Pračka je již součástí většiny domácností. Jak správně vybrat novou?

Automatická pračka je v dnešní době součástí většiny domácností. Na trhu existuje mnoho modelů a někdy je těžké se rozhodnout, která varianta je ideální právě pro vás. Každá domácnost je jiná, má odlišné požadavky, rozdílné nároky, a jiné možnosti – ať už finanční nebo prostorové. To jsou faktory, na které je třeba brát zřetel při výběru nové automatické pračky.

Jak velkou pračku a kapacitu bubnu vybrat

Na kolik kg prádla by měla pračka je jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru nové pračky. Jste velká rodina? Kolik členů bude pračku využívat?

Pokud jste sami nebo s partnerem, postačí vám pračka na 5 – 6 kg, pro tříčlennou rodinu je ideální varianta 6,5 – 7 kg, pro 4 – 5 členů domácnosti pořiďte pračku na 8 kg, pro vícečlenné domácnosti existuje varianta pračky na 8,5 – 9 kg.

Dobře si proměřte rozměry pračky a místo, kde ji chcete umístit. Pračky mají rozdílné míry, především hloubku. Rozměry nové pračky nemusí korespondovat s místem, kde jste měli umístěnou starou pračku. Přeměřte velikost dveří, jistě nechcete, aby pračka zůstal stát před domem nebo na domovní chodbě. Mějte jistotu, že svou pračku dostanete do domu nebo do bytu.

Zdroj foto: Med Photo Studio / Shutterstock.com

Přední vs horní plnění

Jak název napovídá jedná se o způsob plnění pračky prádlem. Některé typy praček mají vrchní plnění, je vhodně pro starší jedince, kteří mají potíže s ohýbání. Druhý typ je plnění pračky vpředu.

Oba typy pračky mají své výhody i nevýhody.

Pračky s předním plněním jsou méně náročné ekologicky i ekonomicky a to především díky až 40 % nižší spotřebě vody. Kromě toho jsou pračky s předním plněním  mnohem šetrnější k prádlu, poskytují  hladší prací cyklus a mohou velmi snadno prát jemné prádlo.

Pračky s vrchním plněním jsou k pranému prádlu drsné, což může mít nepříznivé následky pro jemné prádlo.

V pračce s horním plněním je prádlo neustále ponořené do vody, díky tomu jsou prací cykly kratší než u praček s předním plněním

Na druhé straně má pračka s předním plněním o více než čtvrtinu rychlejší odstřeďovací cyklus než horní plnění.

Zdroj foto: Faizzamal / Shutterstock.com

Prací programy

Většina nových typů má mnoho nadstandardních programů – program na sportovní oblečení, odstranění zápachu, dětský program a mnoho dalších.

Program na bavlnu, vlnu, ruční praní a technologie Aqua Energy jsou základní programy. Technologie energetické energie  převádí tvrdou vodu na měkkou.

Další funkce pračky

Materiál vany, výše otáček při ždímání, regulace teploty, zpracování tvrdé vody jsou jen některé další aspekty rozhodující při výběru pračky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.