Tchýnin jazyk: Vše o pěstování, přesazování i množení

Tchýnin jazyk je nenáročná pokojová rostlina, která se dnes těší velké oblibě. Jak pěstovat tchýnin jazyk a zda je tahle pokojovka opravdu jedovatá si vysvětlíme v článku.

Interiér bytu si lze vylepšit i pořízením pokojových rostlin. Jsou příjemným zpestřením obydlí, dodají mu na nápaditosti a zajímavosti. Některé pokojovky jsou na pěstování náročné, potřebují časté zalévání a ostatní péči, což může často zastrašit ty, kteří neoplývají časem nazbyt. I pro ně však existují rostliny, které jim udělají radost. Jednou z nich je květ tchýnin jazyk. Jaká pravidla je třeba dodržet při jeho pěstování?

Tchýnin jazyk
Zdroj foto: Svetlana Glazkova / Shutterstock.com

Tchýnin jazyk druhy

Sansevieria je rodem vytrvalých rostlin, jež jsou příbuzné agáve. Z rodu Sansivieria pochází dalších přibližně 70 druhů. Starší české pojmenování je také tenura. Do tohoto rodu patří i oblíbená pokojová rostlina Sansevieria trifasciata, pro niž se vžil název tchýnin jazyk. Je nenáročná a velmi odolná a v minulosti snad nechyběla v žádném bytě. V současné době dochází k její renesanci, protože svými nároky na pěstování potěší každého, kdo třeba často cestuje a zanechává svůj byt prázdný. Vydrží bez vody klidně i týden, přeschnutí substrátu této rostlině příliš nevadí.

Léčivka i rostlina pro výrobu lan

Tenury pocházejí z Afriky, rostou v Keni i Tanzanii. Najdete je ovšem i na Arabském poloostrově, v Indii, Srí Lance nebo Barmě. Milují subtropické oblasti. Pěstují se na plantážích kvůli technickému vláknu, které lze z nich získat. To dobře konkuruje jutě i sisalu a vyrábějí se z něho lodní lana, rybářské sítě i hrubě textilie, které odolávají vodě.

Jako pokojová rostlina se nejčastěji pěstuje tchýnin jazyk (lat. Sansevieria trifasciata). Existují i panašované kultivary se žlutým okrajem listů nebo s listy s příčnými krémovými pruhy. Je to odolná a velmi skromná květina, která se hodí i pro začátečníky. Když chcete něco menšího, můžete si vybrat zakrslý tchýnin jazyk.

Je tchýnin jazyk jedovatý?

Tenury obsahují ve slizu látky, jež působí antisepticky. Některé druhy se proto využívají při první pomoci. Pozor je třeba si dávat na to, aby listy tenury nezačaly konzumovat vaše děti. Tchýnin jazyk je jedovatá rostlina. Požití listů může způsobit nevolnost, potíže s trávením a zvracení

tchýnin jazyk pěstování
Zdroj foto: CoinUp / Shutterstock.com

Jak tchýnin jazyk pěstovat?

Dokáže si poradit s řadou pěstebních chyb, přesto si zaslouží, aby se jich jejich pěstitelé vyvarovali. Péče o tchýnin jazyk není nároční a zvládnete ho jistě i u vás doma.

  • Rostlině se bude dařit na rozptýleném světle. Nevadí jí ani polostín. V zimě je ideálním místem okenní parapet na východní nebo západní straně. Přes léto může teplota vystoupat až k 25 °C, v zimě by se ale měla pohybovat okolo 14 °C. Tenury si šikovně poradí i s ústředním topením.
  • Co se zálivky týká, tak méně je někdy více. Je ideální pokojovkou pro zapomnětlivé. Opravdu tato rostlina nemá ráda přemokřený substrát, mohly by jí uhnít kořeny a začala by chřadnout. Mezi jednotlivými zálivkami necháme zeminu proschnout a pak jí teprve dopřejeme další dávku vody. V zimě ale zalévání tchýninho jazyka omezíme na jednou za dva týdny.
  • Hnojíme pouze v letním vegetačním čase od května do srpna tekutým hnojivem pro pokojové rostliny, které jednou za měsíc přidáme do zálivky. Použít lze i hnojivo na sukulenty. Pokud bychom rostlinu tchýnin jazyk hnojili častěji, riskujeme nedostatečné vybarvení listů, ale rostlina se odvděčí bujným růstem.
  • Listy této pokojové rostliny velmi často přitahují prach. Proto je čistíme, ale nerosíme, protože to není nutné.

Tchýnin jazyk přesazování

Tchýnin jazyk mělce koření, více mu vyhovuje spíše mělká a širší nádoba. Mladé rostliny přesazujeme každým rokem na jaře, starším stačí přesazování jednou za tři roky. Nádoba by měla mít na dně drenáž v podobě štěrku, keramzitu nebo drobných kamínků. Jako vhodná zemina se jeví směs drnovky, listovky, rašeliny, hlíny a písku v poměru 2:2:1:1:1.

Tchýnin jazyk množení
Zdroj foto: Mike_shots / Shutterstock.com

Tchýnin jazyk množení

Jak množit tchýnin jazyk? Má kořenové oddenky a díky němu lze tyto rostliny velmi dobře množit. Prostě je při přesazování od sebe oddělíte a zasadíte každou zvlášť. K množení tchýninho jazyka je ale možné využít také řízkování. Vezmete dlouhý list, který ostrým nožem nakrájíte na více částí, z nichž vypěstujete novou rostlinu. Řízky tchýninho jazyka můžete dát do suchého písku a přiklopit zavařovací sklenicí, díky příznivému mikroklima rostliny brzy zakoření. Nebo ho nasadíte do substrátu do hloubky asi 1 centimetr. 

Pokojovou rostlinu tchýnin jazyk ocení každý, kdo zapomíná na zálivku nebo bývá často pryč z domu.

TIP: Pokud máte rádi pokojové rostliny vyzkoušejte lopatkovec. Není náročný na pěstování.

Tipy na další pokojové rostliny

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.