Štěnice trápí domácností: Jak se jich účinně zbavit?

Štěnice. Hmyz, který není větší než deset milimetrů, ale umí nadělat mnoho škod a často zdevastovat celou domácnost. Malý parazit, který je hlavně noční tvor a živí se lidskou krví. Během dne je často zalezlý, takže o něm nemusíte chvíli vědět. Poměrně rychle se rozmnožuje, i proto je obtížné a složité se štěnic zbavit. Není to ovšem nemožné. Když objevíte štěnice, musíte jednat co možná nejrychleji. Jak se jich zbavit?

Zapomeňte na babské rady

Podobně jako na vše chcete i na vypuzení štěnic vyzkoušet babské rady? Ať už fungují u čehokoliv jiného, u štenic se raději spoléhejte na osvědčené postupy a profesionální pomoc. Babské rady nefungují v dostatečné míře a stačí jen jedno vajíčko, které štěnice nakladla a během pár dní se opět s tímto problémem potýkáte a kolotoč hubení se roztáčí znovu. Babské rady proto v tomto případě raději vynechejte.

Zdroj foto: whitejellybeans / Shutterstock.com

Proč se štěnice objevují?

Stále si mnoho lidí myslí, že výskyt štěnic značí žádnou nebo velmi nízkou hygienu. Štěnice se mohou objevit u kohokoli a v podstatě kdykoliv. Hygiena a úklid s tím nemá nic společného. Můžete si je přivézt domů z dovolené, pracovní cesty, hromadné dopravy, obchodu nebo třeba tím, že koupíte starší nábytek. Během života štěnice naklade zhruba 200 – 500 vajíček, žije rok až rok a půl. Umí přežít v mnoha teplotách (-17 ºC až +49 ºC). Vydrží bez potravy i několik měsíců. Objevují se v matracích, nábytku, gauči, pod tapetami, v čalouněném nábytku nebo oblečení. Většinou zjistíte, že se u vás objevili štěnice, kvůli štípanci, které na svém tělě najdete. Jde o bolestivé pupeny, které svědí. Citlivější jedinci se mohou potýkat s horečkou a otoky. Objevují se na dosažitelných místech – ruce, nohy, obličej, krk (místa, která nejsou zakrytá peřinou či pyžamem).

Co můžete udělat vy?

 • Vyperte prádlo (minimálně na 60 ºC)
 • Co nelze vyprat dejte do sáčku a na pár dní do mrazáku

Co nedělat?

 • Nemanipulovat s nábytkem po bytě
 • Nedávat nábytek, matrace, povlečení a oblečení na balkon, do sklepa nebo na verandu
Zdroj foto: whitejellybeans / Shutterstock.com

Jak se štěnic zbavit?

Ve všech případech je nutné využít profesionálních služeb. Existují firmy, které se specializují na hubení štěnic. Vše prohlédnout, a pokud se potvrdí výskyt štěnic, opakovaně jejich přítomnost eliminují, až je úplně vyhubí. Možná budete chtít použít různé postřiky, které najdete v obchodech, ale štěnice jsou vůči většině z nich imunní a váš dům jen tak neopustí.

Jak probíhá práce certifikované firmy?

Zjistí-li se přítomnost štěnic, pak přichází firma s postřikem, kterým precizně ošetřují zamořenou domácnost. Ošetří všechno, kde se můžou štěnice vyskytovat (matrace, postele, křesla, noční stolky, fotorámečky, garnýže, stoly, podlahové lišty a mnoho dalšího). V případě potřeby se přistupuje k opakovanému postřiku.

Mohlo by se Vám také líbit
6 komentáře
 1. Hana říká

  Deset milimetrů ? To by byli pěkní mackové 🙂

  1. Martin říká

   Štěnice můžou dorůst 8 milimetrů.
   http://www.stenicedoma.cz

 2. KajaK říká

  Mrchy centimetrový.! To už se dá zvládnout i vzduchovkou..

 3. Ladislav říká

  Máme je taky bydleli jsme po různých místech a nikdy jsem je nezažil až teď kdy jsme se přestěhovali

 4. Jarmila říká

  Ostravská firma http://www.dezis.eu se na vyhubení štěnic úspěšně specializuje. Zbavila nás štěnic i celý náš dům, který byl kvůli jednoho nepřizpůsobivého nájemníka celý zamořený…

 5. Vladimír říká

  Dobrý den,
  jakmile nastane podezření výsktu štěnic, doporučuji ihned konzultaci s profesionální firmou https://www.hubenistenic.cz . Přijedou diskrétně ještě týž de, pomůžou Vám a můžete večer mnohem klidněji spát.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.