Nezvaní škůdci aneb jak se účinně zbavit hmyzu v domácnosti?

Hmyz a škůdci se mohou dostat do vaší domácnosti jakýmkoliv způsobem. Jak se jich ale rychle a jednou pro vždy zbavit? Podívejte se na ty nejčastější škůdce, co můžete najít ve vašem domově.

Zde je seznam škůdců a hmyzu, který můžete najít ve vaší domácnosti. Podívejte se, jak se jich rychle zbavit.

Hmyz a škůdci prostě všude

I ta nejpečlivější hospodyně, co má čistou domácnost a ani jeden kout v domě nemá sebemenší náznaky špíny, nemusí uniknout nepleše škůdců. Hmyz se v domácnosti může objevit různými způsoby. Jejich drobné larvy nebo zárodky, co se vylíhnou až ve vašem domově, můžete přinést domů spolu s nákupem nebo se mohou dostat do vaší kuchyně z odpadků.

Vynášejte koš s odpadky pravidelně a často

Prvním hlavním pravidlem, který vám preventivně pomůže od množení škůdců nebo malého hmyzu, je pravidelné vynášení odpadků. Pokud necháte pytel odpadků delší dobu v domácnosti, je možné, že se ze zbytků vylíhnou mouční červi nebo jiní podobní škůdci. Ti se pak mohou přesunout do dalších koutů kuchyně a začít škodit i v uložených potravinách.

Zdroj foto: Alohaflaminggo / Shutterstock.com

Potravinový mol je nejčastější škůdce české kuchyně

Vedle moučných červů se v kuchyni mohou rozšířit i moli. Mol potravinový je jedním z nejčastějších škůdců v českých domácnostech. Takový hmyz může znehodnotit celou vaši uskladněnou zásobu jídla, jelikož se nejčastěji drží ve skříňkách kuchyně nebo přímo ve spíži. Potravinového mola poznáte podle světle hnědé barvy a jeho tělo i křídla připomínají malého motýla. Nemusíte nutně narazit v uskladněných potravinách na samotné moly, ale jejich stopy rozhodně poznáte. V mouce, strouhance, dalších sypkých potravinách nebo i v dalších produktech můžete najít drobné pavučinky jako známku výskytu mola.

Pro trvalé odstranění potravinového mola z vaší kuchyně můžete vyzkoušet jednoduchý návod, co znaly už naše babičky. Vedle známých mucholapek, které můžete rozmístit po skříňkách, poličkách nebo ve spíži, můžete vyzkoušet i další účinnou recepturu. Molům totiž nevoní bobkový list. Rozdrťte jej a nasypejte na malý talířek do spíže.

V kuchyni se mohou usídlit i mravenci

Zvlášť ve chvíli, kdy se ve vaší spíži vylije sladký sirup nebo necháte mírně otevřenou sklenici s medem, mohou přijít jako na pozvání mravenci. Cestičky plné mravenců přichází většinou kvůli sladkým pokrmům, co je lákají. Pro odstranění a vyhnání mravenců jednou provždy důkladně ukliďte ve spíži a přidejte při úklidu dráždivější prostředky. Do vody při mytí podlahy přidejte trochu octa, jedlé sody nebo prášku do pečiva. Tyto druhy ingrediencí mravencům rozhodně nesvědčí. Některý z uvedených prostředků nastříkejte také kolem okenních rámů a kolem dveří, zkrátka všude, kudy mohou mravenci snadno projít do vašeho domova.

Zdroj foto: Shestakoff / Shutterstock.com

Švába nechce potkat ve své domácnosti nikdo z nás

Tento odporný brouk je nejméně oblíbený pro všechny české hospodyně. Švábům se dobře daří v teplém prostředí – a čím méně uklízíte, tím více se jim bude u vás doma dařit. Proto je třeba zahájit důkladný generální úklid všech zákoutí i ploch. Pokud se ale i po vašem důkladném úklidu budou švábi stále vracet, je na místě povolat deratizační firmu, která si se šváby poradí pomocí drastičtějších přípravků.

Škody v domácnosti vám může způsobit i tesařík. Přečtěte si článek jak na tesaříka.

Nejméně oblíbeným hmyzem v domácnosti je určitě štěnice

Štěnice je v našich domácnostech rozhodně nezvaný host. Přesto se ale jednou za čas mohou objevit i v českých domovech. Štěnice se nejčastěji objevují přímo v matraci postele, což je asi ta nejhnusnější představa, co může hospodyni potkat. Štěnice jsou nejen zdraví škodlivé, ale také se brzy projeví i na vaší kůži drobné štípance. Těmto škůdcům se můžete vyvarovat jedině častým a důkladným úklidem. Jestliže se přesto ve vaší domácnosti objeví, doporučujeme vyhodit staré matrace, pořídit nové a zařídit deratizaci celé domácnosti.

V každém případě u uvedeného hmyzu a škůdců platí jediné. Pokud budete často kontrolovat uskladněné potraviny i vaše oblečení či postel a budete pravidelně uklízet, nemohou se nezvaní hosté ve vaší domácnosti rozmnožit.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.