Revma umí pěkně potrápit. Jak vzniká a čím jej efektivně léčit?

Revma trápí především ženy, někdy se také mluví o nemoci starých lidí. Potkat ale může kohokoliv v jakémkoliv věku. Bolestivé a zanícené klouby umí pěkně potrápit, zvlášť když se nezačnou léčit včas.

Zdroj foto: GaudiLab / Shutterstock.com
Zdroj foto: GaudiLab / Shutterstock.com

Zjistěte první příznaky, nejčastější příčiny revma a také zaručenou léčbu tohoto onemocnění.

Revma

Revma je lidový název pro revmatoidní artritidu. Jedná se o zánětlivý druh nemoci kloubů v lidském těle, která však nepotkává pouze seniory. Bolest kloubů může potkat i vás, a důvodů je mnoho. Revma se objevuje zhruba u jednoho procenta celé populace na celém světě.

Revmatoidní artritida – základní pojmy

Revma se řadí mezi autoimunitní onemocnění, které postihuje především kloubní maz, co se nachází přímo v kloubním pouzdře. Nemoc naruší chrupavku i celý kloub, postupně se zánětem dostává více do hloubky a nenávratně zničí celý kloubní systém.

Revma se však netýká jen klasických kloubů, může se dostat dokonce do oční tkáně nebo kardiovaskulárního systému, což je životu nebezpečné. Klasická revmatoidní artritida ale většinu postihuje právě klouby, jenž se stávají velmi bolestivé při každém pohybu. Tato nemoc trápí v České republice přibližně sto tisíc lidí.

Při revma často lékaři zjistí také vyšší tlak, větší pravděpodobnost infarktu nebo dokonce plicní chorobu. Pokud máte v dědičnosti právě toto onemocnění, je velmi pravděpodobné, že se dříve nebo později budete s touto nemocí také potýkat. V dnešní době se mezi vnější příznaky zařazuje jako rizikové pro vznik revmatoidní artritidy špatný životní styl nebo kouření.

Revma je nemoc seniorů?

V největším měřítku se nemoc kloubů objevuje až po čtyřicátém roku života, to však neznamená, že nemůže potkat i mnohem mladší. V některých případech se totiž nemoc projevuje také u dospívajících mladých lidí nebo dokonce u dětí ještě v předškolním věku. Podle studií je dokázáno, že se revma ukazuje častěji u žen než u mužů. Nejčastěji se zánět kloubů projevuje kvůli genetice, nesprávnému životnímu stylu nebo také kvůli oslabené imunitě. Příčin může být mnoho a je třeba se v případě revma na příčinu zaměřit.

Mezi nejčastější příznaky revma patří

  1. Přesně definovatelná bolest kloubů – u revma se projevuje bolest především více kloubů najednou, jejich snížená funkčnost a případně také otok nebo horkost v místě bolesti.
  2. Problémy se zrakem – revma se může projevit také na očích. Pocit suchých očí, nedostatek slz nebo dokonce bolest očí.
  3. Neutuchající ztuhlost kloubů – Znáte pocit, kdy se ráno probudíte a cítíte ztuhlost kolem ramen, kyčlí nebo kolen? Pokud tento pocit neodeznívá a přetrvává, může se jednat o revma.
  4. Kožní problémy – blízko bolavých kloubů se mohou objevit revmatoidní uzle, které vypadají jako malé podkožní bulky. V takovém případě zbystřete a zajděte si k lékaři.
  5. Chudokrevnost – velká únava, malátnost, bledá kůže a anémie. To jsou další příznaky, jelikož chudokrevnost často k nemoci patří.
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Jak se dá revma léčit?

Pacienti si musí rychle uvědomit, že revma nelze nikdy úplně vyléčit. Tato nemoc se dá dobře zpomalit nebo pozastavit, to ale pouze v případě, že budete prvním příznakům věnovat pozornost a začnete je řešit. První léčba, kterou vám lékař nabídne, je pobyt v lázních a správná rehabilitace spolu s klidovým režimem. Existují také různé léky nebo dokonce chirurgický zákrok, který má revmatoidní artritidu zpomalit.

Nevzdávejte léčbu při prvním selhání. Na každého z pacientů totiž zabere jiný druh léčby. Zatímco některému může pomoci laser, jinému chirurgický zákrok nebo pobyt v lázních a rehabilitace. Pokud dojde k nejhoršímu a kloub nepřestává bolest, jeho pohyblivost je téměř nulová, je nutné přistoupit k náhradnímu kloubu.

Babské rady

Léčitelé i naše babičky jasně potvrdí, že na revma nejvíce pomáhají kopřivy. Tato bylina nacházející se na všech mezích nebo krajích lesa se používá v boji proti bolesti kloubů již řadu let. Opravdu ale kopřiva pomáhá? A jaké má další pozitivní účinky na lidské tělo?

Hlavní léčivou ingrediencí listů kopřivy je chlorofyl, který umí nejen skvěle dezinfikovat, ale také léčit různé nemoci. Kromě léčení revmatických bolestí pomáhá kopřiva také při problémech s močovým ústrojím, při průjmu nebo také na záněty všeho druhu. Za tyto pozitivní účinky může nejen chlorofyl, ale také vitamín C, tříslovina, serotonin nebo histamin.

Pokud věříte na sílu bylin, připravte si nálev horké vody spolu s 1,5 gramu kopřiv. Takový odvar vypijte každý den, doplníte tak tělu nezbytné vitamíny i minerály, díky kterým se vyhnete mnoho nemocem, mezi které patří i revma.

Trápí revma i vás?

Zdroj: klouby-vazy.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.