Sušička na prádlo: Dle čeho vybrat tu správnou?

Sušička na prádlo je spotřebičem, který jistě využije každá domácnost. Jedná se o užitečného pomocníka do domácnosti, podle čeho však vybírat a na jaké parametry se zaměřit?

Sušička prádla má velké množství výhod. Usnadní proces praní prádla, ušetří mnoho času a místo vám nebude zabírat sušák s prádlem. Kromě těch výše zmíněných mezi ně patří například také možnost v sušičce rychle vysušit boty nebo jemné oblečení, co si žádá komfortní péči.

Proč si pořídit sušičku prádla?

Kromě běžného prádla, kdy ušetříte čas a prostor, si můžete do sušičky pořídit také sušicí koš, který se uvnitř sušičky, narozdíl od bubnu, netočí. Díky tomu můžete beze strachu z poničení sušit boty, oblečení z drahého materiálu, či plyšáky.

Standardní je u sušičky plnění zpředu, a to z toho důvodu, že často je nejlepším řešením prostoru umístit sušičku na pračku, díky čemuž tak získáte komfortní způsob plnění. Proto neuvidíte moc často sušičku prádla s vrchním plněním.

Jestliže se rozhodnete tyto dva spotřebiče postavit na sebe, je důležité pořídit také takzvaný spojovací mezikus, který upraví postavení sušičky na pračce. Navíc může sloužit také jako korektura, pokud se rozměry obou spotřebičů liší.

Pračka a sušička v jednom

Na trhu se nabízí také varianta kombinace pračky se sušičkou v jednom spotřebiči. Výhodou může být ušetření prostoru v místnosti, více výhod to však bohužel neskýtá. Nevýhodou je například vyšší spotřeba vody, navíc má sušička často nižší kapacitu než pračka, z toho důvodu se může stát, že po vyprání budete muset část prádla vyndat a usušit ji až později. Jestliže však máte malý byt, pak může být kombinace pračky a sušičky elegantním řešením.

Sušička
Zdroj foto: Zivica Kerkez / Shutterstock.com

Vliv sušičky na prádlo

Kromě výše zmíněných výhod nabízí sušička i další plus. O prádlo se totiž stará. Rychlým usušením prádlo zůstane svěží, nemusíte se tak bát, že by špatně uschlo a zatuchlo. Výhodou oproti sušení na sluníčku je, že v sušičce si prádlo zachovává své barvy. Pro alergiky pak může být sušení prádla venku nevhodné i z důvodu různých alergenů.

Dalším plusem sušičky je účinný filtr, který oblečení zbaví vlasů, zvířecích chlupů i žmolků. Jestliže tedy máte domácího mazlíčka, sušičku zaručeně oceníte. Navíc pro ty, kteří nemají v oblibě žehlení, přináší sušička skvělé řešení, většinu prádla po vytáhnutí nemusíte žehlit, stačí ho za tepla důkladně poskládat.

Jakou sušičku vybrat?

Z technologického hlediska lze sušičky rozdělit do dvou kategorií, a to:

  1. kondenzační,
  2. ventilační.

Odlišnost spočívá ve způsobu odvádění vzduchu, což pravděpodobně na výsledku sušení nepoznáte, i přesto je však důležité se na tyto parametry zaměřit.

Mezi nejoblíbenější značky patří:

  • Sušička Beko
  • AEG sušička
  • Sušička LG
  • Sušička Whirlpool
  • Bosch sušička
  • Sušička Candy
  • Sušička miele
  • Samsung sušička

Přečtěte si také: Jak vybrat pračku?

Sušička
Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

Kondenzační sušička

Tento druh sušičky se hodí do domácností, kde se nepere moc často. Horká pára, co při sušení vzniká, se v tomto typu sušičky přeměňuje na vodu. Ta se pak může ukládat do zásobníku, ze kterého na konci cyklu vodu jednoduše vylijete, nebo lze vodu odvádět přímo do odpadu.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

Vhodnější pro ty, co perou pravidelně. V tomto typu sušičky totiž dochází rovnou k ochlazení horkého vzduchu, čímž se získává energie, a ta se znovu zužitkuje. Jedná se tak o velmi úsporný způsob sušení. Spotřeba oproti běžné kondenzační sušičce klesá až o 50 %, navíc je díky nízkým teplotám sušička opravdu šetrná ke tkaninám.

Parní kondenzační sušička

Tenhle druh pro vás bude ten pravý, pokud opravdu nemáte rádi žehlení. K sušení prádla totiž dochází pomocí horké páry, jež látkou pronikne. Díky tomu bude oblečení krásně provoněné a načechrané. Buben těchto sušiček se neotáčí, díky vlivu páry je navíc prádlo ihned vyrovnané. Výsledkem je tak svěží a krásně rovné prádlo, které nepotřebujete žehlit.

