Jak vyčistit pračku s domácími prostředky – Ověřené tipy

Všimli jste si někdy, že ačkoliv je prádlo vyprané, nevoní? Nebo jste na něm našli divné kousky „čehosi“? Je víc než zřejmé, že přichází na řadu čištění pračky.

Jak na to? Poradíme vám, jak se těchto pachů a nečistot zbavit nejen na prádle, ale hlavně v pračce.

Pravidelné čistění pračky

Abyste zabránili nepříjemným zápachům, množícím se bakteriím a plísním, které se nakonec usazují na vašem oblečení, je nutné pračku alespoň jednou za měsíc vyčistit.

Nahromaděné nečistoty se totiž v pračce hromadí a tím pádem dochází i ke špatně vypranému prádlu a usazeninám.

Tipy jak vyčistit pračku

Abyste si ušetřili spoustu práce při velké údržbě pračky, naučte se o ni starat po každém praní. To platí i pro všechny její části – i ty méně přístupné.

Začněte gumovým těsněním kolem bubnu

Jedním takovým je gumové těsnění kolem bubnu, kde se hromadí zbytky pracího prášku, aviváže, vlasy, zapomenuté kousky papírových kapesníků a jiné nečistoty.

Proto po každém praní namočte hadřík do roztoku vody s octem a těsnění společně s dvířky a bubnem vytřete.

Jakmile provádíte kompletní čištění pračky, namočte staré textilní utěrky nebo menší ručníky do peroxidu vodíku nebo octu. Poté je rovnoměrně a opatrně rozložte do gumového těsnění a nechte hodinu působit – tím dojde k rozpuštění všech mastnot a plísní. Za pomoci zubního kartáčku těsnění jemně vyčistěte a vytřete do sucha.

Dávkovač prášku

Jakmile jste s těsněním hotovi, vrhněte se na dávkovač pracích prostředků. Vytáhněte jej a za pomoci zubního kartáčku pořádně vyčistěte zbytky prášku a aviváže. Nakonec dávkovač vytřete hadříkem namočeným v roztoku vody a octa.

čištění pračky
Zdroj foto: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Lidé také čtou: Jak vyčistit troubu

Jak vyčistit buben pračky?

Dalšími částmi, které nesmíme opomenout při čistění pračky je buben a odtoková hadice. Vyčistit je můžete několika přípravky, ať už chemicky nebo pomocí domácích kuchyňských prostředků. Zkontrolujte odtokovou hadici, zda je umístěna ve správné poloze – pokud je zakroucená na několika místech, nečistoty se tam více usazují. Zkuste ji porovnat tak, aby voda měla volný spád. Poté se vrhněte na celkové čištění vnitřku pračky.

Savo do pračky

Zpozorovali jste u své pračky plíseň? Abyste se jí zbavili, jednou za čas pračku prolijte Savem. Nejideálnějším přípravkem je Savo proti plísním (v drogerii je dostání i Savo určené přímo do pračky), nalijte půl hrnku Sava do nádržky na prášek a druhou půlku hrnku do nádržky na aviváž.

Celý hrnek Sava nalijte přímo do bubnu.

Než pračku pustíte, nastavte teplotu na 90 stupňů a ten nejdelší program. Jakmile je hotovo, můžete ještě na čtvrt hodinky zapnout máchání. Abyste předešli nepříjemným plísním, nechávejte pračku po každém praní zcela vyschnout.

Tablety do pračky

K čištění pračky můžete využít i obyčejné tablety do myčky. Vhoďte dvě tablety do bubnu pračky, zapněte na nejdelší program (můžete i nemusíte zvolit vyšší teplotu). Pračka bude čistá i krásně voňavá.

Čištění pračky octem

Ocet je nepostradatelným pomocníkem v kuchyni i v celé domácnosti. Je na něm založena celá řada přípravků. Naučte se svou pračku jednou za měsíc pročistit octem, zbaví vás vodního kamene, který se usazuje na bubnu i na topném tělese, rozpouští usazené nečistoty a zbaví zápachu.

Dva až tři litry nalijte přímo do bubnu, pokud chcete, můžete nalít ocet i do nádržky na prací prostředky.

Pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší program. Bude jako nová. Čištění pračky octem je opravdu efektivní.

Čištění pračky sodou a octem

Zázračná kombinace jako je ocet a soda vás zbaví téměř každé usazeniny a nečistoty v domácnosti.

Do přihrádky na prací prostředek nasypte půl hrnku sody a do bubnu nalijte litr octa.

Zapněte na nejdelší praní a vysokou teplotu. Po dokončení programu zapněte pračku znovu s jedním litrem octa, abyste se zbavili uvolněných zbytků po prvním praní.

