Ruční vysavače: AKU vs elektrické. Jak správně vybrat?

Ruční vysavač je praktickým pomocníkem do domácnosti, se kterým uklidíte i auto a různé zákoutí. Jak vybrat nejlepší ruční vysavač, který bude výkonný a kvalitní?

Ruční vysavač jako oblíbený pomocník

V poslední době se do popředí zájmu dostaly vysavače ruční, neboť jsou stále „po ruce“.  Proto se dnes, více dopodrobna, podíváme právě na ně, a poradíme vám, podle čeho se rozhodovat, když si jej chcete pořídit. Praktický a malý ruční vysavač nabízí rychlý úklid drobných nečistot. Skvělým pomocníkem je v domácnostech, zvláště tam, kde jsou děti nebo domácí zvířata, dále pak v kancelářích, autech apod. Klasický vysavač sice plně nenahradí, ale výrazně sníží jeho použití.

Toto jsou 4 důležité věci, které byste měli vědět, než si spotřebič pořídíte:

 1. Pro jaký typ úklidu chci vysavač využívat. Někomu stačí pouze suché vysávání – třeba v autě, ale v kuchyni by se vám mohlo hodit i mokré vysávání – například rozlité kakao apod.
 2. Pokud chcete akumulátorový ruční vysavač, je potřeba se zaměřit na poměr mezi dobou nabíjení a dobou provozu (více odstavec Doba provozní a doba nabíjení)
 3. Chcete-li mít pokaždé vysavač po ruce, bude pro vás praktičtější závěsná nabíjecí stanice.
 4. Pro použití vysavače (i) v autě, bude potřeba 12V adaptér pro zapojení do zapalování.
AKU ruční vysavač
Zdroj foto: HomeArt / Shutterstock.com

Parametry ručních vysavačů

Pokud si chceme ruční vysavač zakoupit, je potřeba si ujasnit pár věcí, abychom si vybrali typ , se kterým budeme spokojeni, a který splní naše očekávání.

Druhy ručních vysavačů

Elektrický ruční vysavač 

Jde o (síťový) vysavač napájený z elektrické sítě. Jeho výhodou je, že nejste omezeni kapacitou baterie. Dalším plusem je, že sací výkon bývá zde zpravidla vyšší, ale v posledních letech některé dražší modely akumulátorových vysavačů svým výkonem úspěšně dohání ty síťové. U tohoto typu je nutno dávat pozor na dostačující délku kabelu.

Pro vysávání auta je tento typ také vhodný, ale měl by mít 12V adaptér pro zapojení do zásuvky v autě. Prodávají se i speciální autovysavače, které mají dlouhý štěrbinový nástavec, kterým se pohodlně dostanete i mezi sedačky. I zde je nutno posoudit, zda délka kabelu je pro vás dostatečná.

AKU ruční vysavač

Jak sám název napovídá, jde o vysavač na baterii (akumulátorový). Tento typ vysavačů je žádanější pro svou mobilitu, což je jeho největší výhodou. Nejste limitováni ani elektrickou zásuvkou, ani délkou kabelu. Vysáváte prostě tam, kde je potřeba. Nejlepší ruční vysavač do auta je akumulátorový, kdy nemusíte dávat pozor na kabel. Ale na kapacitu baterie si dejte pozor. Má zcela zásadní vliv na výkon přístroje a na délku vysávání na jedno nabití.

Typ baterie
 • Baterie Ni-Mh

Jde o starší typ baterií a tyto baterie bývají součástí levnějších vysavačů. Jejich negativum je, že pokud je nabíjíte dříve, než jsou 100% vybité, dochází u nich ke snižování jejich kapacity.

 • Baterie Li-ion

Moderní a nejpoužívanější baterie, jejichž výhodný efekt nabíjení je zcela opačný. Zde je nutné akumulátor zcela nevybíjet, protože by se tím jeho životnost, která je kolem 350-500 nabíjecích cyklů, snížila.

Kapacita baterie

Kapacita baterie se postupně snižuje. Není to její vada, ale vlastnost. Jak dlouho vydrží, záleží na více činitelích. Na tom, jak často vysáváte, zda jej správně nabíjíte a jak výrobek máte uskladněný. Je dobré si přečíst návod a toho se držet.

Přečtěte si také: Proč si pořídit tyčový vysavač?

Ruční vysavač
Zdroj foto: sebra / Shutterstock.com

Provozní a nabíjecí doba ručního vysavače

Doba provozu se u jednotlivých modelů baterií liší. Některé vydrží 9 minut, některé až půl hodiny. Jak dlouho budete potřebovat vysávat na jedno nabití, je potřeba si ujasnit předem a podle toho zakoupit i přístroj.

dobou nabíjení je to podobné a rozdíly jsou obrovské. Některé přístroje se nabíjí 16 minut, jiné i 23 hodin.  Je dobré si zapamatovat, že čím menší je rozdíl mezi dobou provozní a dobou nabíjecí, tím vyšší je kapacita baterie. A čím vyšší kapacita baterie, tím vyšší výkon vysavače!