Ventilační sušička

Jinak nazývána také jako odvětrávací či odtahová, nasává vzduch, ohřeje ho, nechá ho vstřebat vlhkost, a následně ho vypustí ven. Z toho důvodu se příliš nehodí do běžné domácnosti, spíše do velkých prádelen, protože je vhodné vyvést odvod vzduchu z domu. Tyto sušičky jsou úspornější než kondenzační, vzduch se totiž ohřeje o mnoho snadněji než voda. Jestliže máte dostatečně velkou a moderní koupelnu, kde dokážete zařídit odvod vzduchu, pak je tento typ sušičky pro vás ideální.

Sušička na prádlo
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Parametry sušičky, dle nichž vybírat

Sušička má i mnoho dalších důležitých aspektů, které budou přímo ovlivňovat sušení prádla. Z toho důvodu byste je neměli opomínat a důkladně je promyslet dle toho, co od sušičky očekáváte. Jak vybrat sušičku prádla můžete rozhodovat podle dalších aspektů, jako jsou:

Kapacita bubnu sušičky

Velikost bubnu sušičky vybírejte dle toho, jak často a jaké množství prádla perete. Jestliže jste v domácnosti pouze dva, pravděpodobně si vystačíte se sušičkou o kapacitě bubnu do 7 kg. Pro běžně velkou rodinu se 2-4 členy se hodí větší sušička s objemem 7 až 9 kg. Sušičky s kapacitou bubnu větší než 9 kg se hodí pro velké rodiny nebo do domácností, kde se často pere povlečení či závěsy.

Rozměry

Sušička by v místnosti měla být umístěna ideálně tak, aby po stranách měla 5 centimetrů prostoru, vzadu pak alespoň 15 cm. Vždy se proto pečlivě dívejte na rozměry, abyste měli jistotu, že se vám sušička do místnosti bez problému vejde. Měla by být v místnosti, kterou lze dobře odvětrávat, tvoří totiž velké množství tepla a vlhka, což může velmi negativně ovlivnit malou místnost. Vyrábí se taky takzvaná slim verze sušičky, tedy úzká sušička prádla, ta však na trhu není tak rozšířená – není totiž příliš oblíbená.

Přídavné funkce

Sušička může mít celou řadu vychytávek, co vám péči o prádlo ještě usnadní. Může se jednat o fuzzy logic, tedy chytrý program. Ten pozná, jestli je prádlo už suché, a dle toho sušení zastaví, či prodlouží. Sušička může mít také funkci pro usnadnění či snížení potřeby žehlení. Dále se také může hodit krátký program pro odstranění pachů, kdy prádlo není špinavé, ale potřebuje osvěžit. Většinou se tedy nevyplatí pořizovat tu nejlevnější sušičku prádla, protože bude ochuzena o mnoho funkcí a nemusí zaručit dostatečnou kvalitu.

Vůně do sušičky

Pokud chcete, aby vám prádlo po sušení příjemně vonělo, tak existují různé vůně do sušičky. Nejedná se o klasické prášky nebo tekuté prostředky. Na výběr máte 2 nejčastější formy, jak dodat vůni prádlu v sušičce:

  • Vonné ubrousky do sušičky
  • Míčky do sušičky

Spotřeba sušičky

Sušička samozřejmě k práci potřebuje energii, proto je důležité volit ji i podle energetické třídy. Většinou bývala sušička prádla A++ kategorie, ty kvalitnější pak i A+++. V roce 2021 se měnilo označení energetických štítků a tak i ty sušičky s označením A můžete najít pod označením C nebo “horší”.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Náklady na sušení prádla

Otázkou je, na kolik financí takové sušení vyjde. Je pravda, že přináší velké množství výhod, a tak se může zdát, že se jedná o peněžně náročný spotřebič. Vše se samozřejmě odvíjí od kvality sušičky, četnosti sušení a vybraném programu. Jestliže zvolíte kvalitní sušičku, vyjde vás pravděpodobně kolem 18 000 Kč, roční náklady na provoz (počítáno 155 cyklů) tedy činí zhruba 730 Kč.

U levnějších sušiček je to pak zhruba 950 Kč. Rozhodně je tedy patrné, že se vyplatí učinit prvotní investici, a pořídit si kvalitní sušičku lepší energetické třídy, jelikož finance se vám pak budou každý rok vracet. Zatímco když ušetříte při pořizování tohoto spotřebiče, a zvolíte nižší kategorii, sušení vás přijde poměrně draho, a navíc nebude ani tak kvalitní.

Mohlo by se zdát, že sušička je zbytečným spotřebičem, prádlo přeci uschne i samovolně. Ona však zbaví váš byt vlhkosti ze sušáku, ušetří čas, a navíc není nad pocit, když ze sušičky vytáhnete čerstvě dosušené ještě teplé voňavé prádlo.

Navíc bude o prádlo šetrně postaráno, zbaví se v sušičce žmolků, vám odpadne starost žehlení a tento způsob sušení se také skvěle hodí pro alergiky, minimalizuje se totiž výskyt alergenů.

Zdroj: houselogic.com, goodhousekeeping.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.