Trekingové hole: Jejich praktické využití oceníte na túře i na procházce. Poradíme vám, jak vybrat ty správné

Pokud milujete turistiku a pohyb v přírodě a toulání se po horách, součástí vaší výbavy by měly být i trekingové, někdy taktéž nazývané trekové hole. Proč si je pořídit, k čemu slouží, jaké jsou jejich hlavní přednosti a podle čeho si vybrat ty pravé?

Zdroj foto: Peakstock / Shutterstock.com

Pro větší bezpečí

Leckdy při turistice narazíte na nerovný a nezpevněný povrch.

  • Zejména v kombinaci se strachem z výšek může být pohyb v takovém terénu nebezpečný.
  • A právě v takových případech přichází na řadu trekingové hole. Budou totiž vaší oporou a zlepší vám stabilitu.
  • Tím bude každá vaše výprava do hor bezpečnější, protože hole zabrání případným pádům a zraněním. A představte si, o kolik snazší bude s jejich pomocí zdolávání potoků.

Pro lepší výkon a zapojení rukou

Při turistice využíváte většinou pouze nohy, ale s pomocí hůlek můžete do pohybu zapojit také horní část těla. Tím si posílíte ruce i ramena. A pohyb tak navíc bude i jednodušší, protože díky zapojení celého těla ujdete mnohem delší vzdálenosti a budete mít i mnohem lepší fyzičku.

Praktické i během kempování

Možná by vás to nenapadlo, ale trekingové hole mají své využití i při kempování v přírodě. Po celodenní chůzi je tedy rozhodně nezahazujte do kouta, ale použijte je například místo kůlu při natahování plachty.

Skladnost je prioritou

Důležitým parametrem při výběru těch správných trekingových holí je jejich skladnost, aby se vám pohodlně vešly do batohu. Záleží tedy na tom, jakou maximální délku mohou hole ve složeném stavu mít a dbát na to, při jejich výběru.

Zdroj foto: Olena Viktorova / Shutterstock.com

Správná délka při chůzi

Existuje několik systémů, díky kterým se dá přizpůsobit délka holí. Takže si vždy můžete jejich délku přizpůsobit tomu, co potřebujete. Správně nastavenou délku holi poznáte podle toho, že když ji držíte kolmo k zemi, hůl se dotýká země a vy máte ruku před sebou, vaše rameno a předloktí svírá pravý úhel.

Který materiál vám nejvíce vyhovuje?

A v neposlední řadě je důležitý i materiál, ze kterého jsou hole vyrobeny. Ten ovlivňuje vlastnosti holí, jejich odolnost i hmotnost. Rukojeť z gumy neabsorbuje pot, při delší chůzi vám kvůli ní mohou na rukou vzniknout puchýře, a časem se opotřebuje. Hole s gumovou rukojetí jsou proto vhodné pro občasné použití.

Pěnové rukojeti na rozdíl od těch gumových umí pot absorbovat, tlumí otřesy, ke kterým při chůzi dochází, jsou lehké a velmi odolné. Poslední variantou jsou rukojeti korkové. Ty jsou antialergenní, lehké, formovatelné, ale zároveň také nejdražší ze všech typů rukojetí.

Pokud vás pořízení trekingových hůlek zlákalo, buďte při jejich výběru důslední, vyzkoušejte si je a ověřte si, že vám perfektně padnou do ruky a nikde vás netlačí. Pro snížení tření mezi rukojetí a dlaní je možné pořídit si i rukavice.

Přečtěte si také více o kempování v jiném stylu – glamping

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.