Druhou možností, jak pračku vyčistit pomocí sody a octa je, že před prvním mácháním pračku stopnete a necháte ji alespoň 4 hodinky stát (nejlépe přes noc). Po uplynutí dané doby pračku opět spusťte. Nakonec nechte pračku zcela vyschnout.

Doporučujeme: Jak vyčistit žehličku

Čištění pračky kyselinou citronovou

Spousta lidí se pomocí kyseliny citronové zbavuje vodního kamene ve varné konvici. Její účinky jsou podobné jako účinky octa, proto je vhodná i pro čištění praček.

Do bubnu nasypte jeden celý šálek kyseliny citronové.

Teplotu nastavte na nejvyšší, aby kyselina rozpustila všechny nečistoty. Poté zvolte nejdelší program a spusťte praní. Jakmile je hotovo, celý program opakujte jen s tím rozdílem, že do pračky už nepřidáváte žádný čistící prostředek a necháte ji propláchnout pouze vodou – aby došlo k odstranění zbytků kyseliny citronové. Čištění pračky kyselinou citronovou je skvělou volbou.

Ocet a kyselina citronová na pračku

Podobně jako kombinace sody a octa skvěle poslouží i kombinace kyseliny citronové společně s octem.

Do bubnu nasypte dva sáčky kyseliny citronové a k ní přilijte čtyři až pět litrů octa.

Teplotu praní nastavte na tu nejvyšší a zvolte nejdelší cyklus. Opět před prvním mácháním pračku zastavte a ponechejte ji v pohotovostním režimu – ideálně přes noc. Ráno pračku znovu zapněte a nechte ji dokončit praní. Pračka doprala? Výborně, už jste téměř u konce. Abyste se zbavili zbytků po kyselině citronové, zapněte pračku na ten stejný cyklus a nechte ji projet pouze vodou. Dvířka po praní otevřete a nechte pračku vyschnout.

čištění pračky
Zdroj foto: Werayuth Tes / Shutterstock.com

Čištění pračky peroxidem vodíku

Dalším úžasným prostředkem pro dokonalé vyčištění vaší pračky je peroxid vodíku. Nejenom, že má silné dezinfekční účinky, které ničí plísně, viry, houby a bakterie, ale také vás zbaví vodního kamene.

Do nádržky nalijte litr 3% peroxidu (můžete i přímo do bubnu), prací cyklus nastavte na ten nejdelší a teplotu na nejvyšší.

Prací cyklus můžete opakovat i dvakrát po sobě, protože čištění peroxidem trvá o něco déle. Nakonec nechte pračku vyschnout.

Lidé také čtou: Jak vyčistit nerezový dřez

Čištění filtru pračky

Než začnete s čištěním filtru, vložte pod pračku ručník, i dva. Při vyšroubování filtru se totiž ven dostane zadržená voda. Nelekejte se, filtr slouží k tomu, aby zachytil nežádoucí nečistoty, takže můžete očekávat, že na něm budou zachyceny vlasy, chlupy, nitky, kamínky, knoflíčky a mnoho dalších zapomenutých drobností ve vašich kapsách.

Filtr těchto nečistot zbavte a můžete ho na půl hodinky ponořit do roztoku vody a octa. Poté jej zase vraťte na své místo a pořádně zašroubujte.

Doporučujeme: Jak vyčistit baterii

Jak zabránit špatně vypranému prádlu a pokažení pračky?

  • Vytřete gumové těsnění hadříkem namočeným v octovém roztoku s vodou po každém praní
  • Používejte pouze doporučené dávkování, pokud dáte více pracího přípravku, nemusí se zcela rozpustit a začne se v pračce usazovat.
  • Nechte dvířka od pračky otevřené, jakmile doperete – pokud je ihned zavřete, začnou se v pračce tvořit plísně. Pračka potřebuje celá proschnout.
  • Praní při nízkých teplotách podporuje usazení pracích prostředků.
  • Aviváže a tekuté prostředky se usazují na vnitřní straně bubnu v podobě slizu, proto buben pravidelně vytírejte.
  • Začněte používat různé změkčovače vody jestli je v místě vašeho bydliště tvrdá voda. Ty zakoupíte v drogerii.
  • Nevkládejte do pračky větší hmotnost prádla, než je doporučeno, zatížíte tím motor pračky a prací prostředek se nerozpustí a usadí se na vašem oblečení.
  • Věnujte své pračce pravidelnou péči, jednou za měsíc jí proveďte celkovou údržbu.

Věříme, že jsme vám článkem poradili několik zajímavých tipů, jak a čím pračku vyčistit. Pokud však problémy s pračkou nezmizí, nezbývá nic jiného než se obrátit pro pomoc k opraváři praček.

Zdroj: realhomes.com


Tipy jak vyčistit domácnost

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.