

Osvěžující a příjemnou atmosféru evokují sladké a květinové tóny. A kde jinde tyto vůně využít než v obývacím pokoji, místě, kde se schází celá rodina, návštěvy a kde trávíte nejvíce času? Pro tyto prostory je ideální vůně šeříku, zeleného čaje, levandule nebo jasmínu.

Kuchyně

Vybrat vůni do kuchyně je často velký oříšek. Právě v kuchyni a jídelně je zapotřebí dodržovat jistá pravidla. Všichni víme, že kuchyně je místem, kde se snoubí vůně a chutě z připraveného a podávaného jídla, tudíž by nic nemělo narušovat vůni jídla. Ovšem na druhou stranu by měla vůně interiéru eliminovat různé pachy a výpary při vaření. Ideálním řešením jsou citrusové vůně, které schopnost pohlcovat pachy mají.

Koupelna

Ovocné tóny, jako například meruňka, fík a broskev, dodají vaší koupelně svěží vůni, která je pro koupelny a toalety typická a žádoucí. Kromě ovocných tónů jsou také vhodné vůně moře či různých bylinek.

Ložnice

Ložnice je místem relaxace, potěšení a odpočinku, místem, které vás zbaví stresu a úzkosti. Vůně by měly korespondovat s atmosférou a účelem ložnice. Proto vybírejte takové tóny, co podpoří vaše usínání, dodají relaxační atmosféru či povzbudí touhu po partnerovi. Levandulí a meduňkou rozhodně nic nezkazíte.

Zdroj foto: PV productions / Shutterstock.com

Pracovna

Znakem pracovny by měla být soustředěnost, produktivita a jasná mysl. Vůně s tóny kardamomu, pačule či vousatky jsou pro pracovní místnosti ideální.

Mezi další kritéria pro výběr vůně do vašeho obydlí patří také velikost místnosti a typ vonného média. Víte, kdy použít svíčku, kdy difuzér a jaké jsou nejčastěji používané vonné osvěžovače?

1.   Vonné svíčky

Svíčky milujeme všichni, hlavně nyní, kdy se za okny honí všichni čerti. Vonné svíčky jsou vhodné jak do velkých prostor, tak i do těch malých. Krásně provoní místnost, a kromě toho svým teplým a blikajícím plamínkem dodají dané místnosti útulnou atmosféru. Nevýhodou je, že je nesmíte nechat bez dozoru a musíte si dát pozor, abyste je neumístili na nevhodné místo. Nikdy svíčky nezapalujte v blízkosti záclon a závěsů, a také je dejte z dohledu dětí a vašich domácích mazlíčků.

2.   Difuzéry

Aroma difuzér se stal v poslední době velkým hitem. A není se čemu divit, kromě vůně svým designovým provedením totiž ozdobí každou místnost. A co to vlastně difuzér je? Difuzér je jakási obdoba vonné tyčinky, avšak s tím rozdílem, že stébla (ratanová či bambusová) jsou ponořena do vonné esence, kterou nasátím pozvolna uvolňují do svého okolí. Difuzéry jsou vhodné spíše do menších prostor, ovšem pokud narazíte na nějaké větší provedení, nebojte se je použít ani ve velkých místnostech.

3.   Elektrické strojky a strojky na baterie

Principem těchto osvěžovačů je jejich zapojení do elektrické zásuvky nebo pořízení baterií. Velkou výhodou je regulace intenzity vůně a její dlouhotrvající účinek.

4.   Spreje

Mezi nejpoužívanější a nejklasičtější osvěžovače patří ty sprejové. Ty se však používají spíše na rychlé provonění prostoru, tudíž jejich výdrž je velmi nízká.

5.   Aromalampy

Aromalampy mají ve světě svou dávno historii. Fungují na principu odpařování se esenciálního oleje a vody po zapálení čajové svíčky. Kromě vůně, kterou aromalampy dodávají, často také zvlhčují vzduch. Doporučujeme volit oleje pouze přírodní.

Používáte vůně v domácnostech nebo jsou vám cizí? A jaké jsou vaše oblíbené?

Zdroj: lifestyleasia.com, qanvast.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.