Tyčový vysavač versus klasický vysavač. Proč je ten tyčový lepší?

K udržení naprosté čistoty v domácnosti je ideální využít tyčový vysavač, s jehož pomocí nezůstane po drobečcích a chuchvalcích prachu žádné památky. A manipulace s ním je navíc opravdu jednoduchá.

Na trhu se ovšem nachází velké množství tyčových vysavačů, takže by někteří z vás mohli mít problém s výběrem toho nejlepšího.

Proč si pořídit tyčový vysavač?

Klasický vysavač máme doma asi všichni, avšak tyčový vysavač disponuje nad klasickým vysavačem celou řadou výhod. Tyčový vysavač je čím dál tím populárnější, takže postupně začíná nahrazovat klasické a špatně skladné přístroje. Nespornou výhodou je nižší hmotnost, a hlavně pohodlnější i snazší ovládání. Kompaktnější rozměry navíc nejsou vykoupeny nižším výkonem.

Zdroj foto: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Tyčový vysavač lze jednoduše uložit například v komoře. Nemusíte se obtěžovat dlouhým přemýšlením, kam vysavač uložíte. Tento přístroj jednoduše zavěsíte na zeď, čímž ušetříte obrovské množství místa.

Napájení tyčového vysavače

Tyčové vysavače jsou nejčastěji dostupné s klasickým napájecím kabelem. Poslední dobou je ale docela běžné, že jsou tyto přístroje napájeny z integrované baterie. Tím pádem se výrazně zvyšuje jejich mobilita, a tím i praktičnost. Při výběru bezdrátového tyčového vysavače je nutné zohlednit nejenom délku nabíjení, ale také výdrž na jedno nabití. Optimální je přístroj, který vydrží nepřetržitě vysávat alespoň 30 minut. Během této doby byste měli pohodlně uklidit celý byt.

U doby nabíjení nelze přesně říct, co je nejlepší volbou. Záleží hodně na vašich osobních preferencích. Rozhodně si ale nevybírejte vysavače s dobou nabití delší než 10 hodin. V případě okamžité potřeby vysávání byste s takovým přístrojem mohli narazit, protože jeho baterie by ještě nemusely získat potřebnou kapacitu. Oproti tomu s napájecím kabelem nejsou žádné velké problémy. Dejte si pouze pozor, aby byl dlouhý alespoň 8 metrů.

Zdroj foto: RossHelen / Shutterstock.com

Sběrná nádoba a její objem

Aku vysavač je dostupný s několika druhy sběrných nádob. Klasickou variantu představují sáčkové vysavače. Ty jsou oproti jiným typům výkonnější a lépe dokáží zachytit všechny nečistoty. Jedním z největších problémů je vysoká cena náhradních sáčků a neustálá nutnost je měnit.

Modernější variantou je bezsáčkový vysavač. U těchto přístrojů je obyčejný sáček nahrazen nádobou, v níž se zachytávají všechny nečistoty. Největším problémem bezsáčkových vysavačů bývají filtry. Ty se opakovaně zanášejí, takže je budete muset pravidelně čistit. Při vysypávání sběrné nádoby také dochází k víření prachu ve vzduchu, což není vhodné pro alergiky. Na druhou stranu jsou tyto vysavače ekologičtější a levnější na provoz.

Tyčové vysavače mají sice dvě různé sběrné nádoby, ovšem u obou typů byste se měli zajímat se o jejich objem. Správně zvolený objem znamená mnoho ušetřené práce, a v případě sáčků i relativně hodně ušetřených peněz.

Zdroj foto: Estrada Anton / Shutterstock.com

Proč je důležité mít kvalitní filtr?

Kvalitní vysavač a filtr jdou ruku v ruce. K čemu ale takový filtr slouží? Primárně k tomu, aby vzduch, který přístroj vyfukuje, byl očištěn od veškerého prachu a hrubých nečistot. Většina moderních vysavačů disponuje vícestupňovým systémem filtrace. Vyfukovaný vzduch tedy neprochází přes jeden, ale hned přes několik filtrů.

Kromě toho obsahuje tyčový vysavač ještě několik doplňkových filtrů. Ty jsou vyrobeny z molitanu, nebo z tkaniny. Nejmodernější je varianta v podobě HEPA filtrů, co dokážou zachytit i obrovské množství škodlivých bakterií.

Vybíráte nový vysavač a nevíte, který si vybrat? Zkuste zavítat do kategorie tyčových vysavačů. Tyto přístroje jsou dostatečně výkonné a také velmi praktické.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.