Chování včel je užitečný koníček: Jak začít a co všechno potřebujete pro začátek?
Včelaření není těžký koníček. Pokud se dobře připravíte a pro včely najdete vhodné místo, můžete se brzy začít těšit z úspěchů. Včely jsou pro nás velmi důležité, díky nim kvetou stromy, keře i květiny – a my pak máme med. Pokud vás chování včel tedy táhne, určitě neváhejte a pusťte se do toho.
Kolik včelstev mít do začátku?
Hned pro začátek je důležité najít vhodné místo pro chování včel, kde by mohly úly být, jako třeba velká zahrada, kousek louky nebo kraj lesa. Sehnat budete muset i úly, do těch v začátku budete investovat nejvíce peněz, je možné ale pořídit úly i od jiného včelaře, který se svým koníčkem už končí. Začínat by se ideálně mělo alespoň se čtyřmi včelstvy.
Pořízení jednoho nebo dvou včelstev je příliš málo, musíte počítat s tím, že ne všechna včelstva mohou přežít zimu, navíc byste ani neměli se svým koníčkem žádnou práci. Pořízení více jak pěti včelstev je pro začátečníka ale až příliš.
Kde včelstvo získat?
Hned ze začátku je dobré přidat se do včelařského spolku, který je nejblíže vašemu bydlišti.
- Díky tomu můžete získat cenné rady a podělit se s ostatními o zkušenosti.
- Hlavně pro začátek získáte užitečnou oporu.
- Při pořizování včelstev se bude hodit kontakt na domovskou včelařskou organizaci, právě od ní si pořiďte svá první včelstva.
Začínat s tímto koníčkem je nejlepší na jaře, popřípadě v létě. Pokud si včelstvo pořídíte až na podzim, už nebudete mít příliš práce, protože včely přes zimu potřebují jen odpočinek a nesmí být rušeny. Na podzim se už jen odstraňují krmítka a včelstvo se připravuje na zimu.
Kam s úly?
Důležité je rozhodně i umístnění samotných úlů. Ty by měly být v dostatečné blízkosti pylodárných a nektarodárných rostlin, včely by to neměly mít k rostlinám příliš daleko. Úly je pak dobré mít na jižní straně, aby na ně svítilo sluníčko, ovšem musí být pod stromy, aby na ně padal i stín. Je to proto, že v zimě včelám pomáhá sluníčko udržovat teplotu v úlu, a v létě je stín stromu pak pěkně chladí. To vytváří pro ně ideální podmínky pro život.
Pozor ale i na dostatečnou vzdálenost. Asi 8–10 metrů od úlů by neměl být žádný pohyb, jde o místo nebezpečné, kde se včely ve velkém vyskytují, což by mohlo ohrozit především děti nebo osoby alergické na včelí bodnutí. Když se ale rozhodnete včelí úl postavit až příliš daleko, počítejte s tím, že k němu budete muset chodit a občas sebou nosit i těžké předměty, i takové plásty s medem se docela pronesou.
Chraňte se!
Včelařství je nádherný koníček, může být ale plný radosti i bolesti. Nezapomeňte tak na ochranné pomůcky, když se budete u úlu pohybovat. Měli byste na sobě určitě mít klobouk s ochrannou síťkou, rukavice, a pokud se chcete chránit kompletně, tak pouvažujte i o nákupu včelařské kombinézy. Kombinézu je vhodné pořizovat větší, aby byla volná, jen tak nepronikne včelí žihadlo až na kůži.
Chování včel je krásným koníčkem, nové znalosti budete muset získávat postupně. A před tím, než se do chovu včel pustíte, nějaké teoretické znalosti o včelách si určitě nastudujte.