Ledviník je nejoblíbenější kapradinou. Jak o ní pečovat?

Kapradiny zažívají novodobou oblíbenost v českých interiérech díky minimalistickému stylu i přírodním prvkům, které jsou moderní v dnešních domácnostech. Jednou z nejoblíbenějších kapradin českých domácností je rozhodně ledviník ztepilý. Zjistěte více o této nádherné rostlině.

Čím je zajímavý ledviník?

Ledviník ztepilý, svým originálním názvem Nephrolepis exaltata, je oblíbenou kapradinou díky své přizpůsobivosti ve všech interiérech. Hodí se totiž do běžných pokojů i tmavých místností, jelikož tato rostlina nepotřebuje denní světlo ke svému prospěšnému životu. Zvlněné kraje vícenásobných listů vypadají romanticky a něžně, dodají celému interiéru úplně nový nádech.

ledviník pěstování
Zdroj foto: Menno van der Haven / Shutterstock.com

Listy jsou krásně něžné a svým sklonem dolů působí skoro převislým dojmem, což dodává na zajímavosti celé rostlině. Jediné, co rostlina k životu potřebuje, je vlhkost a časté rosení celé květiny. Rostlina vypadá nádherně na vyšším podstavci nebo v zavěšeném květináči. Díky vlhkosti je kapradina přímo stvořená pro dekoraci koupelen.

Pěstování ledviníku

Hlavním důvodem, proč ledviník miluje vlhký prostor, je původ této oblíbené rostliny. Pochází totiž z tropických oblastí, kde v opravdu vlhkém prostředí dokáže dorůst až 75 centimetrů. Ke svému dobrému životu nepotřebuje mnoho prostoru, proto nemá žádné velké nároky.

ledviník
Zdroj foto: Coplay / Shutterstock.com

Jak pečovat o ledviník?

Pokud chcete ledviníku dopřát ty nejlepší vlastnosti, pak je možné nastavit teplotu místnosti mezi 15 až 21 °C v letních měsících, a v chladnějším období by neměla klesnout teplota pod 15 °C. Pokud by teplota klesla ještě níž, pak hrozí rostlině umrznutí. Přes letní období je nutné hojně zalévat i zvlhčovat celou rostlinu, v zimě však není hojná zálivka potřebná.

Platí tedy jednoduché pravidlo pro správnou péči. Stačí udržet dostatečnou vláhu, vlhké prostředí a květina se vám odvděčí krásou něžným lístečků.


Tipy na další pokojové rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.