Sukulenty doma: Jaké druhy jsou nejoblíbenější?

Sukulenty jsou velmi moderní a zajímavé rostliny, které mohou skvěle ozdobit nejen vaši zahradu nebo terasu. Tyto nenáročné rostliny se totiž skvěle hodí také do interiéru.

Zdroj foto: Followtheflow / Shutterstock.com
Zdroj foto: Followtheflow / Shutterstock.com

Takže je můžete použít jako perfektní dekoraci. Které druhy jsou ty nejméně náročné a zároveň nejkrásnější? Podívejte se na zoubek těmto krásným rostlinám.

Sukulenty

Sukulenty původně pocházejí z teplých krajů, to však neznamená, že si je nemůžete vypěstovat i v našich podmínkách. Tyto rostliny jsou dužnaté, díky tomu mají výbornou schopnost zadržování vody „na horší časy“. Sukulenty sice málokdy kvetou, to vám však vynahradí zajímavým vzhledem samotné rostliny. Nejznámějšími druhy jsou například oblíbené kaktusy. Pokud však nemáte rádi pichlavé rostliny, můžete vybírat i z jiných druhů.

Právě díky tomu, že pochází z tropů, mají vybudovanou skvělou schopnost přežít jakékoliv podmínky, a jsou tak velmi nenáročné na pěstování. Stačí je zalévat jen jednou za čas, ale vydatně.

Správná půda pro sukulenty

Pokud si půjdete pro první sukulent do hobby marketu nebo květinářství, nejspíš jej koupíte v klasickém substrátu, do něhož prodejci zasazují všechny květiny.

  • Tento univerzální substrát je sice vhodný pro všechny květiny, ne však na dlouhou dobu.
  • Doma je tedy nutné sukulent přesadit co nejdříve do přirozeného prostředí pro rostlinu.
  • Tím nejlepším substrátem proto bude imitace pouště.
  • Křemičitý písek spolu s dalšími minerály namixovaný se zemitým substrátem bude tou pravou volbou pro kaktusy i sukulenty.

Vhodné prostředí

Jelikož sukulenty ve svém přirozeném prostředí rostou na vyprahlých pláních a na přímém slunci, je zřejmé, že tyto rostliny přímo vyžadují a milují sluneční paprsky. Dopřejte jim to a umístěte je na slunečné místo, kde svítí přirozené světlo co nejdelší dobu. Pro takový případ najděte jižní místo u okna, tam se bude sukulentům nejlépe dařit.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Dělení sukulentů

Kaktusy jsou velmi oblíbenými pokojovými rostlinami, které dodají interiéru na zajímavosti. Některé z nich umí dokonce efektivně čistit vzduch v interiéru, a tak jsou prospěšné nejen jako dekorace, ale také pro vaše zdraví. Kaktusy a sukulenty dělíme na tři druhy:

  • Teplomilné – Ty potřebují teplotu nad 15 °C a rostou neustále, nemají období vegetace a klidu. Mezi tyto typy patří známá Aloe vera, Gasteria, Senecio, Melocactus, Kalanchoe nebo Pleiospilos.
  • Chladnomilné – Rostou nejlépe v teplotním rozmezí 5-10 °C, denní světlo však potřebují neustále. Mezi tento typ patří téměř všechny kaktusy.
  • Mrazuvzdorné – tyto typy sukulentů se hodí pouze na venkovní pěstování, pokojová teplota nebude tou správnou volbou. Mezi ně patří například Opuntia nebo Escobaria missouriensis.

Tyto zmíněné druhy jsou nejen sukulenty, ale také kaktusy. Pokud se ale chcete zaměřit na veškeré nepichlavé dužnaté rostliny se zajímavým tvarem nebo barvou, budete potřebovat znát ještě jedno rozdělení. Podle něj si totiž vyberete ten nejlepší sukulent právě pro vás a váš vkus.

  • Agávovité – Mezi tyto druhy sukulentů patří oblíbená juka, bohyška a agáve. Například agáve je známá svými špičatými konci, její barva může postoupit až do stříbrné. Zamilujete si ji pro jednoduchou péči a zaoblený tvar, který skvěle sladí celkový dojem interiéru.
  • Pryšcovité – Nejznámějším sukulentem této kategorie je pryšec, který se vám zalíbí svým drobným a jemným vzhledem i svěží zelenou barvou. Dalším druhem je také dávivec, který navíc umí nádherně kvést.
  • TlusticovitéTlustice patří mezi ty nejvíce oblíbené sukulenty, dalším druhem této kategorie jsou také dužnatka.
  • Šruchovité – Nejznámějším druhem je samozřejmě šrucha, která si vás zaujme drobnými, zaoblenými, dužnatými listy.

A jaké rostlinky máte doma vy?

Zdroj: britannica.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.