Příkon a výkon ručního vysavače

 • Sací výkon

Tato hodnota bývá málokdy výrobci uváděna. Bývá uváděn „příkon“, který vám ale o výkonu nic nevypoví. Zde je dobré se řídit energetickým štítkem a údajem „účinnost vysávání“. U koberců má třída C účinnost až 86% a u tvrdých podlah je nejúčinnější třída A. Sací výkon závisí i na filtraci a baterii. Tomu odpovídá i cena přístroje. Ty dražší budou mít sací výkon vyšší.

 • Sací příkon

Sací příkon není pro výběr vysavače směrodatnou veličinou. Udává, kolik energie si vezme vysavač ze sítě. Jen pro vaši představu to bývá od 500 – 900 W.

Způsob vysávání

Ruční vysavače pro suché vysávání

Tento typ přístroje vysává pouze suché plochy. Pokud byste s ním vysávali mokré plochy, došlo by k jeho poškození.

Ruční vysavače pro suché i mokré vysávání

Tyto modely zvládnou suché plochy i vodu z podlahy. Cenově jsou sice dražší a výkonem všestrannější, zvlášť pokud máte malé děti nebo zvířata.

Filtrace

Vysavače jsou vybaveny vstupním a výstupním filtrem. Vstupní chrání motor a výstupní brání vyfukování nečistot zpět do prostoru.

 • Mikrofiltry

Jsou vyrobeny z molitanu či tkaniny a jsou součástí levnějších výrobků. Jejich nepropustnost není stoprocentní.

 • HEPA filtry

Nejpoužívanější a taky nejúčinnější jsou HEPA filtry, jejichž účinnost bývá vyjádřena číslem. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím účinnější filtrace. Označení bývá HEPA 10 až HEPA 12 a pak HEPA 13, který zachytí až 99,95 % prachu. V rodině malých dětí a alergiků by měl být vysavač s filtrem HEPA samozřejmostí. Filtry je potřeba udržovat čisté. Ideální je vybrat si omyvatelné filtry, které stačí jen běžně omýt pod tekoucí vodou a po nějaké době vyměnit za nový.

Hlučnost

Pokud je pro vás hlučnost vysavače důležitým faktorem, tak si na jeho hodnoty dávejte pozor už při samotné koupi. Nejtišší vysavače mají hlučnost 66 dB, ale mezi standardní hlučnost patří hodnoty 70-76 dB. Za hlučné se pak považují přístroje s hodnotou přes 76 dB.

Prachová nádoba

Ruční vysavač je přístroj malých rozměrů, takže ani prachová nádobka nebude velká. Většinou bývá tak do 1 litru, ale pro běžné používání je ideální velikost kolem 0,5 litru. Navíc se do těchto vysavačů nepoužívají sáčky, čímž odpadá starost s jejich kupováním. Prachovou nádobku jen vyjmete a vysypete.

Hmotnost ručního vysavače

Hmotnost může být důležitým faktorem, zvlášť pokud vysáváme déle. Ideální hmotnost je tak do 1,5 kg.

TIP: Ušetřete si práci v domácnosti a pořiďte si robotický vysavač.

Příslušenství ručního vysavače

Nabíjecí stanice

Jak už jsme si uvedli výše, nejpraktičtější jsou vysavače se závěsnou nabíjecí stanicí.

Různé druhy nástavců a příslušenství

 • Stěrkový nástavec – Pořídíte-li si variantu s mokrým vysáváním, tak tento nástavec bude pro vás nutností. Umožní vám tekutinu dokonale vysát.
 • Štěrbinová hubiceDíky této hubici vysajete i úzké a těžko dostupné prostory. Některé typy vysavačů mají tuto hubici už zabudovánu přímo v přístroji.
 • Turbokartáč Ideální pro vysávání koberců. Oceníte ho především, pokud jste vlastníky línajících zvířecích mazlíčků. Na zvířecí chlupy je turbokartáč prostě pes!
 • Kolečka – Kolečka na vysavači vám usnadní manipulaci s ním, ale ne všechny typy ručních vysavačů kolečky disponují. Pokud budete často vysávat nějaké povrchy, u kterých by mohlo dojít k poškození, poptejte se na vysavač s měkčenými kolečky.

Volba sacího výkonu

U cenově dražších typů bývá umožněno nastavení výkonu vysavače.

Indikátor baterie

Indikátory signalizují vybití baterie a při nabíjení nás informují o nabíjecím procesu.

UV-C sterilizační lampa

Může být součástí dražších, tzv. antibakteriálních vysavačů, které se používají především k nechemickému čištění postelí, čalounění a zabíjí 99,9 % bakterií a 94 % roztočů. Jsou vhodné pro děti, alergiky a nemocné lidi.

AKU ruční vysavač
Zdroj foto: sebra / Shutterstock.com

Doporučené typy ručních vysavačů

Mezi nejoblíbenější značky patří:

 • ruční vysavač ETA
 • ruční vysavač Bosch
 • Silvercrest ruční vysavač z Lidlu
 • ruční vysavač Electrolux
 • ruční vysavač sencor
 • Kärcher ruční vysavač
 • Vorwerk ruční vysavač

Zdroj: simplyhometips.com, gadgetreview.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.